Zaujímavosti zo zákulisia svetovej atletiky

Teferova tisícpäťstovka nebude rekordná

Výkon 3:36,05 min Samuela Teferu na 1500 m na januárovom mítingu vo francúzskom Val du Reil IAAF neuzná za juniorský svetový rekord. Dôvod? Dopingová skúška sa neuskutočnila hneď po pretekoch (27. januára), ale až na druhý deň, čo je v rozpore s pravidlami na ratifikáciu rekordných výkonov. Objav zimy, ešte len 18-ročný Etiópčan, neprehral v halovej sezóne v ani v jednom z troch štartov (Val du Reuil, Mondeville, halové MS) a na svetovom šampionáte v Birminghame si vybojoval na 1500 m nečakane zlato.

Dopoval aj druhý z „péteesky“

IAAF potvrdila viacero dopingových prípadov. Medzi hriešnikmi sa ocitol napríklad indický prekážkar na 400 m Jithin Paul (osobný rekord 49,61), ktorý na P – T – S 2016 v Šamoríne skončil druhý časom 49,79 za Britom Jackom Greenom. Dostal štvorročný dištanc do mája 2021. Pozitívny antidopingový test mal aj slovinský polmaratónsky šampión Domen Hafner. V jeho vzorke z januárového maratónu v Dubaji objavili darbopoetín, za čo dostal štvorročný zákaz činnosti.

Šubenkov začne v Šanghaji

Majster sveta 2015, vicemajster sveta 2017 a bronzový na MS 2013 v behu na 110 m prekážok Sergej Šubenkov začne zrejme letnú sezónu 12. mája na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šanghaji. Podľa kouča Sergeja Klevcova dostal takisto pozvánku na ďalší „diamantový“ míting v americkom Eugene. IAAF však zatiaľ nezverejnila zoznam ruských atlétov, ktorí budú môcť v letnej sezóne štartovať na medzinárodných podujatiach ako neutrálni atléti.

Kamwororove plány

Minulotýždňový svetový šampión v polmaratóne Geoffrey Kamworor, ktorý vo Valencii zaznamenal zlatý hetrik, plánuje v lete štartovať aj na mítingoch na ovále. „Teraz sa vrátim do tréningového procesu a v lete budem behať päťtisícky a desaťtisícky,“ uviedol Kamworor pre kenský denník Daily Nation. Na 5000 m má osobný rekord 12:59,98 min, na 10 000 m 26:52,65 min. Dôstojník kenského policajného zboru potom plánuje na jeseň obhajovať prvenstvo na prestížnom Newyorskom maratóne, kde vlani triumfoval časom 2:10:53 h, pričom jeho „osobák“ je o viac ako štyrmi minúty lepší (2:06:12).

Blake vo forme, chce medailu

Exmajster sveta z Dägu 2011 v šprinte na 100 m Yohan Blake, ktorému vlani vo finále na MS v Londýne len tesne ušla medaila na stovke (skončil štvrtý), verí, že bude mať lepšiu sezónu ako vlani. „Dúfam, že začnem rok ziskom medaily na Hrách Commonwealthu. Taká mi ešte v zbierke chýba, rád by som si ju dal do vitríny,“ vyhlásil 28-ročný Jamajčan pre denník Courier Mail a zdôraznil: „V tréningu sa mi darilo, cítim sa v dobrej forme.“ Blake s osobnými maximami 9,69 na 100 a 19,26 na 200 m bude na Hrách Commonwealthu v austrálskom Gold Coaste (4. – 15. 4.) štartovať v behoch na 100 a 4 x 100 m.

Lasickiené päťkrát na DL pred ME

Víťaka tohtoročnej Banskobystrickej latky Maria Lasickiené plánuje skákať v letnej sezóne pred augustovými majstrovstvami Európy v Berlíne na piatich podujatiach prestížnej Diamantovej ligy IAAF. Dvadsaťpäťročná zverenka Gennadija Gabriľana má potvrdené štarty v Šanghaji (12. 5.), Ríme (31. 5.), Štokholme (10. 6.), Paríži (30. 6.) a v marockom Rabate (13. 7.)., v jej programe figuruje i míting v holandskom Hengele (3. 6.), ktorý však nepatrí do seriálu DL. Lasickiené ťahú od leta 2016 šnúru 38 víťazných súťaží za sebu.

(GB)

Text k foto:

Keňan Geoffrey Kamworor zavŕšil nedávno zlatý hetrik na polmaratónskych MS.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk