Weigertová by na mítingu Elán rada zabehla limit na halové MS, Forster chce osobný rekord


Halová atletická sezóna 2022 sa na Slovensku začne naplno až tento týždeň. V nedeľu 30. januára je v Bratislave na programe 21. ročník medzinárodného mítingu Elán, ktorý od 15.00 h ponúkne 12 disciplín – po 6 v kategórii mužov i žien.

“Našou ambíciou je, aby sme každý rok poskytli v hale našim atlétom aspoň dve možnosti na súťaženie v kvalitnej konkurencii. Okrem majstrovstiev Slovenska je to aj míting Elán, ktorý už v minulosti umožňoval kvalitnú konfrontáciu aj vďaka účasti napríklad atlétov z Turecka či Veľkej Británie. Toho sa chceme držať aj v tejto náročnej dobe. Míting Elán chceme zorganizovať, hoci na to potrebujeme výnimku od štátnych orgánov, ktorej udelenie je momentálne na dobrej ceste. Veríme, že našim športovcom to pomôže v snahe o plnenie limitov na vrchol roka – marcové MS v Belehrade,” uviedol na stredajšej tlačovej besede prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Organizátori očakávajú účasť približne 100 – 120 atlétov. “Uzávierka prihlášok je vo štvrtok o polnoci. Menoslov prihlásených sa neustále mení. Zo zahraničia by mali štartovať pretekári z Rakúska a z moravských klubov. V Maďarsku, Česku a Poľsku majú dostatok pretekov a z iných krajín momentálne nie je jednoduché dostať súťažiacich k nám v situácii, keď do poseldnej chvíle neviete, či preteky budú alebo nie, a za akých podmienok Vo väčšine disciplín však máme veľmi dobrú účasť,” informoval predseda športovo-technickej komisie a člen výkonného výboru SAZ Róbert Mittermayer.

Pre slovenskú špičku bude míting Elán príležitosťou plniť limity na halové majstrovstvá sveta v Belehrade (18. – 20. marca 2022).

“Halový vrchol bude tentoraz o niečo neskôr ako tradične, čo nám vyhovuje. Z našich reprezentantov má istú účasť vďaka splnenému limitu šprintér Ján Volko. Veľmi vážna kandidátka je šprintérka Monika Weigertová, ktorej na 60 m chýbajú dve stotinky, čo je v prepočte niečo vyše 20 cm, aby sa dostala na MS. Takisto dve stotiny chýbajú prekážkarke Stanke Škvarkovej, ktorej vlani nevyšlo všetko podľa predstáv, ale tiež patrí medzi vážne uchádzačky o miestenku na belehradský šampionát. V hre je aj účasť štafety. Pri adekvátnej výkonnosti by sme mohli nominovať mužské kvarteto na 4 x 400 m, ktoré by mohla atakovať čas 3:10 min a zároveň slovenský rekord. Keby to vyšlo, môžeme sa z hľadiska účasti v Belehrade dostať aj s náhradníkmi na číslo 8 až 10 atlétov, čo by bolo perfektné. Naše hlavné ambície sa spájajú s Jankom Volkom, obhajcom finálovej účasti z Birminghamu 2018, kde skončil šiesty” uviedol šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Monika Weigertová hneď v prvom štarte v sezóne v Ostrave na 60 m len o štyri stotiny zaostala za limitom na HMS (7,30). “S prípravou na halovú sezónu som veľmi spokojná. Kempy v teple v zahraničí majú svoje výhody, ale aj v domácom prostredí som mala veľmi dobré podmienky. Verím, že limit by som mohla atakovať a mohol by padnúť,” skonštatovala 29-ročná zverenka trénera Eugena Lacza, pre ktorú bude nedeľňajší štart prvá vážnejšia konfrontácia aj vďaka účasti kvalitnej rakúskej šprintérky Magdaleny Lindnerovej: “Teším sa veľmi. Mojou najväčšou ambíciou je pokoriť limit. Keby to aj v nedeľu nevyšlo, tak určite sa chcem k nemu aspoň priblížiť. Štart Lindnerovej je pre mňa dobrá správa, konkurencia je vítaná a môže mi pomôcť k dobrému výkonu.”

Zaujímavý náboj bude mať beh na 60 m prekážok, v ktorom sa okrem Stanislavy Škvarkovej predstavia aj vlaňajšia juniorka Viktória Forster či Monika Baňovičová, ktoré si minulú sobotu v Jablonci zlepšili osobné rekordy.
“Teším sa na tento súboj, bude to zážitok. Na mítingu Elán budem štartovať iba na 60 m prekážok, na hladkej šesťdesiatke nie. Očakávam znova osobný rekord, bola by som rada, keby sa mi ho podarilo v nedeľu dosiahnuť,” načrtla svoje ambície dvojnásobná finalistka lanských MSJ v Nairobi, 19-ročná Forster, ktorá sa na halovú sezónu pripravovala v španielskej Málage.

Zverenka trénerky Kataríny Adlerovej má za sebou úspešný štart v českom Jablonci, kde si utvorila osobné rekordy na 60 m (7,50) a 60 m prek. (8,47). “Nie som ešte úplne rozbehaná, ale s pretekmi v Jablonci som spokojná. Beriem to ako dobrý odraz do sezóny, v ktorej malým očkom poškuľujem aj po halových MS, ale nerobím si veľké nádeje,” zhodnotila realisticky situáciu Viktória Forster.

Ján Volko aj Stanislava Škvarková, ktorí sa pre rôzne povinnosti nemohli zúčastniť na predsezónnej tlačovej besede osobne (Volko je na sústredení na Kanárskych ostrovoch, Škvarková mala dohodnutú terapiu s fyzioterapeutkou), na diaľku odkázali, že s prípravou na halu 2022 sú spokojní.

„Príprava na novú sezónu mi vyšla super. Som zdravá, čo je veľmi dôležité, a už sa teším na úvodné preteky v novej sezóne. Priorita pre mňa je teraz splnenie limitu 8,16 na marcové halové MS v Belehrade. Verím, že sa mi ho podarí pokoriť čo najskôr,“ želala si Stanislava Škvarková, semifinalistka HME 2021 na 60 m prekážok a adeptka štartu na HMS 2022 v Belehrade.

S prípravou na novú sezónu som spokojný, zatiaľ ide všetko podľa plánu a bez výrazných komplikácií. Obmedzujú nás len rôzne opatrenia a pandemická situácia, takže v podstate nič nové,“ skonštatoval trojnásobný medailista v behu na 60 m na HME (2017 – striebro, 2019 – zlato, 2021 – bronz). „Môj hlavný cieľ halovej sezóne je nazbierať čo najviac bodov do kvalifikačného renkingu na letné ME v Mníchove a MS v Eugene. Elán míting bude pre mňa vstup do sezóny, pobežím len prvú šesťdesiatku, a preto zatiaľ nemám žiadne očakávania. Budem spokojný s technicky dobre zvládnutým behom.“

K očakávaniam od adeptov na štart na halovom svetovom šampionáte sa v súvislosti s mítingom Elán vyjadril aj šéftréner SAZ. “Od Moniky Weigertovej čakáme limit. Pre Janka Volka to bude len prvá šesťdesiatka v sezóne, takže nepredpokladáme v jeho podaní výkon na jeho najvyššej úrovni. Bolo by to ešte priskoro, keďže pre neho príde vrchol až o jeden a pol mesiaca. Pre Stanku Škvarkovú je to štart tiež stále len v rámci rozbehu do sezóny,” dodal Pupiš.

(LB), FOTO JÁN LUKY

DISCIPLÍNY 21. ROČNÍKA MÍTINGU ELÁN

muži:  60 m, 400 m, 3000 m, 60 m prekážok, diaľka, trojskok

ženy: 60 m, 400 m, 1500 m, 60 m prekážok, diaľka, trojskok

ČASOVÝ PROGRAM

14:50 slávnostné otvorenie

15:00 60 m prek. Ž –  I. séria

15:05 diaľka M

15:10 60 m prek. M – I. Séria

15:20 60 m Ž – I. séria

15:35 60 m M – I. séria

15:50 60 m prek. Ž – II. séria

15:55 diaľka Ž

16:00 60 m prek. M – II. séria

16:10 60 m – Ž II. séria

16:25 60 m M – II. séria

16:45 trojskok M a Ž

16:50 1500 m Ž

17:00 3000 m M

17:15 400 m Ž

17:30 400 m M

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk