MS v Dauhe: Tóth ani Katerinka Czaková pekelnú päťdesiatku v neľudských podmienkach nedokončili

Slovenský reprezentant Matej Tóth nedokončil nočnú súťaž chodcov na 50 km na MS v Dauhe. V náročných, takmer až neľudských podmienkach, v obrovskej horúčave 32°C (pocitovo až 39°C) a veľkej vlhkosti vzduchu 79 percent odšliapal o kúštik viac ako 28 km, a potom zišiel z trate z pozície v závere druhej desiatky. Obhajca zlata a svetový rekordér Yohan Diniz z Francúzska nedošiel ani na métu 20. kilometra…

Preteky nedokončila ani Mária Katerinka Czaková: na 30. km bola 19. s vyše 13-minútovou stratou, no na 32. km – už bola na hranici kolapsu – vo svojej štvrtej päťdesiatke v kariére predčasne zišla z dvojkilometrového okruhu v prímorskej časti Dauhy Corniche.

Olympijský šampión Tóth spočiatku šliapal vo svojej 14. päťdesiatke v kariére za lídrom Japoncom Jusuke Suzukim, ktorý od úvodných metrov jasne kraľoval, vytvoril si veľký náskok (v jednej chvíli bol vyše 3:40 min) a napokon získal zlato za 4:04:20 h , čo však bol jednoznačne najslabší čas v chôdzi na 50 km v histórii MS. Doposiaľ visel titul najnižšie v roku 1991 v Tokiu, bol vtedy za 3:53:09.

Tridsaťjedenročný Suzuki absolvoval v Dauhe len svoju druhú päťdesiatku v živote, debutoval v apríli vo Wadžime a hneď utvoril časom 3:39:07 h japonský rekord. V roku 2015 utvoril svetový rekord na 20 km (1:16:36), no pre zranenie vynechal roky 2016 a 2017. Striebro si vybojoval 43-ročný veterán Joao Vieira z Portugalska (4:04:59 – nik starší nezískal v histórii MS medailu!), bronz Kanaďan Evan Dunfee (4:05:02). Najstarší účastník MS v histórii, onedlho 50-ročný Jesús Ángel García a majster sveta 1993, skončil senzačne ôsmy (4:11:28).

Tóthova prvá kríza prišla okolo 17. km pre žalúdočné kŕče. Odskočil si na WC, prebral sa, no „lapila“ ho ďalšia kríza a z kilometra na kilometer spomaľoval. Jeho medzičas 2:04:57 h na priebežnom desiatom mieste na 25. km napovedal o tom, v akom tempe sa v neľudských podmienkach šliapalo… Kým v Dudinciach 2015, kde dosiahol tretí najlepší výkon histórie 3:34:38, išiel priemerne v tempe 4:18 min na kilometer, v Dauhe to bolo 5 minút! Rozdiel 42 sekúnd na jednom-jedinom kilometri…

„Bolo to od prvých metrov niečo, čo som vôbec neočakával – že pôjdeme v takom pomalom tempe a nebudem poriadne vládať. Tréningy priamo v Dauhe vôbec nenaznačovali až takýto extrém: chodil som v pohodičke v tempe pod päť minút, cítil som sa veľmi dobre, aj pulzy som mal len o trochu vyššie ako pri bežnej všeobecnej príprave,“ komentoval 36-ročný zverenec Mateja Spišiaka svoje vystúpenie v Dauhe. „Teraz som šliapal v tempe okolo 5 minút, ale pulz som mal, ako keby som išiel kilometre za 4:30 min. Od začiatku mi to vôbec nesadlo, aj podmienky boli extrémne náročné a celkovo – vôbec mi nesadol deň. No nebol som jediný, poriadne sa vytrápili aj ďalší. Dnes to bolo o tom, kto a ako nastavil svoju myseľ: či to odpochoduje za každú cenu až do cieľa, alebo či ho odnesú z trate až na nosidlách. Ja som si už pred štartom povedal, že nepôjdem proti zdraviu a prírode. Sľúbil som aj doma, že ak sa budem cítiť veľmi zle, tak skončím a zídem z trate po vlastných.“

Matej Tóth nedokončil len svoju druhú päťdesiatku v životu, predtým sa mu to stalo na MS 2011 v juhokórejskom Dägu.

Súťaž žien vyhrala Žuej Liang z Číny časom 4:23:26 h pred krajankou Mao-cchuo Li  (4:26:40) a európskou rekordérkou Eleonorou Giorgiovou z Talianska, ktorá prišla do cieľa tiež z posledných síl za 4:29:13 h…

Slovenka Mária Katerinka Czaková, ktorá preteky vzdala na 32. kilometri, mala hlavu v smútku: „Podmienky boli náročné, od úvodu sa išlo pomaly a opatrne. Mám zmiešané pocity, som však sklamaná, že som musela zastaviť. Zdravie mi však bolo cennejšie. V posledných kilometroch na trati som sa už necítila dobre stále som spomaľovala. Mala som pocit, že mi horí celé telo. Takéto extrémne preteky som nezažila.“

Zo 46 mužov na štarte dokončilo preteky, o ktoré bol v hlbokej noci takmer nulový divácky záujem, 28 chodcov, posledný klasifikovaný v cieli bol Poliak Rafal Sikora (4:50:08), ktorý zašliapal 50 km takmer o hodinu (!) pomalšie ako je svetový rekord žien… Majster Európy z Berlína 2019 Marian Zakaľnyckyj z Ukrajiny bol až deviaty za 4:12:28 h, trojnásobný šampión na Dudinskej päťdesiatke Poliak Rafal Augustyn trinásty (4:20:25). Z 23 štartujúcich chodkýň uvidelo cieľ 17, posledná bola Katie Burnettová z USA (5:23:25). Súťaž nedokončila obhajkyňa prvenstva Ines Henriquesová.

Kouč oboch slovenských elitných päťdesiatkárov a šéftréner chodeckej reprezentácie Matej Spišiak netajil po pretekoch veľké sklamanie. Žiaľ, naplnili sa jeho predpovede z minuloročnej inšpekčnej cesty v Dauhe, že podmienky v dejisku atletických MS sú absolútne nevyhovujúce pre vytrvalostné disciplíny. Už vtedy naznačoval, že najradšej by bol, keby Matej Tóth a Mária Katerinka Czaková na tomto šampionáte radšej neštartovali.

“Bohužiaľ, preteky pre nás dopadli negatívne. Podmienky boli otrasné, veľa chodcov preteky nedokončilo. Išli sa extrémne pomalé časy, atmosféra bola tiež katastrofálna, nezažil som nič takéto v celej športovej kariére,” vravel rozčarovaný Matej Spišiak. “Cítim také všeobecné sklamanie. Urobili sme v príprave maximum, čo sme mohli. Snažili sme sa nachystať sa na to, čo nás v Dauhe čakalo. Ukázalo sa však, že horúčava, vlhko a nočné súťaženie boli ešte horšie, ako sme si dokázali predstaviť. Dopadlo to, žiaľ takto. Mrzí nás to, ale ideme ďalej. Na budúci rok je olympiáda, kde máme vysoké ciele.”

Šéftréner SAZ Matej Pupiš opísal dauhaské nočné “peklo” na vlastnom príklade: “Na občerstvovačke sme si museli už približne od 15. kilometra sadať od vyčerpania a chladiť sa ľadom. A to sme nič nerobili… Také kruté podmienky vládli vonku! Kto to nezažil na vlastnej koži, nemá šancu pochopiť, čo sa dialo na trati. Na osviežovacích stanicich dokonca v istých fázach chýbala studená voda či špongie, organizátori nám nedokázali dopĺňať ľad pre potreby pretekárov.”

Aj šéftréner prežíval po pretekoch na 50 km veľké sklamanie, keďže katerinka Czakovej, ktorú pripravuje spoločne s Matej Spišiakom, i Matejovi Tóthovi veril.

“Vedeli sme, že to bude neskutočne náročné, preto sme boli v predšampionátových prognózach opatrní a hovorili sme nahlas len o dvoch umiestenia v prvej dvanástke. Priebeh päťdesiatky len potvrdil, že podmienky v Dauhe nie sú vôbec vhodné na vytrvalostné disciplíny. Suzukiho víťazný čas bol o vyše 14 minút slabší ako je limit na olympijské hry v Tokiu, to hovorí za všetko. Podmienky tentoraz neodzrkadľovali reálne možnosti pretekárov. Japonec sa s nimi vyrovnal najlepšie, bol výborne pripravený. Mnohí z tých, ktorí budú pravdepodobne miešať karty o rok na olympiáde, sa dnes vôbec nepresadili. Naši bojovali, kým im sily stačili, no na to, aby bez ujmy na zdraví došli do cieľa, to bolo málo. Verím, že Marika i Maťo sa dobre pripravia do Tokia, kde očakávame tiež ťažké podmienky, ale zrejme nie také kruté ako v Dauhe.”

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO PAVOL UHRIN

FAKTY Z DAUHY

MUŽI

50 km chôdza: 1. Jusuke Suzuki (Jap.) 4:04:20, 2. Joao Vieira (Portug.) 4:04:59, 3. Evan Dunfee (Kan.) 4:05:02, 4. Wen-pin Niou 4:05:36, 5. Ja-tung Luo (obaja Čína) 4:06:49, 6. Brendan Boyce (Ír.) 4:07:46,… Matej Tóth (SR) nedokončil

ŽENY

50 km chôdza: 1. Žuej Liang 4:23:26, 2.  Mao-cchuo Li (obe Čína) 4:26:40, 3. Eleonora Giorgiová (Tal.) 4:29:13, 4. Olena Sobčuková (Ukr.) 4:33:38, 5. Fa-jing Ma (Čína) 4:34:56, 6. Chrystyna Judkinová (Ukr.) 4:36:00… Mária Katerinka Czaková (SR) nedokončila

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk