Slovenská Atlétka roka 2021 Emma Zapletalová a slovenský Chodec roka 2022 Miroslav Úradník majú za sebou nezvyčajný zážitok. V rámci jesenného kondičného sústredenia vo Vysokých Tatrách využili krásne, slnečné počasie a v stredu predpoludním zdolali najvyšší slovenský vrch – Gerlachovský štít (2655 m nad morom).
„Výstup na Gerlach som plánoval už dávnejšie, a keď sa ma Emma počas sústredenia spýtala, či by som s ňou nešiel práve na tento štít, moja odpoveď bola jednoznačná – samozrejme! Slovo dalo slovo, zladili sme si termíny a ona potom celú túru s horským vodcom vybavila,“ prezradil Miroslav Úradník, ako sa zrodil spoločný výstup dvoch našich popredných atlétov na „strechu“ Slovenska.
Európska šampiónka 2021 do 23 rokov na 400 m prekážok Emma Zapletalová snívala o výstupe na najvyšší slovenský vrch už dávnejšie.
„Vlani počas jesenného tatranského sústredenia som si uvedomila, že by bolo načase vystúpiť v Tatrách aj na Gerlach, keďže som už pochodila kadejaké štíty, len náš najvyšší ešte nie. Žiaľ, v tom čase už na výstup nebol priestor, lebo podmienky vzhľadom na počasie neboli vhodné. Všade bol sneh a ľad… Keď sme si však plánovali tohtoročné septembrové sústredenie, napadlo mi, že je to ideálny čas aj na túru na Gerlachovský štít. Šanca, že budeme mať ideálne počasie, bola dosť veľká. Celé som to preto dala dokopy a perfektne nám to vyšlo,“ tešila sa Emma.
Pôvodne mala s Mirom Úradníkom vystúpiť na náš najvyšší vrch vo štvrtok, ale vzhľadom na to, že sa v Tatrách malo pokaziť počasie, túru presunuli už na stredu.
„Vyrazili sme ráno o piatej zo Sliezskeho domu spolu s východom slnka. Za dve a pol hodiny sme boli na Gerlachu – ako prví turisti v ten deň. Dolu nám to trvalo približne rovnako dlho, takže spolu s naším horským vodcom Petrom Kötelešom sme absolvovali príjemnú päťhodinovú túru,“ prezradil šiesty z chodeckej tridsaťpäťky na ME 2022 v Mníchove Miroslav Úradník.
On aj Emma vystúpili na Gerlachovský štít prvý raz v živote. A hoci Miro už má za sebou aj túru na najvyšší vrch/sopku na ostrove Tenerife a zároveň v Španielsku, na Pico de Teide (3718 m n. m.), stredajší výstup mal preňho zvláštne čaro. „Gerlach je môj splnený sen. Vždy som túžil stáť na najvyššom mieste na Slovensku. Pocit, keď som stál na vrchole, bol úžasný a nezameniteľný,“ nadchýnal sa zverenec koučov Martina Pupiša a Ľuboša Machníka.
Z fotografií dokumentujúcich výstup na Gerlach vidieť, že Emma Zapletalová a Miroslav Úradník si na vrchole niečím pripili.
„Nebojte sa, nebol to alkohol. Iba káva…,“ podotkol s úsmevom 27-ročný Úradník. „Emka má totiž špeciálny mobilný kávovar. Vyniesla si ho na vrchol, takisto termosku s horúcou vodou a urobila nám výborné espreso. Na Gerlachu si zriadila malú provizórnu kaviareň.“
Emma Zapletalová kávu miluje a posedenie pri dobrej kávičke je vraj jedna z jej záľub. „Malý prenosný kávovar som si kúpila preto, aby som si aj na turistike mohla pochutnať na mojom obľúbenom nápoji,“ objasňovala zverenka Petra Žňavu. „Dať si normálnu kávičku z kávovaru kdekoľvek na turistike, je zážitok. Na vrchole Gerlachovského štítu dvojnásobný!“
Emma aj Miro sa zhodli, že túra na najvyšší bod Slovenska bola jednoduchšia ako prekážkarská štvorstovka či chodecké preteky na 20 alebo 35 km.
„Pre nás, trénovaných športovcov, to nebola nejako extrémne náročná túra. Pre nás to nebolo o kondičke, ale skôr o lezení na skalách v záverečnej pasáži výstupu. Veľké stúpanie sme zažili iba na začiatku túry, potom to už bolo – ako sme spomenuli – najmä o lezení,“ vraveli tokijskí olympionici Zapletalová a Úradník.
Emmu aj Mira okrem stredajšej spoločnej túry na Gerlachovský štít spája ešte jedna vec. Žiaľ, nepríjemná. Obaja pre zranenia museli vynechať letnú sezónu 2023 s vrcholom na MS v Budapešti.
„Zdravotne som na tom už celkom fajn, tréningovú záťaž zvládam približne na 90 percent a – veľmi dobre. Tréningové ukazovatele sa posúvajú správnym smerom,“ pochvaľoval si Úradník.
Rozlet jeho kariéry stopli bolesti v spodnej časti chrbtice pri sakroiliakálnom kĺbe. Objavil sa zápal a bolesť mu vystreľovala cez sedací sval do stehna.
„Bolesti už našťastie ustúpili, ale pre istotu som aj teraz na sústredení pod dohľadom fyzioterapeuta Denisa Freudenfelda, ktorý sa stará aj o Emku. Sme v jeho každodennej opatere, príkladne sa o nás stará. Teším sa, že môžem znova makať. Ak pôjde všetko dobre a odobria mi to lekári, v októbri by som mohol absolvovať dva štarty 4. a 14. na ovále v Banskej Bystrici na 10 000 m a 20 000 m. Som zvedavý, ako sa s touto výzvou popasujem po takej dlhej prestávke.“
Do zimnej prípravy na olympijský rok 2024 sa môže plnohodnotne pustiť konečne i Emma Zapletalová. Po dvoch problematických rokoch (únavová zlomenina členka ľavej nohy), ktoré zabrzdili jej sľubne rozvíjajúcu sa kariéru, je stopercentne fit.
„Keďže na dráhe som začala behať až v júni, s trénerom Žňavom sme sa v lete zamerali na to, aby som sa postupne dostala na nejakú normálnu výkonnostnú úroveň. Trénovali sme, snažila som sa vylepšovať si techniku behu, aby sa zranenie znovu neobjavovalo. Sústredili sme sa na to, aby som správne behala, správne používala chodidlá i členky. Myslím si, že som to zvládla dobre,“ vravela spokojne Emma Zapletalová.
„Preteky sme z našich plánov zatiaľ úplne vyradili, len na konci prípravy som absolvovala test na hladkých 300 metrov. Dopadol celkom fajn. Prekážkam sme sa venovali len v rámci vylepšovania techniky, intenzívne prekážkové úseky som vôbec nebehala. Spomenutou trojstovkou sme akoby ukončili letnú prípravu a teraz v Tatrách sme naštartovali už klasickú objemovú prípravu na budúci rok.“
GABRIEL BOGDÁNYI
FOTO SAZ (mú)