Svetová univerziáda: Ledecká v slovenskom výkone roka (56,71) o 13 stotín štvrtá na 400 m prekážok, Baluchovi ušlo finále iba o dve stotinky, Forster a Volko hladko postúpili z rozbehov

Smola, smola, obrovská smola! Slovenským prekážkarom na 400 metrov chýbali vo štvrtkových súťažiach na 31. Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu k maximálnej spokojnosti iba stotinky. Daniela Ledecká skončila vo finále behu na 400 m prekážok štvrtá, iba 13 stotín od bronzu. Matejovi Baluchovi zasa chýbali na postup do finále iba dve stotinky…

Dvadsaťsedemročná Ledecká, zverenka Kataríny Adlerovej, bežala od začiatku až do konca výborne a časom 56,71 sekundy o sedem desatín zlepšila vlastný slovenský výkon roka (57,41) z mítingu P-T-S. Poslednú prekážku ešte prekonávala tretia, no v záverečných metroch neodolala mohutnému finišu Maďarky Sáry Mátóovej (56,58 – osobný rekord). Osobáky si zabehli aj víťazná Talianka Murarová (55,48) a strieborná Silvová Dos Santosová z Brazílie (56,45).

„Bežala výborne, veľmi by som jej dopriala medailovú odmenu. Hoci sa jej od začiatku sezóny nedarilo podľa predstáv, stále sme verili, že sa to aj vzhľadom na kvalitnú prípravu konečne zlomí,“ skonštatovala trénerka Adlerová. „Ďakujem Daniele za bojovnosť, aj štvrté miesto sa cení.“

Daniela Ledecká si v Čcheng-tu o jedno miestečko zlepšila svoje umiestenie z predošlej univerziády v Neapole 2019, kde skončila piata.

“Veľmi ma to mrzí, lebo nechýbalo veľa a mohla som mať medailu,” vravela smutná Daniela Ledecká. “Na druhej strane mám radosť z toho, ako som bežala. Konečne to bol beh, ktorý bol podobný, ako som predvádzala vlani.”

Matej Baluch ostal tesne pred finálovými bránami: v II. semifinále finišoval štvrtý v druhom najlepšom čase kariéry 49,59 (iba tri stotinky za osobným maximom), no na postup to nestačilo. Priamo totiž išli ďalej len prví traja a finálovú osmičku doplnili dvaja s najlepšími časmi a tie dosiahli prekážkari na 3. a 4. mieste v úvodnom semifinále – Pirjahan z Iránu 49,33 a Poliak Holub 49,36). Balucha klasifikovali celkovo na 9. mieste.

Bronzovému z MEJ 2019 napokon chýbali na postup 2 stotinky, o ktoré prehral duel o tretiu priečku vo svojom II. semifinálovom behu s Juhoafričanom Gorom. „Veľká škoda, Juhoafričana nebol nezdolateľný. Žiaľ, Matej zaváhal na predposlednej deviatej prekážke,” komentoval Baluchov kouč Edmund Kováč, ktorý nádejného prekážkara z VŠC Dukla trénuje s bratom Igorom Kováčom, bronzovým na 110 m prekážok z MS 1997 v Aténach.

“Tie dve stotinky ma, samozrejme, mrzia, lebo som túžil bežať vo finále,” vravel Matej Baluch. “Chýbal mi kúsok šťastia, ale na druhej strane som si zabehol druhý najlepší čas v kariére po osobáku 49,56, čo je dôkaz, že sa držím vo forme. Myslím si, že sa nemám za čo hanbiť. Štart na Svetovej univerziáde je pre mňa ďalšia veľká skúsenosť. Ďakujem všetkým za podporu.”

Ani nie 24 hodín po zisku striebra na hladkej stovke nastúpila Viktória Forster v rozbehoch na 100 m prekážok  na svoju ďalšiu misiu v Čcheng-tu a do súbojov na 31. Svetovej univerziáde sa zapojil i Ján Volko.

Forster vyhrala svoj II. rozbeh časom 13,11 sekundy s veľkým náskokom 27 stotín pred Brittonovou z Austrálie a hladko sa kvalifikovala do piatkového semifinále (12.05 h SELČ, finále o 14.25 h SELČ). Zverenka Kataríny Adlerovej dosiahla tretí najlepší výkon spomedzi všetkých 29 prekážkarok, rýchlejšie boli len Wu Jen-ni z Číny (12,98) Talianka Besanová (13,05). Z každého zo 4 rozbehov postúpili priamo prvé tri pretekárky, plus semifinálovú šestnástku doplnili ďalšie 4 s najlepšími časmi.

„Ráno to bolo ťažké, lebo Viki spala iba tri hodiny, oddych po stovke bol kratučký. Zvládla to však v pohde a teraz bude dlhší čas na regeneráciu,“ uviedla trénerka Adlerová. Forster má spomedzi všetkých účastníčok prekážkovej stovky najlepší osobák (12,82) spolu s Indkou Yarrajiovou, ale sezónne maximum má Viki lepšie.

Ján Volko poľahky vyhral II. rozbeh na 200 m za 20,96 a zabezpečil si priamy postup do 24-členného semifinále, ktoré je na programe v piatok o 12.45 h SELČ, finále o 15.10 h SELČ). Slovenský rekordér o 21 stotín predstihol Turka Altintasa a až o 65 Josepha z Haiti. Volko dosiahol celkovo 7. najlepší čas z 54 šprintérov.

„Postupne sa vyrovnávame s klímou aj časovým posunom. Na rozbeh do súťaže to od Janka nebol zlý výkon. Verím, že v semifinále opäť zabojuje o postup,“ komentovala Volkovo vystúpenie trénerka Naďa Bendová.

Ďalší slovenský šprintér Jakub Nemec finišoval v VIII. rozbehu v lejaku štvrtý za 21,44 sekundy a len o jedno miestečko a 5 stotín mu ušlo semifinále. Zverenec Mareka Korbu skončil celkovo na 25. mieste.

Strieborný zo 100 m (10,06)  a hlavný favorit dvojstovky Juhoafričan Maswangani s osobákom 19,99 na rozbehy na 200 m nenastúpil.

(GB)

FOTO SAZ (nb), PAVOL UHRIN a SAUŠ/ROMAN BENICKÝ/www.svkuniteam.sk

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk