Majstrovstvá Slovenska predbežne 29. a 30. augusta, P-T-S po zrušení ME v Paríži v úspornom formáte

Rýchlo meniaca sa situácia v súvislosti s koronavírusovou pandémiou núti adekvátne reagovať. Zostaviť novú termínovú listinu slovenských podujatí, ktorá reflektuje radikálne zmeny svetového a európskeho atletického kalendára, pričom sa zohľadňujú prísne reštrikcie (napríklad v počte osôb na štadióne), nie je jednoduchá vec.

Vedenie Slovenského atletického zväzu sa témou novej termínovky na letnú sezónu 2020 opäť zaoberalo vo štvrtok v Bratislave. V príprave alternatív vychádzalo z nového faktu, ktorý v čase predošlého zasadnutia v polovici apríla ešte nebol známy – zo zrušenia majstrovstiev Európy v Paríži 25. – 30. augusta 2020.

„Vzhľadom na aktuálny vývoj situácie vychádzame z toho, že súťažiť by sa mohlo začať na Slovensku v auguste, pri optimistickom scenári dokonca už v júli. Keďže sezóna bude kratšia ako zvyčajne, naša priorita je zorganizovať predovšetkým národné šampionáty jednotlivcov. V rovnakom duchu uvažujú aj v regiónoch, kde by mali byť kľúčové tiež oblastné šampionáty,“ skonštatoval prezident SAZ Peter Korčok.

Po zrušení ME v Paríži sa vytvoril priestor usporiadať v ich čase domáci letný vrchol – seniorské majstrovstvá SR v Trnave. „Zhodli sme sa, že ideálny termín by bol 29. a 30. august. Pre našu špičku by to mohla byť taká nová motivácia. Pravda, všetko závisí od toho, aké reštrikčné opatrenia budú v tom čase v platnosti. Ak sa nebodaj uvoľnia až v septembri, šampionát dospelých by sa posunul na 12. a 13. septembra a s veľkou pravdepodobnosťou by sme ho museli spojiť s majstrovstvami staršieho žiactva,“ podotkol šéftréner SAZ Martin Pupiš. V pôvodnom kalendári pred koronavírusovou pandémiou bol pre M-SR dospelých vyhradený termín 27. a 28. jún.

Termíny mládežníckych majstrovstiev Slovenska od staršieho žiactva po seniorov do 23 rokov) ostávajú zatiaľ septembrové. „Bližšie špecifikovať, ktorý šampionát kedy presne bude, a či a ako ich budeme prípadne spájať, je teraz nemožné. Verím však, že do 30. júna už budeme presne vedieť, na čom sme,“ nádejal sa predseda športovo-technickej (ŠTK) komisie Róbert Mittermayer.

Drobný posun nastal i v termíne ďalších domácich vrcholov roka. K už dávnejšie avizovaným termínom M-SR v polmaratóne (6. 9. v rámci ČSOB Bratislava Marathon), M-SR v maratóne (4. 10. v rámci MMM v Košiciach) a M-SR v chôdzi na 10 km dospelých a juniorov (24. 10. v Borskom Mikuláši v rámci 51. ročníka Záhoráckej dvadsiatky) pribudli ďalšie: M-SR v behu na 10 000 m na ovále, ktoré sa mali uskutočniť pôvodne 25. 4. v Slavkove pri Brne spolu s českým šampionátom, budú pravdepodobne v auguste v Česku, M-SR v chôdzi na 20 km sa presúvajú z Poděbrad do Dudiniec, kde sa 10. októbra nepôjde ako hlavná disciplína tradičná päťdesiatka, ale preteky na 20 km so štatútom slovenského šampionátu, no a ujala sa aj myšlienka usporiadať M-SR v chôdzi na 50 km v zahraničí spolu so šampionátmi iných krajín. „Skúmame možnosti, ako by sa tento scenár dal zrealizovať,“ doplnil šéftréner SAZ. Zatiaľ nie je jasný dátum M-SR vo viacbojoch, ktoré figurovali v pôvodnej termínovke na začiatku júna s dejiskom v Prahe spoločne s českým šampionátom.

Témou štvrtkovej debaty o slovenskej „letnej“ termínovke 2020 bol i 55. ročník legendárneho mítingu P-T-S, ktorý sa po obnovení v roku 2016 uskutočnil štyrikrát v modernom športovom komplexe x-bionic® sphere v Šamoríne. V roku 2020 sa mal konať 11. júna, avšak v tomto termíne nebude. SAZ, ktorý tieto populárne preteky organizuje, uvažuje o náhradnom dátume – niekde na prelome augusta a septembra alebo až v septembri.

„Keďže ME zrušili a je zastavený aj kvalifikačný proces na olympijské hry v Tokiu, nemá zmysel investovať do podujatia toľko prostriedkov ako v minulosti. Kontinuitu pretekov chceme, samozrejme, zachovať, ale rozpočet bude nižší,“ načrtol aktuálny stav Ladislav Asványi, viceprezident SAZ a muž, ktorý sa najvýraznejšie pričinil o „zmŕtvychvstanie“ P-T-S. „Samozrejme, výber disciplín prispôsobíme požiadavkám našich popredných atlétov, nemali by chýbať ani finančné odmeny. Ak to situácia dovolí a bude možné cestovať, radi privítame atlétov z okolitých krajín, no ak bude mať záujem, môže prísť ktokoľvek. Preteky by sa mohli uskutočniť v Bratislave na Mladej Garde, v Trnave, no úplne nevylučujem ani Šamorín. O dejisku péteesky budeme ešte rokovať so spomenutými subjektmi.“

Komisia mládeže v spolupráci s Detskou atletikou by mala v najbližších dňoch vypracovať koncept akejsi virtuálnej či korešpondenčnej súťaže pre najmladších atlétov do 15 rokov. „Išlo by o súťaženie na diaľku, v ktorom by si mladí atléti overili aktuálnu výkonnosť v rámci tréningu za dodržania všetkých bezpečnostných opatrení. Výkony v jednotlivých disciplínach z celého Slovenska by sme zbierali a priebežne zverejňovali, aby sa decká mohli porovnávať aspoň na diaľku,“ informoval šéftréner mládeže a predseda komisie mládeže SAZ Martin Illéš.

Koronavírusová pandémia negatívne zasiahla aj do projektu výstavby a rekonštrukcie 23 štadiónov na celom Slovensku, na ktorý sa SAZ podarilo získať štátnu dotáciu 5 miliónov eur.

„Samosprávy a mestá, ktoré sú zväčša žiadateľmi o finančný príspevok, sa dostali do zložitej situácie a nevedia, ako sa súčasná kríza prejaví na ich rozpočtoch. Zrejme bude nevyhnutné zmeniť niektoré termíny súvisiace s poskytnutím dotácie,“ poznamenal generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický. „Niekde už máme zmluvy podpísané, inde na podpis čakáme. Naposledy nám pribudli podpisy pod zmluvami na výstavbu šesťdráhových oválov v Považskej Bystrici a Malackách. Situácia nie je jednoduchá, ale verím, že spoločne s ministerstvom školstva a s mestami ju zvládneme.“

PREDBEŽNÉ TERMÍNY V LETNEJ SEZÓNE 2020

august: M-SR v behu na 10 000 m na ovále (ČR)
29. – 30. 8.: M-SR dospelých (Trnava)
6. 9.: M-SR v polmaratóne (Bratislava)
august/september: 55. ročník mítingu P-T-S (Šamorín, Bratislava alebo Trnava)
september (víkendy 5./6., 12./13., 19./20., 26./27.): mládežnícke šampionáty – staršie žiactvo, dorast, juniori, dospelí do 23 rokov
4. 10.: M-SR v maratóne (Košice)
10. 10.: M-SR v chôdzi na 20 km (Dudince)
24. 10.: M-SR v chôdzi na 10 km/dospelí a juniori (Borský Mikuláš)

GABRIEL BOGDÁNYI

ILUSTRAČNÉ FOTO SITA/MARKO ERD

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk