Talentovaná prekážkarka Viktória Forster verí, že ešte ušetrila nejaké sily a na MS v Budapešti predvedie niečo zaujímavé

Už sú len dve významné podujatia, na ktorých všestranná a veľmi rýchla Viktória Forster ešte neštartovala – olympijské hry a majstrovstvá sveta pod holým nebom. Prvé podujatie si nádejná prekážkarka „odškrtne“ o rok, keďže už splnila extrémne prísny parížsky limit, a druhé v utorok večer o 18.40 h, keď sú na svetovom šampionáte v Budapešti na programe rozbehy žien na 100 m prekážok.

Viki zažíva parádnu letnú sezónu, hoci na jej prvom vrchole, európskom šampionáte do 23 rokov vo fínskom Espoo vypila kalich horkosti až do dna. Bola jednou z vážnych adeptiek na medailu, no nedostala sa ďalej ani z rozbehov. Vo svojom bežala jasne na prvej pozícii, no nešťastne zakopla o ôsmu prekážku, vypadla z rytmu a prišla o postup do semifinále. Avšak nepoddala sa. Všetko si však vynahradila presne tri týždne po tejto obrovskej smole. Na Svetovej univerziáde vyhrala beh na 100 m prekážok v slovenskom rekorde 12,72 sekundy a pridala aj bonus v podobe splneného limitu na OH 2024 v Paríži. Zo slovenských atlétov má zatiaľ olympijskú istotu iba ona.

Pred budúcoročnou premiérou pod piatimi kruhmi si Viktória Forster ešte odbije prvý štart v kariére na majstrovstvách sveta. Už len fakt, že sa dostala medzi 40 najlepších prekážkarok na 100 m na svete, je pre 21-ročnú atlétku ŠK ŠOG Nitra, ktorú podporuje aj VŠC Dukla, mimoriadne cenný. Spomedzi prihlásených je šiesta najmladšia.

„Po návrate z univerziády si Viki dva dni oddýchla, a potom sme začali s desaťdňovou vylaďovacou prípravou na svetový šampionát. Naordinovala som jej technické i silové tréningy. Som zvedavá, ako to v Budapešti dopadne,“ poznamenala trénerka Katarína Adlerová. „Nevidím však dôvod, prečo by si výbornú formu nemala udržať. Neviem špecifikovať, čo bude kľúčové, aby uspela, ale myslím si, že to bude opäť fajn.“

Konkrétny cieľ si trénerka s Viktóriou nevytýčili. Ich tajná túžba bola splniť „ostrý“ limit 12,77 na OH 2024 v Paríži, ibaže ten Viktória „predčasne“ zabehla už na Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu.

„Budem spokojná, ak pôjde všetko tak, ako má. Keby Viki postúpila do semifinále, považovala by som to za úspech. Na MS bude konkurencia úplne iná ako na univerziáde. Verím však, že sa postupne aj Viki prepracuje do svetovej špičky,“ dúfa trénerka Adlerová.

„S prípravou som spokojná, všetko ide podľa plánu. Uvidíme, ako sa to odzrkadlí na majstrovstvách sveta. Bude to nesmierne náročné, ale ak by sa mi podarilo postúpiť z rozbehov do semifinále, veľmi by som sa tešila,“ potvrdila Viki trénerkine slová o budapeštianskom cieli.

Na otázku, či na to bude nutné zabehnúť opäť slovenský rekord – v tomto roku ho zlepšila už štyrikrát – ako na zlato na Svetovej univerziáde v Číne, drobná blondínka pochádzajúca z Horehronia skonštatovala: „Uvidíme až priamo v rozbehoch. Verím, že som ušetrila ešte nejaké sily a prevediem v Budapešti niečo zaujímavé. Trénerka nastavila moju prípravu tak, aby som si po univerziáde udržala formu. Dúfam a verím, že to vymyslela dobre. Na tréningoch som sa cítila dobre a azda som ešte mohla niečo zaujímavé ukázať. Nechcem však nič zakríknuť. Ako som už spomenula, všetko sa ukáže až na pretekoch. Na majstrovstvá sveta sa teším.“

SLOVENSKÉ REKORDY VIKTÓRIE FORSTER V ROKU 2023

NA 100 METROV PREKÁŽOK

12,72 4. augusta Čcheng-tu (Svetová univerziáda/finále)

12,82 27. júna Ostrava (Zlatá tretra)

12,82 20. júla Banská Bystrica (míting P-T-S)

12,88 11. júna Nyíregyháza (bronzový míting WACT)

NA 100 METROV

11,26 20. júla Banská Bystrica (míting P-T-S)

(GB)

FOTO PAVEL LEBEDA/sport-pics.cz, SAUŠ/ROMAN BENICKÝ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk