Na atletických MS v Eugene nás bude reprezentovať pätica atlétov

O jedného pretekára menej ako na posledných MS v roku 2019 v katarskej Dauhe a rovnako päť ako na posledných poolympijských MS 2017 v Londýne, nás bude reprezentovať od 15.7. na Majstrovstvách sveta v atletike v americkom Eugene. V pätici, ktorá pocestuje na MS sú tri ženy a dvaja muži. Všetky tri ženy nastúpia v jednej disciplíne – Daniela Ledecká sa predstaví na 400 metrov cez prekážky a na chodeckú tridsaťpäťku sa kvalifikovalo duo Hana Burzalová a Ema Hačundová. Zaujímavosťou je, že obaja muži – Dominik Černý aj Miroslav Úradník, sa predstavia v oboch chodeckých disciplínach (na 20 km a 35 km). Okrem spomínaných piatich atlétov, ktorí na MS pocestujú, si vybojovali právo štartu v Eugene aj Emma Zapletalová a Michal Morvay, ktorí žiaľ zo zdravotných dôvodov na šampionát nepocestujú. Navyše, olympionička Mária Katerinka Czaková, ktorá by mala právo štartu na 20 km je momentálne na materskej dovolenke. Okrem nich sa počítalo aj so štartom kladivárov Martiny Hrašnovej a Marcela Lomnického, ako aj šprintéra Jána Volka, ktorým však kvalifikáciu narušili zdravotné komplikácie. Podobne ako pri posledných vrchných podujatiach, do kvalifikácie na MS výrazne vstúpil ranking, v ktorom pomerne tesne unikla účasť na MS ďalšej štvorici atlétov – Viktória Forster, Gabriela Gajanová, Veronika Kaňuchová a Martin Kučera.  
Šéftréner SAZ Martin Pupiš na margo nominácie uviedol “samozrejme, čakali sme, že tím, ktorý pocestuje do Eugene bude podobne veľký ako ten, ktorý sme mali v Tokiu. Žiaľ, početnosť nášho tímu výrazne ovplyvnili zdravotné komplikácie, kvalifikačný ranking a samozrejme aj fakt, že Matej Tóth ukončil kariéru a Mária Katerinka Czaková je na materskej dovolenke.” Absencia Zapletalovej, či kladivárov popri ukončenej kariére Mateja Tótha výrazne ovplyvnili aj ambície slovenskej výpravy. “Ako určité pozitívum v situácii, ktoré nás postihla, vnímam fakt, že pre všetkých piatich to bude premiérová účasť na svetovom šampionáte. Na druhej strane si musíme priznať, že okrem absencia jasného lídra v tíme, to bude pre všetkých skôr o zbieraní skúseností. Reálne môžeme konštatovať, že každé umiestnenie v prvej dvadsiatke by nás potešilo” doplnil Pupiš k ambíciám našej výpravy.
Majstrovstvá sveta, ktoré budú prvýkrát v histórii na americkom kontinente sa uskutočnia od 15.7. do 24.7. v meste Eugene v štáte Oregon. Všetci piati reprezentanti sa už pripravujú v USA. Kým chodci sa pripravujú vo vyššej nadmorskej výške v meste Albuquerque v Novom Mexiku, tak Daniela Ledecká si s trénerkou Katarínou Adlerovou vybrali na záverečnú prípravu kalifornské Los Angeles.    

Slovenská nominácia na MS:
Hana Burzalová – chôdza 35 km
Dominik Černý – chôdza 20 km a 35 km
Ema Hačundová – chôdza 35 km
Daniela Ledecká – 400 m cez prekážky
Miroslav Úradník – chôdza 20 km a 35 km  

Realizačný tím:
Martin Pupiš – vedúci výpravy
Marek Vrba – fyzioterapeut
Katarína Adlerová, Roman Benčík, Ľuboš Machník – tréneri 

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk