Odznelo na tlačovej besede SAZ a tria reprezentantov (alebo čo vravia Kučera, Volko a Putalová na prahu sezóny)

Dvadsaťosemročný Martin Kučera bol pred dvoma rokmi na kontinentálnom šampionáte v Amsterdame finalista behu na 400 m prekážok – skončil senzačne siedmy, zlepšil si osobný rekord na 49,08 sekundy a vybojoval si aj miestenku na OH 2016 v Riu. Vyštudovaný molekulárny biológ sa po vyše ročnej pauze zavinenej zranením sa vracia do atletického diania pod vedením nového kouča Dalibora Kupku, ktorý trénuje aj 3-násobného halového majstra sveta a Európy Pavla Masláka. Kučera sa od 5. 3 sa do 24. 4. pripravoval v juhoafrickom Potchefstroome, nedávno ešte absolvoval krátke sústredenie v Nymburku.

„Mám za sebou vydarené sústredenie v JAR, kde sme veľa nabehali a odviedli množstvo hrubej roboty, ktorú sa snažíme teraz pretaviť do techniky. Takmer jeden a pol roka som nebehal prekážky, výpadok cítiť. Mám pred sebou ešte veľa práce, ale verím, že sa mi sezóna vydarí a splním limit 50,70 na augustové ME v Berlíne. Ďalší rok by som chcel na to nadviazať a rozbehnúť to už naplno,“ uviedol na utorkovej tlačovej konferencii Kučera, ktorý plánuje prvý súťažný štart približne o mesiac. Martin Kučera vstúpi do letnej sezóny ako mladoženáč: 5. mája sa v Kežmarku zosobášil s dlhoročnou priateľkou, bývalou šprintérkou Martinou Griglákovou.

Slovenský Atlét roka 2017, majster Európy 2017 do 23 rokov na 200 m a šiesty na halových MS 2018 v behu na 60 m Ján Volko sa od 28. 3. do 3. 5. pripravoval na rekordne dlhom 5-týždňovom sústredení v portugalskom olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo Antonio. Prvé dva týždne naberal najmä kondičku v piesku na pláži, potom sa už venoval najťažšej časti prípravy – rýchlostnej vytrvalosti. Letnú sezónu začne v sobotu 19. 5. v 1. kole českej extraligy v Prahe, hosťuje za AK Olomouc.

„Celá moja príprava smeruje k Berlínu, ale ME sú ešte ďaleko a teraz je skoro naháňať formu. Na najbližšie preteky idem z plného tréningu. Sám od seba veľa neočakávam, ale okrem miernej únavy zo sústredenia sa cítim dobre, a pokúsim sa o čo najlepšie časy. Netuším, čo prinesie prvý štart na českej extralige. Veľa šprintov som zatiaľ neodbehal, ale myslím si, že na stovke by som si na úvod sezóny mohol trúfať na čas okolo 10,30,“ skonštatoval Volko, ktorý má v pláne aj štarty na pretekoch v St. Pölte (31. 5.), v 2. kole slovenskej ligy v Banskej Bystrici (2. 6.), Odložilovom memoriáli v Prahe (4. 6.), Zlatej tretre v Ostrave (13. 6.) či mítingu P – T – S v Šamoríne (29. 6.).

Slovenská halová rekordérka na 400 m, finalistka MS 2016 i ME 2015 v hale má za sebou premiérový letný štart. Minulú nedeľu si v nemeckom Pliezhausene zlepšila osobný rekord na 600 m časom 1:28,.30 min. Najbližšiu nedeľu (20. 5.) absolvuje prvú vážnejšiu osemstovku na mítingu v nemeckom Rehlingene.

Vzhľadom na to, že som si šesťovku v Pliezhausene odbehla sama, bolo to celkom dobré, hoci konkurencia nebola podľa môjho očakávania. V nedeľu absolvujem 800 m v Rehlingene. Od toho, ako zabehnem, sa bude odvíjať môj program a príprava v sezóne. Ukáže sa, ktorým smerom sa budeme uberať – či to bude štvorstovka alebo osemstovka,“ povedala Putalová, ktorú doplnil tréner Marcel Lopuchovský: „Na halových MS v Birminghame bola Iveta v top forme, tréningové ukazovatele mala veľmi dobré, ale zaváhaním v semifinále sme sa obrali o lepší čas i lepšie umiestnenie. Z výkonu v Pliezhausene sme boli napriek osobnému rekordu sklamaní, ale naši podporovatelia a fanúšikovia sa tešili, keďže vraj na úvod sezóny je to solídny výsledok. Ak aj Iveta neurobí na 800 m dieru do sveta, tak osemstovkársky tréning ju posunie aj na štvorstovke. Veríme v čas 2:02 min a lepší. Keď to nevyjde, vrátime sa k štvorstovke.“

(GB)

Texty k foto:

Na snímkach postupne Martin Kučera, Ján Volko a Iveta Putalová.

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk