Skvelá správa: Vláda schválila rekonštrukciu atletického štadióna v Banskej Bystrici!

Slovenská atletika bude mať konečne dôstojný stánok. Vláda SR na stredajšom 132. zasadnutí schválila uznesenie číslo 584/2018 o návrhu na začatie obstarávania súvisiaceho s komplexnou rekonštrukciou atletického štadióna VŠC Dukla Banská Bystrica. Ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi uložila, aby zabezpečil plynulé financovanie tohto projektu.  Rekonštrukcia bude stáť 12 974 676 eur (vrátane DPH), bude financovaná ako kapitálový výdavok štátneho rozpočtu kapitoly Ministerstva obrany SR (MO SR). Ukončenie prác je naplánované najneskôr 31. decembra 2020.

„Pre našu atletiku je to mimoriadne pozitívna správa. Verím, že moderný štadión bude slúžiť nielen na ďalší rozvoj kráľovnej športov u nás, ale budeme na ňom organizovať aj významné podujatia,“ uviedol v prvej reakcii prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok. “Veľmi sa teším, že vláda odsúhlasila rekonštrukciu. Vnímame to ako zavŕšenie niekoľkoročnej snahy vybudovať národný štadión pre atletiku, v ktorej bol náš zväz významne zaangažovaný. Nový štadión bude slúžiť nielen členom vrcholového strediska VŠC Dukla, ale aj ostatným slovenským reprezentantom a obyvateľom Banskej Bystrice. Vďaka zvýšeniu štandardu a dobudovaniu rozcvičovacích plôch ho budeme môcť využiť na organizovanie rôznych medzinárodných súťaží vrátane európskych šampionátov v mládežníckych kategóriách…”

Ministerstvo obrany plánuje zrekonštruovať hlavný aj tréningový štadión. Parametrami by potom mal spĺňať kritériá Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) pre národné a medzinárodné súťaže. Podľa materiálu, ktorý schvaľovala vláda, by atletický ovál a sektory pre technické disciplíny mali spĺňať požiadavky potrebné pre certifikáciu IAAF –

Construction Category I a Competition Category 3 až 5. Na štadióne Dukly by sa potom mohli uskutočniť prípadne aj ME do 18 rokov, o ktorých organizovaní Slovenský atletický zväz dlhodobo uvažuje. V minulosti sa v Banskej Bystrici až šesťkrát uskutočnila niektorá z líg ME družstiev, resp. Európskeho pohára družstiev (I. liga – 2002, II. liga – 2000, 2006, 2008, 2009, III. liga – 2013).

Celý zrekonštruovaný areál na Štiavničkách by mal takisto spĺňať podmienky certifikácie Európskej futbalovej únie (UEFA) pre futbalové štadióny kategórie 2 s predpokladanou kapacitou približne 4000 sedadiel.

„Hlavný dôvod rekonštrukcie je súčasná absencia kvalitných atletických športových plôch pre VŠC a reprezentáciu Slovenskej republiky,“ napísalo ministerstvo obrany v predkladacej správe. V samotnom materiáli potom zdôraznilo fakt, že súčasný technický stav atletického štadióna VŠC Dukla je nevyhovujúci a nie je možné plnohodnotne ho využívať na športovú aktivity, tréningy, na organizovanie medzinárodných atletických mítingov či iných športových podujatí.

„V zmysle spracovaného stavebného zámeru bude vykonaná modernizácia športových plôch vrátane ich vybavenia technologickými zariadeniami – napríklad vyhrievanie a automatické zavlažovanie prírodného trávnatého ihriska, umelé LED osvetlenie hlavného aj tréningového štadióna a v rámci rekonštrukcie sa uskutoční mmodernizácia sociálneho zázemia pri tréningovom štadióne pre športovcov aj divákov. Vedľa tréningového štadiónu bude umiestnené multifunkčné ihrisko. Súčasťou vybavenia hlavného štadióna bude aj nové ozvučenie, svetelné tabule, kamerový systém a turnikety pri vstupe na štadión,“ píše sa v materiáli, ktorý MO SR predložilo na rokovanie vlády.

V rámci uvažovanej rekonštrukcie hlavného štadióna dôjde k vytýčeniu nového 8-dráhového 400-metrového oválu so 135-metrovou rovinkou, ktorého tvar bude zodpovedať požiadavkám IAAF. Vzniknú multifunkčné sektory pre technické disciplíny v priestoroch vnútorných plôch zákrut oválu. Na mieste súčasných tréningových ihrísk vybudujú v rámci komplexnej rekonštrukcie 400-metrový tréningový štvordráhový atletický ovál so 135-metrovou rovinkou so šiestimi dráhami a so sektorom pre skok do diaľky.

Súčasťou areálu bude i špeciálne naklonená bežecká rovinka s obojstranným sklonom určená na rozvoj sily bežcov a zdokonaľovanie techniky behu. Bude mať štyri dráhy s celkovou dĺžkou 120 m, pričom dlhšia, 80-metrová časť, bude mať miernejší sklon 2,5% a zvyšná, 40-metrová časť, bude prechádzať do opačného sklonu 5,2%.

Správa o schválení rekonštrukcie atletického štadióna na Štiavničkách potešila i šéftrénera SAZ Martina Pupiša: “Športová infraštruktúra na Slovensku je katastrofálna, preto sa športová obec musí tešiť z každého postaveného športoviska. Samozrejme, ak si uvedomíme, že len 41% škôl má telocvičňu, musíme sa tešiť z toho, že atletika bude ďalší šport, ktorý bude mať národný štadión. Verím, že sa rekonštrukcia podarí zrealizovať v plnom plánovanom rozsahu a atletika bude mať športovisko, na ktorom bude možné zorganizovať aj významné podujatia. Samozrejme s Maďarskom, kde má šport reálnu a nie iba deklarovanú podporu, sa nemôžeme porovnávať. Budapešť v roku 2023 zorganizuje MS, ale verím, že aj nový banskobystrický štadión bude mať parametre, aby sme mohli na ňom usporiadať aspoň kontinetálny mládežnícky šampionát. Atletika má v Banskej Bystrici tradíciu a úspechy, a preto verím, že naši najlepší sa budú môcť v čo najkratšom čase nielen pripravovať, ale aj súťažiť v špičkových podmienkach.”

(GB)

Text k foto:

Takto by mal vyzerať nový banskobystrický atletický štadión po rekonštrukcii.

FOTO ARCHÍV SAZ

Prezidenta SAZ Petra Korčoka rozhodnutie vlády mimoriadne potešilo.

FOTO SITA

Štadión na Štiavničkách v súčasnosti.

FOTO SITA/BRANISLAV RAČKO

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk