Šéftréner mládeže SAZ Martin Illéš náhle odišiel na druhý svet

Život je nielen krásny, ale vie byť aj krutý. Niekedy až príliš. Najmä, keď zo sveta náhle odíde človek na vrchole síl, ktorý mal ešte mnoho krásneho pred sebou.

Žiaľ, atletické Slovensko zasiahla ráno vo štvrtok 17. marca zdrvujúca správa. Šéftréner mládeže Slovenského atletického zväzu Martin Illéš, hoci mal len 42 rokov, odišiel navždy z tohto sveta.

Ešte v stredu večer konzultoval s kolegami z výkonného výboru materiály na najbližšie zasadnutie, no ráno, žiaľ, osud dal definitívnu bodku za Martinovou životnou kapitolou. Odišiel náhle, bez rozlúčky. Všetkým nám bude nesmierne chýbať – pre jeho kamarátsku povahu, pre ochotu, pre zanietenosť oddať sa kráľovnej športov, atletike, dušou i telom.

Martin Illéš sa narodil 12. júna 1979 v Liptovskom Mikuláši. Veľkú časť svojho, žiaľ, krátkeho života zasvätil atletike. Venoval sa jej aj ako aktívny pretekár, bol slovenský reprezentant v behu na 400 m v kategórii dorastu, juniorov i dospelých (štartoval v EP družstiev). Bol viacnásobný mládežnícky majster Slovenska a medailista v šprintérskych disciplínach v rôznych vekových kategóriách. Na seniorských šampionátoch si vybojoval na 400 m dve strieborné medaily – v roku 1999 vonku a o rok neskôr v hale. V tejto najnáročnejšej šprintérskej disciplíne stiahol svoj osobný rekord až na 48,50 sekundy.

Na Univerzite Konštantína Filozofa (UKF) v Nitre vyštudoval kombináciu telesná výchova – trénerstvo atletiky, v roku 2012 získal titul PaedDr. Celkom logicky, jeho kroky potom smerovali na nitrianske športové gymnázium – v súčasnosti strednú športovú školu – kde pôsobil ako atletický kouč.

Vychoval desiatky slovenských mládežníckych šampiónov i reprezentantov. Pod jeho vedením trénovali napríklad účastníci MS do 18 rokov Dušan Páleník (800 m) a Matúš Krčmár (200 a 400 m), juniorských ME Dušan Páleník (800 m, 5. na 4 × 400 m), Juraj Mokráš (15. na 400 m, 5. na 4 × 400 m), ME do 23 rokov Simona Takácsová (100 m prek.) a naposledy aj Peter Dávid, ktorý v tohtoročnej halovej sezóne utvoril slovenský dorastenecký rekord na 60 m prekážok.

V seniorskej kategórii dosiahol z jeho zverencov najväčšie úspechy štvorstovkár Peter Žňava, dvojnásobný účastník ME (2006, 2010), halových ME (2009) a Svetovej univerziády. Martin Illéš ho pripravoval v rokoch 2000 až 2010. Peťo sa stal neskôr Martinovým kolegom, od roku 2007 sedeli v spoločnom školskom  kabinete. „Už 20 rokov sa spolu stretávame takmer denne. To človeka nemôže neovplyvniť,“ skonštatoval Žňava v rozhovore vo 4. čísle Slovenskej atletiky 2020. Žiaľ, už sa nikdy nestretnú. Už nikdy nebudú viesť ich obľúbené a nekonečné atletické debaty.

Martin Illéš bol nielen, atlét a tréner, ale veľa času venoval aj funkcionárskej robote. Od roku 2007 až do úmrtia bol člen výkonného výboru SAZ a takisto aj predseda Západoslovenského atletického zväzu (ZsAZ). Od roku 2013 viedol z pozície predsedu komisiu mládeže SAZ, od roku 2014 bol v štruktúrach zväzu nepretržite šéftrénerom mládeže do 20 rokov, v období 2010 – 2013 šéfoval atletickému klubu ŠG Stavbár Nitra (2010 – 2013) a neskôr pracoval aj ako šéftréner klubu ŠK ŠOG Nitra. V aktuálnom volebnom období pôsobil okrem VV SAZ a postu šéftrénera mládeže SAZ aj v komisii „Detskej atletiky“, v komisii pre podporu oblastí a klubov a viedol komisiu mládeže.

Martin, budeš nám všetkým chýbať. Česť tvojej pamiatke!

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk