Šéftréner SAZ: Reprezentanti sa pripravujú v podmienkach, aké nikdy predtým nemali

Po dlhodobej finančnej diéte, ktorú slovenský šport držal približne do konca prvého desaťročia nového milénia, preň nastali lepšie časy. Štátne dotácie sa dostali konečne aspoň na vtedajším zákonom stanovenú úroveň, posun k lepšiemu v oblasti financovania športu vrátane atletiky znamenalo aj prijatie nového zákona o športe. Táto zmena pozitívne ovplyvnila aj financovanie prípravy a fungovanie slovenskej reprezentácie.

„Na úvod treba povedať, že v športe celkom neplatí priama úmera – koľkonásobne zvýšite rozpočet na reprezentáciu, toľkonásobne viac medailí získate,“ pripomína šéftréner SAZ Martin Pupiš. „Ak v tomto roku dáme na reprezentáciu takmer 600 000 eur, neznamená to, že v prípade sumy 3 milióny eur by sme z berlínskych ME priviezli nie jednu, ale až päť medailí. Neraz to niekoľkonásobné navýšenie znamená len prechod z druhej desiatky do finálovej osmičky. Aj pri takomto prepočte však treba brať do úvahy rôzne faktory. Štatistiky z Veľkej Británie hovoria, že cena atletickej olympijskej medaily v Riu 2016  bola 3 832 029 libier ako nám prezentovali na šéftrénerskej konferencii Európskej atletiky. Na OH 2012 v Londýne vyšla britská medaila v atletike dokonca na viac ako 4,1 milióna libier.“

Od roku 2013 aj v dôsledku zmeny financovania jednotlivých športových odvetví na Slovensku posiela SAZ na vrcholné podujatia (aj z pragmatických dôvodov) výrazne väčšie výpravy ako v minulosti. Kvalifikačné kritériá na OH, MS, ME nesprísňuje, do výpravy sa dostane zväčša každý so splnenými nominačnými podmienkami medzinárodných federácií IAAF alebo EA.

„Musíme si uvedomiť, že na šampionátoch potrebujeme veľké výpravy z viacerých, neraz aj pragmatických dôvodov. Keďže mnohí atléti vidia väčšiu šancu dostať sa na vrcholné podujatie, nekončia ako demotivovaní predčasne s kariérou, čo sa veľmi často stávalo v minulosti. To je jedno plus väčších výprav,“ vysvetľuje Pupiš. „Druhé sa týka priamo výšky štátnej dotácie z ministerstva školstva. Každý rok predkladáme 20 až 25 výsledkov z vrcholných podujatí, a keby sme taký počet na vrcholných podujatiach dospelých (OH, MS, ME) nedosiahli, každý chýbajúci výsledok by nahradili 100. miestom, čo by nám znížilo dotáciu. Z toho jasne vyplýva, že aj 20. miesto na MS či ME má pre nás veľkú cenu.“

Zvýšenie príspevku pre SAZ zo štátneho rozpočtu znamenalo výrazné zlepšenie možností zväzu podporiť špičkových reprezentantov. V roku 2018 figurovalo v TOP tíme 9 atlétov (dostávajú štátne dotácie na meno), SAZ priamo zo svojho rozpočtu podporil finančne ešte 27 atlétov nad 25 rokov a ďalší – napríklad Bujna, Úradník, Lajčáková, Ledecká, Zapletalová, Talán, Kaňuchová čerpali financie z podpory mládeže do 25 rokov.

„Vďaka tomu až do veku 25 rokov efektívne podporujeme všetkých pretekov, ktorí štartovali na ME do 23 rokov,“ zdôrazňuje šéftréner. „Výrazne vyššiu podporu ako kedysi majú všetci účastníci vrcholných podujatí. Napríklad v tomto roku dostal každý účastník ME v Berlíne na prípravu okolo 4000 eur, čo je dvojnásobok sumy pre účastníka MS spred piatich, šiestich rokov. Okrem toho sme túto sumu u niektorých navýšili formou odmeny za dobré výsledky. Dovolím si tvrdiť, že v súčasnosti majú všetci naši reprezentanti, ktorí splnili limit a dostanú sa na vrcholné podujatie, adekvátne podmienky na prípravu.“

Martin Pupiš ako veľké pozitívum vidí fakt, že vďaka dobrým výsledkom sa SAZ-u podarilo lepšie komunikovať s rezortnými vrcholovými športovými strediskami, ktoré zabezpečujú prípravu špičkových slovenských športovcov v rôznych odvetviach. „Sme jeden z mála športov, ktorý má svojich reprezentantov vo všetkých troch rezortných strediskách,“ pripomína šéftréner SAZ.

(GB)

Text k foto:

Martin Pupiš

FOTO JÁN LUKY

REPREZENTÁCIA PODĽA ŠÉFTRÉNERA – FAKTY

V roku 2013 prebralo nové vedenia SAZ reprezentačný tím v III. lige ME, v roku 2017 si vybojoval postup do I. ligy

V roku 2014 v Zürichu získalo Slovensko na ME dve medaily, čo sa na jednom šampionáte v ére samostatnosti nikdy predtým nepodarilo.

Zásluhou chodca Mateja Tótha získala slovenská atletika na OH 2016 v Riu de Janeiro historické olympijské zlato v ére samostatnosti.

Na OH 2016 v Riu okrem zlata Mateja Tótha rezonovalo aj 5. miesto kladivára Marcela Lomnického, pričom dovtedy Slovensko nezískalo priamo v súťaži takéto kvalitné umiestenie.

Okrem špičkových výsledkov výrazne narástol počet pretekárov v druhej desiatke na ME a halových ME (tento fakt nedokáže doceniť asi len človek, ktorý nikdy pretekára podobnej výkonnostnej úrovne netrénoval).

Ján Volko cestoval na HME 2015 a HMS 2016 bez splnených nominačných kritérií, no vďaka dôvere SAZ-u, nazbieral cenné skúsenosti a na halových ME 2017 už bral na 60 m striebro.

Vďaka mäkšiemu limitu sa na halové ME 2015 do Prahy dostala štvorstovkárka Iveta Putalová, ktorá skončila na senzačnom 4. mieste.

Výrazne sa zvýšila finančná podpora pre najlepších reprezentantov, výrazne sa zvýšil počet podporovaných atlétov, prvýkrát v histórii dostal finančnú podporu aj každý účastník ME družstiev.

Výprava na OH 2016 v Riu de Janeiro bola najväčšia v histórii, rekordne početné výpravy sme mali aj na európskych šampionátoch v hale i vonku, rovnako na ME do 23 rokov či Svetovej univerziáde.

Na vrcholné podujatia sa snažíme dostať osobného trénera každého atléta, toto sa nám v stopercentnej miere podarilo na OH 2016. Nikdy v histórii predtým sa to nestalo.

Na väčšine vrcholných podujatí máme vlastné lekárske zabezpečenie a vlastných fyzioterapeutov, čo tiež nebývalo zvykom.

Špičkovým atlétom sa snažíme dopriať širší realizačný tím, Ján Volko mal na šampionátoch nielen oboch trénerov, ale aj osobnú fyzioterapeutku.

Spoločnými reprezentačnými sústredeniami na Štrbskom Plese alebo v rámci sekcií disciplín sa podarilo zlepšiť tímový duch.

Pretekári majú k dispozícii špičkový výstroj od svetoznámej značky adidas, majú dostatok súťažného, tréningového a voľnočasového oblečenia, tašky, batohy, obuv (v minulosti dostávali len pretekové a „nástupové“ oblečenie).

Atlétov, ktorí sa nedostali do stredísk, nie sú študenti a dosahujú kvalitnú výkonnosť, SAZ finančne podporuje na mesačnej báze, vďaka čomu im pomáhame prekonať obdobie, kým sa dostanú do strediska (Vadlejch, Bezeková, Sahajda, Beer a iní).

Podporujeme špičkových trénerov, ktorí nie sú zamestnaní vo vrcholových strediskách.

Dorovnávali sme a dorovnávame mzdu na mesačnej báze trénerom, ktorí síce sú zamestnaní ako tréneri, ale majú nízky plat (Spišiak, Slouka, Bendová, Kresťanko a iní).

Ubytovanie aj dopravu na vrcholné šampionáty vyberáme po konzultáciách s reprezentantmi a podľa ich požiadaviek.

Po úspešnom kempe v Juiz de Fora pred OH 2016 v Riu pripravujeme predolympijský kemp podľa požiadaviek reprezentantov aj v súvislosti s OH 2020 v Tokiu.

Graf: Položka nákladov na reprezentáciu v rozpočte SAZ v rokoch 2010 – 2018 (suma zahŕňa náklady na podporu reprezentantov a zabezpečenie vrcholných podujatí).

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk