Štvorstovkársky talent Oliver Murcko od jesene študuje a trénuje na prestížnej Harvardovej univerzite v USA

Možnosť získať špičkové vzdelanie a venovať sa popri tom atletike vo výborných podmienkach – asi nik by takúto možnosť neodmietol. Talentovaný štvorstovkár Oliver Murcko sa takejto príležitosti chopil všetkými desiatimi. Od septembra študuje na Harvardovej univerzite, jednej z najprestížnejších svetových univerzít a popri tom sa venuje i atletickej kariére. “Chcem byť úspešný športovec, ale zároveň je pre mňa dôležité i kvalitné vzdelanie,“ vraví 20-ročný Bratislavčan v rozhovore pre web Slovenského atletického zväzu.

Oliver, prezraďte, ako sa zrodila myšlienka odísť študovať do USA?

„Na univerzitu do Spojených štátov som chcel ísť už odmalička. Raz, už ani presne neviem, koľko som mal rokov, som prišiel domov zo školy a mamke som oznámil, že keď budem veľký, pôjdem na ´výšku´ do Ameriky. Neviem, kde sa tento nápad zobral, ale moja hlavná motivácia bola možnosť na vysokej úrovni kombinovať kvalitný šport so špičkovým vzdelaním. Chcel som byť úspešný športovec, ale zároveň bolo pre mňa dôležité i dobré vzdelanie.“

Prezraďte, ako sa vám podarilo dostať sa na Harvardovu univerzitu so sídlom v meste Cambridge v americkom štáte Massachusetts, ktorá patrí medzi najprestížnejšie školy na svete?

„Pôvodne som chcel ísť na Harvard už o rok skôr, ale neposlal som včas prihlášku. Voľný rok som však využil na to, aby som sa lepšie sa pripravil a čo-to sa ešte doučil. Taktiež som sa skontaktoval s českou agentúrou USA Sport&Study, ktorá sa špecializuje na vyhľadávanie univerzít pre športovcov, ktorí by chceli študovať v USA. Zástupcovia agentúry ma odreprezentovali pred  zahraničnými trénermi a Harvard o mňa prejavil záujem. Potom som absolvoval veľa videohovorov s trénerom ktorý posudzoval, či som vhodný pre ich tím. Takisto som mal interview s ľuďmi z administratívy školy, ktorí vyhodnocovali, či som pre Harvard vhodný typ, no a napokon som poslal prihlášku spolu s esejou. Preštudovala si ju – rovnako všetky potrebné dokumenty a posudky – prijímacia rada skladajúca sa z niekoľkých desiatok ľudí. Tí potom hlasovali, či ma vezmú. Prešiel som rovnakým procesom ako ostatní študenti.“

Zvažovali ste pri výbere univerzity aj to, aké sú možnosti popri štúdiu pokračovať v úspešne rozbehnutej atletickej kariére?

„Samozrejme! Atletiky som sa nemienil vzdať. Harvardova univerzita je v najvyššej divízii vysokoškolských majstrovstiev USA (NCAA). Vedel som, že ma čaká kvalitná konkurencia a z rozhovorov s novým trénerom vyplynulo, že univerzita neberie vážne iba vzdelávanie, ale aj šport. Na Harvarde študovala napríklad šprintérka Gabby Thomasová, bronzová na 200 m a strieborná v štafete na 4 x 100 m na tokijskej olympiáde.“

Je pre vás teraz priorita štúdium, alebo je to tak pol na pol v kombinácia so športovou kariérou?

„Kombinácia športu so školou. Práve to je tu nastavené veľmi dobre. Harvardovu univerzitu som si vybral preto, lebo zdôrazňuje dôležitosť rozvoja človeka vo viacerých oblastiach života. Ak by som si zvolil univerzitu, kde by bola priorita hlavne šport, asi by som sa štyri roky cítil ako na sústredení. A to by som sa asi trochu nudil…“ (úsmev) 

Čo presne študujete?

„Odbor, ktorému sa budem venovať naplno, si vyberám definitívne až na budúci rok. Zatiaľ som však presvedčený, že to bude strojárina.“ 

Je štúdium na prestížnom Harvarde aj extrémne náročné?

„Prvý mesiac v škole bol dosť brutálny – najmä preto, lebo som si musel zvyknúť na iné tréningy, na nové prostredie a vyučovanie v angličtine. Ešte aj teraz je to náročné, ale s tým som počítal. Nešiel som do USA na výlet.“ 

Aké podmienky na športovú prípravu ste našli na univerzite?

„Otvorene: oveľa lepšie ako na Slovensku. Zatiaľ som spokojný s tým, ako to tu všetko funguje.“ 

Ako často a koľko trénujete, napríklad v porovnaní so Slovenskom?

„Trénujem viac ako doma. V pondelok, v stredu a v piatok máme tréningy na dráhe, následne ideme do posilňovne, a potom sa vraciame späť na dráhu. Tieto tréningy trvajú 3 až 4 hodiny. Vo zvyšných dňoch trénujeme len na dráhe, vtedy trvá príprava približne dve hodiny. Voľno máme v nedeľu.“

Kto je váš nový tréner? Bude vaša hlavná disciplína naďalej štvorstovka?

„Áno, štvorstovka bude moja priorita. Pripravujem sa v skupine kouča Marca Mangiacottiho.“ 

Našli ste na Harvarde dobrých sparingpartnerov, máte sa s kým vzájomne potiahnuť?

„Áno a teším sa z toho. Mám výborných sparingov. Vieme sa na každom tréningu potiahnuť a vyhecovať sa. Trávime spolu veľa času aj mimo atletických tréningov, sme aj dobrí kamaráti. Atmosféra v našej tréningovej skupine je zdravo súťaživá.“

V čom vidíte najväčší rozdiel v príprave v USA a na Slovensku?

„Rozdielov je viac: máme inú rozcvičku, dáva sa veľký dôraz na správnu techniku, no a rozdiel je aj v tom, že som tu súvisle ešte nebežal viac ako 800 metrov. Najväčší rozdiel však vnímam v v celkovom prístupe k atletike. Doma je to primárne individuálny šport, ale na univerzite dávajú veľký dôraz na to, aby sa darilo celému tímu – nie len na pretekoch, ale aj v tréningu. Na prvých tréningoch po príchode do USA som nechápal, prečo sa moji atletickí kolegovia na tréningu toľko povzbudzovali. Až neskôr som pochopil, že je to súčasť tímového ducha. Všetci chceme, aby sa nám darilo, a preto sa snažíme vyhecovať ostatných k čo najlepším výkonom, aké zo seba môžu v daný moment vydať. Sme v tom všetci spolu, takže sa vieme vcítiť do kože niekoho iného. Takéto prostredie na tréningoch je obohacujúce a motivujúce. Nech je tréning akokoľvek ťažký, môžeme sa spoľahnúť, že sa vzájomne podporíme. Máme totiž spoločnú cestu aj cieľ. Takto to cítim.“

Na čo si v USA zvykáte najťažšie?

„Najmä na to, že som tak ďaleko od svojej rodiny…“ 

Kedy plánujete prvé preteky vo farbách tímu Harvard Crimson? Figuruje vo vašich plánoch halová sezóna 2022?

„Halovú sezónu nevynechám, prvé preteky – akoby kontrolné – absolvujem  sobotu 4. decembra na domácom mítingu Ivy & HBCU Challenge v hale Gordon Idoor Track v Cambridgei.“

Aké sú vaše najbližšie športové výzvy v zámorí?

„Na jar chceme s tímom vyhrať Ivy League Championships, čo je univerzitný šampionát konferencie Ivy League, ktorá združuje osem elitných súkromných univerzít na severovýchode USA. Okrem Harvardu sú v nej Columbia University, Princeton University, Cornell University, Dartmouth College, University of Pennsylvania, Brown University a Yale University.“

Aké sú vaše športové ciele v roku 2022, budete sa snažiť kvalifikovať sa na niektorý z vrcholov roka – MS v Eugene a ME v Mníchove?

„Moja top priorita je augustový európsky šampionát, no v kalendári je ešte aj Svetová univerziáda v čínskom Čcheng-tu. Pokúsim sa kvalifikovať sa aj na majstrovstvá sveta v Eugene.“ 

Pred odchodom do USA ste sa pripravovali v Interi Bratislava pod vedením Štefana Bielika, ktorý vás doviedol na špičkovú úroveň. Ste s ním v kontakte aj teraz?

„Áno, sme v kontakte. Zažili a precestovali sme spolu veľa a vďaka nemu som tam, kde som teraz.“

Ako sa vám pozdáva život v USA?

„V Spojených štátoch sa mi páči, aj keď stále nerozumiem americkému futbalu, ktorý sledujú azda úplne všetci. Snažil som sa mu porozumieť, ale zatiaľ neúspešne – je to fakt čudný šport…” (smiech)

KTO JE OLIVER MURCKO

DISCIPLÍNA: 400 m.

DÁTUM A MIESTO NARODENIA: 3. 5. 2001, Bratislava.

BYDLISKO: Bratislava.

ŠKOLA: v roku 2020ukončené 8-ročné gymnázium  (1. súkromné gymnázium v Bratislave), od septembra 2021 Harvard University (USA).

KLUB: Inter-SC  Bratislava.

TRÉNER: Marc Mangiacotti.

PRVÝ TRÉNER: Štefan Bielik.

ZAČIATOK ATLETICKEJ KARIÉRY: 2015.

DOTERAJŠIE ŠTARTY NA VRCHOLNÝCH PODUJATIACH: medzinárodné Detské hry 2016 – 6. (100 m), ME 2018 do 18 rokov – 10. (200 m) a 5. (štafeta na 100-200-300-400 m), OH mládeže 2018 – 7. (200 m/druhý Európan), MEJ 2019 – 15. (200 m, semifinále), World Athletics Relays 2021 – 14. (4 x 400 mix), ME 2021 do 23 rokov – 14. (400 m, semifinále).

NAJVÄČŠÍ ÚSPECH V KARIÉRE: 7. na 200 m na OH mládeže 2018

OSOBNÉ REKORDY: 200 m: 21,19 (18. 10. 2018, Buenos Aires), 300 m: 34,17 (8. 7. 2020, Bratislava), 400 m: 46,29 (11. 9. 2020, Šamorín – v hale 47,79 /30. 1. 2021, Viedeň/)

VÝKON V ROKU 2021: 46,65 (9. 7. Tallinn).

ATLETICKÝ VZOR/OBĽÚBENÝ ATLÉT: Usain Bolt.

ŽIVOTNÁ ATLETICKÁ TÚŽBA: Bežať raz na olympijských hrách.

ZÁUJMY/HOBBY: bicyklovanie, sledovanie F1, videohry.

INÉ: Slovenský Atlét roka 2020 v kategórii mládeže,v letnej sezóne 2020 dvakrát zlepšil juniorský rekord SR na 400 m (46,96 a 46,29), čo vo svetových tabuľkách roka znamenalo 4. a v európskych 2. miesto, v roku 2020 na 300 m utvoril najlepší slovenský juniorský výkon histórie (34,17), bol senzačne 3. na mítingu P-T-S 2020 v Šamoríne na 400 m.

NAJLEPŠÍ ŠTVORSTOVKÁRI, KTORÍ PRIŠLI NA JESEŇ ŠTUDOVAŤ DO USA

44,78 Emmanuel Bamidele (Nigéria) Texas A&M

45.82 Gerson Pozo (Španielsko) Texas-Tyler)

46,13 Terrence Muex (USA) Michigan State

46,29 OLIVER MURCKO (Slovensko) Harvard

46,39 Devontie Archer (Jamajka) Arkansas

46,48 Brandon Battle (USA) Eastern Illinois

46,63 Weston Baptiste (USA) Georgia Tech

46,64 Antonio Hanson (Jamajka) Kansas State

46,65 Miles Brown (USA) Michigan

46,66 Charlie Bartholomew (USA) Oklahoma State

Poznámka: Za osobným rekordom, menom a krajinou uvádzame univerzitu, na ktorej bude štvorstovkár študovať.

(GB, LB)

Texty k foto:

Na snímkach postupne Oliver Murcko s novým koučom Marcom Mangiacottim, jeho radosť po výbornom výkone 46,29 na mítingu P-T-S 2020, na juniorských ME 2019 vo švédskom Borase a so svojím prvým a do odchodu na harvard aj jediným koučom Štefanom Bielikom.

FOTO PAVOL UHRIN, MARTIN ILLÉŠ, ARCHÍV (om)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk