Slovenka najlepšia aj medzi českými bežeckými nádejami

Len v januári dovŕšila dvanásť, no už zaujala zaujímavými športovými výsledkami. Žiačka Športového gymnázia v Banskej Bystrici Alžbeta Garguláková žne úspechy v dvoch športoch – biatlone a aj v atletike. Minulý víkend prekvapila na českom mládežníckom šampionáte v krose v Dolní Dobrouči, kde štartovala mimo konkurencie. Zverenka Pavla Kováča triumfovala v kategórii mladších žiačok do 13 rokov v konkurencii 62 dievčat úplne suverénne, dvojkilometrovú trať zvládla za 7:20 min a vyhrala s 8-sekundovým náskokom pred o rok staršou Eliškou Kučerovou a až o 27 sekúnd pred ďalšou 13-ročnou českou bežkyňou Emou Klimentovou.

Alžbeta Garguláková, ktorá reprezentuje AKm Zvolen, však už vlani v jedenástich dosiahla niekoľko zaujímavých výsledkov. Vyhrala beh na 600 m na medzinárodných Detských hrách v poľskom meste Lowicz v osobnom rekorde 1:46,32 min, skončila tretia na 1500 m v medzioblastnom stretnutí dorastu (do 17 rokov!), na halových M-SR mladšieho žiactva brala na 1500 m striebro a vonku v rovnakej disciplíne bronz. V súťaži najmladších žiačok v rámci M-SR v krose v Šamoríne na 600-metrovej trati jasne zvíťazila s náskokom 5 sekúnd. V tomto roku sončila na 600 m na domácom šampionáte pod strechou druhá.

Aj osobné rekordy nádejnej bežkyne sú na jej vek celkom zaujímavé. Okrem už spomenutej šesťstovky zvládla v 11 rokoch 1000 m za 3:25,53, 1500 m za 5:16,84 a 2000 m za 7:24,97, pričom tento výkon si v nedávno skončenej halovej sezóne zlepšila na 7:21,62 min.

Betka Garguláková sa venuje i biatlonu, kde už tiež získala medailové umiestenia na slovenských šampionátoch v zimnej i letnej verzii tohto športu. Jej veľký vzor je trojnásobná olympijská šampiónka Anastasia Kuzminová.

(GB)

Text k foto:

Ešte len 12-ročná Alžbeta Garguláková na trati M-ČR v cezpoľnom behu, kde jasne dominovala v kategórii mladších žiačok.