Šéftréner mládeže SAZ Tomáš Benko: Nie som karierista, na honore či funkciách si nezakladám. Vždy chcem odviesť dobrú prácu – a je jedno, či v civilnom povolaní alebo v oblasti športu

Novým šéftrénerom mládeže Slovenského atletického zväzu (SAZ) sa stal 37-ročný Tomáš Benko, doterajší šéftréner sekcie šprintov. Do funkcie ho schválili na stredajšom rokovaní výkonného výboru SAZ. Benko vystrieda na poste Radoslava Dubovského, ktorý sa v závere minulého roka stal šéftrénerom seniorskej reprezentácie namiesto Martina Pupiša, ktorý odstúpil z funkcie. „Tomáša Benka nám odporučila komisia mládeže i šéftréner dospelých Radoslav Dubovský,“ informoval prezident SAZ Peter Korčok.

● Čo vás inšpirovalo, aby ste sa uchádzali o post šéftrénera mládeže SAZ? – spýtali sme sa Tomáša Benka.

„Už dlhšie som rozmýšľal, kam by mali viesť kroky môjho ďalšieho pôsobenia v športe. Dostal som totiž ponuku zo šorttreku, ktorému som sa venoval v mladosti ešte pred atletikou. To ma prinútilo rozmýšľať, kadiaľ sa uberať. Vôbec mi nenapadlo, že sa v atletike uvoľní pozícia mládežníckeho šéftrénera, keďže len nedávno ju prevzal Radoslav Dubovský. Po abdikácii šéftrénera Martina Pupiša som si počas on-line rokovaní trénersko-metodickej komisie čoraz viac uvedomoval, koľko vecí zostáva ako keby visieť vo vzduchu. Preto som sa snažil niektoré riešiť aspoň z pozície sekčného trénera šprintov a komunikovať o nich s vedením SAZ. Motivoval ma aj fakt, že myšlienky, ktoré som posúval vedeniu SAZ, sa zhodovali s jeho filozofiou a našli uňho podporu. V akejkoľvek funkcií v atletickom hnutí je dôležité, aby ste získali pre svoje plány podporu vedenia, aby ste mali približne rovnakú víziu. Bez toho by to nešlo. To bol asi zlomový moment, ktorý ma presvedčil, že v atletike napokon ešte zostanem.“

● Akú ste si dávali šancu, že sa vedenie SAZ rozhodne práve pre vás?

„O tom, či mám vôbec šancu, a či je vysoká, som vôbec nepremýšľal. Niekoľko rokov som pracoval na sekretariáte zväzu, dodnes som sekčný tréner šprintov a člen organizačných výborov vrcholných podujatí organizovaných u nás, takže vedenie SAZ ma dokonale pozná a takisto moju prácu. Zväzu som sa snažil vždy pomôcť, ak som mal možnosť. Aj keby sa výkonný výbor nerozhodol pre mňa, určite by som novému šéftrénerovi mládeže posunul svoje myšlienky a návrhy na zlepšenie kritických oblastí.“

● Post hlavného kouča mládeže nie je len honor, ale najmä mnoho práce, ktorú hnutie neraz ani poriadne nedocení. Uvedomujete si riziko, že budete aj terčom kritiky?

„Tí, ktorí ma dokonale poznajú, vedia, že nie som karierista, a na honore či funkciách si nezakladám. Vždy chcem odviesť dobrú prácu – a je jedno, či v mojom civilnom povolaní alebo v oblasti športu. Uvedomujem si množstvo práce, ktoré ma čaká a aj komplikovanú dobu, v ktorej sa nachádzame, ale snažím sa myslieť pozitívne. A to, že moja práca nemusí byť docenená? Ak by som robil šport pre peniaze, už v ňom dávno nepôsobím. Venovať sa športu na Slovensku si vyžaduje mať preň srdce a milovať to. A to je i môj prípad.“

● Akú trénerskú filozofiu vyznávate?

„Som človek i tréner, ktorý má rád systém. To si vyžaduje identifikovať vstupy, riadiť procesy a vyhodnocovať výstupy. Je to síce taký manažérsky prístup, ale je uplatniteľný v pracovnom, osobnom či športovom živote. Zverenci, ktorých som mal možnosť doteraz viesť, asi potvrdia, že vyznávam systematickú, dlhodobú prácu zameranú na efektivitu v tréningu a aj na regeneráciu.“

● Čo vnímate ako najvážnejší problém v slovenskej mládežníckej atletike?

„Problémov je veľa, to všetci vieme a všetci si to uvedomujeme. Často ich riešeniu bránia finančné možnosti SAZ. Verím však, že nastavením vhodného systému prípravy talentovanej mládeže vyriešime aj túto otázku, ktorú vnímam ako najväčší problém. Rozmenené na drobné: týka sa to diagnostiky a testovania, vhodných tréningových podmienok, kvalifikovaného trénerského zabezpečenia, regenerácie, financovania a podobne.“

Čo je kľúčová vec, ktorú mienite z pozície šéftrénera mládeže SAZ presadiť?

„Vecí, ktoré by som chcel aplikovať, je niekoľko, ale v prvom rade chcem naštartovať to, čo nám v poslednom období absentuje. Jedným z problémov je vzdelávanie trénerov I. až III. kvalifikačného stupňa. Máme vyškolených množstvo trénerov Detskej atletiky, lenže tieto deti postupne rastú, dostávajú sa do mládežníckej kategórie a mali by mať trénerov s primeranou kvalifikáciou. Musíme si priznať, že absentuje aj výchova trénerov – špecialistov na jednotlivé technické disciplíny, kde pokrivkávame. Taktiež veľa premýšľam o vylepšení systému odmeňovania trénerov v ZPM. Dlhodobo vnímam ako dôležitú vec testovanie mládeže. Podľa mňa  môže tréner správne pracovať so zverencom iba vtedy, ak ho dokonale poznám po každej stránke.“

● Ostanú vašimi najbližšími spolupracovníkmi ďalší doterajší mládežnícki šéftréneri Marek Lučka pre kategórii žiactva (U16) a Milan Laurenčík pre kategóriu dorastu (U18)?

„Na túto otázku je ešte priskoro odpovedať. Oboch trénerov síce poznám, keďže sme spolupracovali aj doteraz. Určite si však sadneme a nastavíme si pravidlá a ciele, ktoré chceme dosiahnuť. Ak ciele splníme, bude zjavný pokrok a dostavia sa výsledky, nevidím dôvod niečo meniť. Mám však záujem pritiahnuť v budúcnosti do trénerského systému SAZ ďalších šikovných trénerov, hlavne špecialistov na jednotlivé disciplíny, ktorí by pôsobili ako asistenti v jednotlivých projektoch mládežníckej atletiky.“

● Doteraz ste pôsobili ako šéftréner sekcie šprintov SAZ. Ostanete v tejto funkcii, alebo ju prenecháte niekomu inému?

„Nechcem sedieť na dvoch stoličkách, to som deklaroval aj vedeniu SAZ, preto ju prenechám niekomu inému. Myslím si, že máme viacero schopných trénerov, ktorí by boli vhodnými kandidátmi na túto pozíciu. Niektorých som už odporučil šéftrénerovi Radovi Dubovskému. Uvidíme, koho si vyberie. Môj názor je, že musíme do systému vtiahnuť čo najviac koučov, najmä takých, ktorí majú záujem spolupracovať.“

● Ako vidíte šance našej mládežníckej elity na vrcholoch roka 2023 – juniorských ME (U20) v Jeruzaleme a EYOF v Maribore?

„Pomaly si podrobne mapujem jednotlivých kandidátov štartu na MEJ a EYOF a vidím, že na Slovensku máme viacero šikovných a talentovaných mládežníkov so šancou na dobrý výsledok na vrcholnom podujatí. Samozrejme, zväz musí vynaložiť vždy maximálne úsilie, aby sme týmto atlétom vytvorili vhodné podmienky na prípravu.“

KTO JE TOMÁŠ BENKO

Tomáš Benko (narodený 23. 3. 1985) je bývalý popredný šprintér. Jeho najväčšie úspechy sú zlato na 100 m na Európskych hrách 2015 v Baku (súčasne to bola III. liga ME tímov) a účasť v behu na 60 m na halových ME 2015 v Prahe. Takisto je viacnásobný medailista z M-SR a M-SR v hale. Jeho osobné rekordy sú 6,80 na 60 m v hale (2012), 10,56 (s vetrom 10,47) na 100 m (2012), 16,28 na 150 m (2014) a  21,65 na 200 m (2015). Pred atletickou kariérou hral hokej v Spišskej Novej Vsi (1996 – 2000), potom sa v rokoch 2000 až 2006 venoval rýchlokorčuľovaniu na krátkej dráhe (šorttrek) a bol aj člen juniorskej reprezentácie SR.

Atletika sa venuje od roku 2006, Slovensko reprezentoval od roku 2009. Trénerom je od roku 2010, najprv viedol mládež (žiactvo) v TJ Tatran Spišská Nová Ves (201 – 2011) a od roku 2012 v AO TJ Slávia STU Bratislava. Od roku 2017 je šéftréner sekcie šprintov SAZ. Na jeseň minulého roka začal spolupracovať s prekážkarom na 400 m Martinom Kučerom, víťazom Svetovej univerziády 2013 v Kazania 7. na ME 2016 v Amsterdame.

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

Texty k foto:

Tomáš Benko v “civile” a v čase aktívnej kariéry vo víťaznom behu na 100 m na Európskych hrách 2015 v Baku.

FOTO SAZ (tb) a JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk