Veszelka sa túži dostať na OH v Tokiu a uspieť na ME v Paríži – pod dohľadom nového trénera

Tabuľkovo šiesty najlepší európsky trojskokan Tomáš Veszelka vstupuje do olympijskej sezóny s vysokými ambíciami a – novým trénerom. Namiesto Radoslava Dubovského, ktorý odchovanca atletiky v Lučenci priviedol do dvoch finále na európskych šampionátoch – 8. pod holým nebom v Berlíne 2018 a 6. na halových ME 2019 v Glasgowe – sa bude pripravovať pod dohľadom mladého ambiciózneho kouča Mariána Krnáča.

Dvadsaťsedemročný bývalý skokan do diaľky je Veszelkov rovesník. Aj jeho kedysi pripravoval v Lučenci známy skokanský tréner Daniel Pauko. Krnáč potom študoval v Bratislave na FTVŠ UK, pričom v atletickej kariére pokračoval v Slávii UK.

„Marián Krnáč má pod palcom celý môj tréningový plán,“ prezradil Tomáš Veszelka. „Okrem toho intenzívne spolupracujem s fyzioterapeutom Denisom Freudenfeldom na špeciálnych cvičeniach týkajúcich sa postavenia panvy, hlavy, kolien, trupu, jednoducho celkového postavenia tela. Snažíme sa ich preniesť do tréningu aj do bežného života, aby si telo zvykalo a získalo lepší pohybový vzor.“

Hoci trojskokanovi banskobystrickej Dukly vlani tesne ušla účasť na MS v Dauhe, o roku 2019 nemôže hovoriť v jeho prípade ako o neúspešnom.

Na halových ME v Glasgowe skončil vo finále  šiesty, na jesenných Armádnych svetových hrách v čínskom Wu-chane si vybojoval striebro, keď prvý raz v kariére prekonal 17-metrovú métu (17,09), vďaka čomu mu v európskych tabuľkách 2019 patrí výborná  šiesta priečka, a v osobnom rekorde 779 cm vyhral aj diaľku v I. lige ME družstiev v nórskom Sandnese. V porovnaní s rokom 2018 pridal v trojskoku k svojmu „osobáku“ 47 cm, zo 16,62 sa zlepšila na spomenutých 17,09 m.

Aj preto zmena trénera na prahu olympijského roka mnohých prekvapila.

„Rozhodol som sa pre ňu preto, lebo som mal strašne veľa zlých technických návykov z posilňovania činkou a postavenia tela pri rozbehu, ktorým som si často sám spôsoboval zranenia,“ objasňoval Tomáš Veszelka.

Od angažovania Mariána Krnáča za svojho trénera si sľubuje odstránenie zlozvykov, ktoré mali podľa neho „na svedomí“ časté zranenia: „Môj nový kouč sa snaží dbať na detaily, ktoré rozhodujú o tom, či budete skákať ďaleko a pritom si nebudete na tréningu ubližovať zlou technikou pri obyčajných veciach. Verím, že zlepšením postavenia trupu získam väčšiu stabilitu pri behu, skákaní i posilňovaní, čo by sa malo prejaviť na výkone.“

Veszelkova priorita je minimalizovať zranenia, hoci si uvedomuje, že vrcholový šport, či chcete alebo nie, prináša aj bolesť a zranenia. „Tieto negatíva je však možné obmedziť lepšou technikou,“ zdôraznil nádejný trojskokan.

V tohtoročnej halovej sezóne s vrcholom na svetovom šampionáte v čínskom Nan-ťingu (13. – 15. marca) však Tomáša neuvidíme. Absenciu vysvetlil nasledovne: „Zimu vypúšťame pre dlhú a náročnú letnú sezónu. Na splnenie limitu na tokijskú olympiádu budem mať vonku len dva mesiace, celá moja príprava smeruje výhradne k splneniu tohto cieľa. Vypustením haly budeme mať viac času urobiť väčší objem a popracovať na technických detailoch, ktoré, verím, mi pomôžu k úspechom v letnej sezóne. Ak by sme chceli do toho všetkého zakomponovať i halu a správne vyladiť formu, museli by sme začať v príprave oveľa ostrejšie. A to považujem v olympijskom roku za veľký risk a veľké riziko zranenia.“

Pre Veszelku, podobne ako pre celú slovenskú atletickú špičku, je kľúčové vybojovať si tokijskú miestenku. Olympiáda – bola by premiérová – je preňho veľké lákadlo. Limit 17,14 m je prísny, a ak ho nesplní plánovaných 32 trojskokanov, štartovú listinu doplnia ďalší najlepší podľa postavenia vo svetovom rebríčku. K 31. decembru 2019 v ňom Veszelkovi patrilo 24. miesto.

„Nechcem sa spoliehať na to, že sa do Tokia kvalifikujem vďaka rebríčku. Chcem preto čo najskôr splniť limit 17,14 m a stabilizovať svoju výkonnosť na hranici 17 metrov,“ načrtol svoje ciele Tomáš Veszelka. „Ak sa prebojujem na olympiádu, budem, samozrejme, bojovať o čo najlepšie umiestenie. Na augustových ME v Paríži budem mať vyšší cieľ – kvalifikovať sa do finále a priviezť lepšie umiestenie ako z Berlína 2018, kde som skončil ôsmy.“

Základnú kondíciu v príprave na neľahký olympijský rok 2020 naberal najlepší slovenský trojskokan od 30. novembra až do 21. decembra na Tenerife na Kanárskych ostrovoch. „Už 4. januára tam odlietame znova a teraz už poriadne nakopneme motory,“ skonštatoval Veszelka, ktorý sa na najväčšom z Kanárskych ostrovov bude pripravovať do 5. februára.

GABRIEL BOGDÁNYI

TROJSKOKANI ZO SLOVENSKA S VÝKONOM NAD 17 METROV

17,53 m Milan Mikuláš

17,46 m Dmitrij Vaľukevič

17,34 m Ján Čado

17,23 m Jaroslav Priščák

17,09 m Tomáš Veszelka

NAJLEPŠÍ EURÓPSKI TROJSKOKANI 2019

17,62 m Pedro Pablo Pichardo (Portug.)

17,37 m Necati Er (Tur.)

17,27 m Benjamin Williams (V. Brit.)

17,13 m Nelson Évora (Portug.)

17,10 m Alexis Copello (Azerb.)

17,09 m Tomáš Veszelka (SR)

Poznámka: Dmitrij Sorokin dosiahol 17,31 m, ale Rusko má medzinárodný dištanc.

Texty k foto:

Tomáš Veszelka na halových ME v Glasgowe 2019, kde skončil šiesty.

FOTO PAVOL UHRIN

Na decembrovom sústredení na Tenerife.

FOTO ARCHÍV (tv)

Tomáš s trofejou za 3. miesto v ankete slovenský Atlét roka 2019.

FOTO JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk