EYOF 2022: Finálovú miestenku má v ruke Bendová aj Gymerská!

Počas prvého dňa sa na atletickom ovále v Banskej Bystrici predviedlo šesť slovenských reprezentantov. Ako prvý zakľakol do blokov šprintér Martin Varhaník. V treťom rozbehu na 100 metrov sa mu však nepodarilo prekonať sezónne maximum a časom 11,20 s finišoval na štvrtom mieste. A do finále sa žiaľ nedostal. „Problém bol asi v tom, že som chcel naháňať Španiela, ktorý trošku zaostal na štarte. Ale potom to už bolo od tej päťdesiatky také v kŕči,“ skonštatoval Martin Varhaník, ktorého čaká ešte dvojstovka. „V nej sa budem sústrediť iba na seba,“ poznamenal zverenec Jozefa Nika.

Lepšie na tom bola diaľkarka Ema Bendová, ktorá vo svojom druhom pokuse skočila sezónne maximum 564 cm a to aj napriek protivetru -1,5 ms a s prehľadom sa dostala do utorňajšieho finále. A to dokonca druhým najlepším výkonom zo všetkých dvanástich postupujúcich. Na štvorstovke sa predstavil András Takacs, ktorý začal odvážne, no vonkajšia dráha mu veľmi nesadla. A ďalej sa nedostal ani napriek tomu, že si prepísal osobný rekord na hodnotu 51,17 s. Ale aj to sa na veľkom podujatí počíta.

Osobné maximum a dokonca o sekundu a pol si na štvorstovke zabehla časom 56,10 s Lenka Gymerská. Tempo si rozložila veľmi dobre, keďže v cieľovej rovinke dobehla dve súperky a nakoniec finišovala na druhom mieste a postúpila do štvrtkového finále. „To bola moja tajná zbraň, takzvaný smajlíkový pohon,“ smiala sa tesne po dobehu Lenka Gymerská, ktorá vbiehala do cieľovej rovinky na štvrtom mieste. „Využila som to, že moje súperky začali tuhnúť a ja som ešte dokázala zrýchľovať,“ dodala Gymerská, ktorá sa už teraz teší na štvrtkové finále. „Takéto zlepšenie je naozaj obdivuhodné a potešil ma aj jasný postup diaľkarky Emy Bendovej do finále,“ poznamenal Milan Laurenčík. Osemstovka však nevyšla Beate Lukašíkovej. Už podľa osobných rekordov jej súperiek bolo jasné, že jej by najviac sedel taktický beh. To sa však nestalo a nakoniec finišovala predposledná v čase 2:30,83.

V závere prvého súťažného dňa nastúpili na ovál aj chodci na 5000 metrov. A v sedemčlennom finále sa predstavil aj Lukáš Rosenbaum, ktorý je zverencom legendárneho chodeckého mága Juraja Benčíka. Po jednej penalizácii nakoniec dopochodoval na piatom mieste. „Tá konkurencia bola v jeho prípade ešte silná. Ale šiel na hranici svojho osobáku,“ ocenil bojovnosť Lukáša Rosenbauma šéf výpravy Milan Laurenčík.

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk