Slovensko má prvého finalistu na 27. juniorských majstrovstvách Európy v izraelskom Jeruzaleme. V utorok bude v priamom súboji o medaily na 100 m bežať Filip Federič. Šancu zopakovať vlaňajšie finále na 100 m prekážok má aj Rebecca Slezáková. V semifinále sa skončila púť Delie Farajpour na hladkej stovke. Osobnými rekordmi potešili v prvý deň súťaží štvorstovkári Tomáš Grajcarík a Lenka Gymerská.
Filip Federič dokázal to, čo sa kedysi nepodarilo ani Jánovi Volkovi, s ktorým v klube Naša atletika Bratislava trénuje. Vo večernom II. semifinále na juniorských ME v Jeruzaleme síce finišoval až štvrtý za 10,37 (+2,5 m/s) a nepostúpil do finále priamo, ale ako jeden z dvojice s najlepšími časmi sa do utorkového boja o medaily (19.10 h SELČ) kvalifikoval. Devätnásťročný zverenec tria Naďa Bendová, Andrej Benda, Róbert Kresťanko je prvý Slovák, ktorý na juniorských ME pobeží finále stovky. Doposiaľ sa slovenskí šprintéri dostali na MEJ na 100 m najďalej do semifinále – v roku 1995 Martin Briňarský skončil celkovo 16. a v roku 2015 bol Ján Volko 10.
Federič najskôr ako prvý zo slovenských atlétov na podujatí prenikol z rozbehov do ďalších bojov. V popoludňajšom I. rozbehu bol tretí časom 10,41 a zabezpečil si priamy postup do semifinále. V siedmej dráhe sa snažil kontrolovať postup, ale v cieli tŕpol, pretože jeho meno sa na tretej priečke objavilo až dodatočne. „Beh bol na pocit v poriadku. Na konci som zvoľňoval, lebo som pred sebou videl iba Mareka Zakrzewského. Chcel som si udržať druhú pozíciu. Asi som to vypustil príliš, lebo ostatní sa začali doťahovať, tak som musel ešte zabrať,“ povedal po rozbehu, v ktorom dosiahol svoj tretí najlepší výkon v kariére (10,32 St. Pölten 2023, 10,33 Banská Bystrica/P-T-S 2023), za vlastným juniorským rekordom SR zaostal len o 9 stotín.
Vo večernom semifinále mu opäť priniesla šťastie siedma dráha. Vyštartoval v nej výborne a po slabšej strednej pasáži finišoval s takou vervou, že za cieľovou čiarou tlmil pád kotrmelcom. Dosiahol celkovo 6. najlepší čas, rýchlejší boli Poliak Zakrzewski (10,25), Hughes zo Švédska (10,27), Brit Anyaogu (10,30), Jensen z Dánska (10,34) a Litovec Dambrauskas (10,34). Po I. semifinále bolo jasné, že Filip musí skončiť v druhom buď v prvej trojke, prípadne 4. alebo 5. časom nie horším ako 10,53, aký v tomto roku dosiahol už 5-krát. Platila druhá alternatíva a slovenská výprava sa môže tešiť na prvé finále.
„V prvom rade som rada, že Filip je zdravotne v poriadku. Veľmi sa teším z jeho postupu do finále, v tejto konkurencii je to úžasný výsledok s perfektným časom. V semifinále oproti rozbehu zlepšil štart a aj záver bol výborný. Teraz musíme rýchlo zregenerovať, ráno máme rozbeh dvojstovky a večer sa všetci tešíme na finále,“ reagovala trénerka Naďa Bendová.
Slovenský juniorský rekordér už po banskobystrickom mítingu P-T-S vyhlásil, že jeho jeruzalemský cieľ je postup do finále. Svoje vysoké ambície potvrdil hneď v prvej disciplíne.
„Mám také zmiešané pocity. Štart bol z môjho pohľadu úžasný. Potom som začal strácať, ale snažil som sa to dotlačiť až do cieľa. Na konci ma to prehodilo a skončil som na zemi. Všetko ma teraz páli, ale stálo to za to. Príliš som sa predklonil a neudržal som rovnováhu. Možno aj vďaka pádu sa to však podarilo. S časom som napriek vetru spokojný, ale od päťdesiatky som cítil, že ma ostatní predbiehajú, asi mi chýbala výbušnosť. Teraz sa už môžem koncentrovať na finále a snažiť sa o čo najlepší výsledok,“ uviedol Filip Federič.
Slovenské semifinálové prekliate na 100 m dievčat na juniorských ME sa neskončilo. Delia Farajpour finišovala v II. semifinále v Jeruzaleme ôsma za 11,86 a do utorkového súboja o cenné kovy sa nekvalifikovala. Zverenka Sone Vallášovej v klube Atletika Nové Mesto nad Váhom, ktorá v semifinále šprintovala o dve desatiny pomalšie ako v rozbehu, obsadila v konečnom účtovaní 16. miesto. Na postup do finále bolo potrebné skončiť buď v prvej trojke, alebo sa dostať medzi dvojicu s najlepšími časmi – posledný postupový 11,56 dosiahla Švajčiarka Becerrová.
„Som rada, že som sa dostala do semifinále, bol to môj cieľ. Čas v ňom ma trošku mrzí. V rozbehu som si však poranila slabiny, takže som rada, že som semifinále vôbec odbehla. Dúfam, že to neovplyvní môj výkon na zajtrajšej dvestovke,“ poznamenala Delia Farajpour.
V premiére na vrcholnom podujatí (na EH v Chorzówe bola len štafetová náhradníčka) rozhodne nesklamala. Talentovaná piešťanská rodáčka sa v Jeruzaleme zaradila k pätici slovenských šprintérok, ktoré sa na MEJ prebojovali do semifinále – 9. Tallová (1979), 12. Tomová (1981), 12. Bónová (1985), 12. Kršáková (2009) a 14. Zsideková (1989). Kvalifikovala sa doň z I. rozbehu, v ktorom obsadila síce až 5. miesto a svoju šancu videla skepticky („Uvidíme, či to bude stačiť, ale asi nie,“ reagovala krátko po rozbehu), ale výkon 11,66 sekundy zhodný s osobným rekordom (ibaže s vetrom +3,9 m/s) jej napokon stačil na postup s časom – o 2 stotiny. Devätnásťročná Farajpour zabehla 100 m za 11,66 už tretí raz v kariére, predtým na juniorských M-SR 17. 6. v Trnave a 20. 7. v národnom programe na mítingu P-T-S v Banskej Bystrici.
Prvý krok svojej druhej jeruzalemskej misie zvládla aj Rebecca Slezáková. Z dvojice Sloveniek prekĺzla do semifinále behu dievčat na 100 m prekážok, ktorý je na programe v utorok podvečer (16.25 h SELČ). Všestranná Malačanka síce z II. rozbehu nepostúpila priamo z niektorej z prvých troch pozícií, ale čas 13,52 stačil na prienik do semifinálovej šestnástky. Po slabšom štarte dokázala aj v nie celkom výhodnej prvej dráhe držať krok s najlepšími a o 4. priečku ju nepripravilo ani drobné zakopnutie na štvrtej prekážke.
Slezáková, ktorá vlani na štadióne Givat Ram skončila na ME do 18 rokov piata na 100 m prek. i 400 m prek., dosiahla tretí najlepší výkon z tých, ktoré nepostúpili priamo. V rozbehoch ju klasifikovali celkovo na 15. pozícii z 32 prekážkarok. Zverenku Petra Filipa obral o nový osobný rekord vietor tesne nad povolené 2 m/s do chrbta, v jej rozbehu namerali +2,1 m/s. Rebeccino maximum je 13,59 zo seniorských M-SR 30. 7. v Banskej Bystrici, rýchlejšie bežala len v rámci M-SR junioriek 17. júna 2023 v Trnave, keď jej s vetrom +3,6 m/s namerali 13,41.
„Mala som síce kolíziu na jednej prekážke, ale inak hodnotím rozbeh pozitívne. Osobný rekord, hoci veterný, ma potešil. V semifinále sa budem opäť snažiť posunúť svoj osobák,“ zhodnotila svoje úvodné vystúpenie Rebecca Slezáková.
Rovnako priaznivé bolo aj „vysvedčenie“ od trénera Petra Filipa: „Postupom do semifinále na 100 m prekážok sme splnili spoločne stanovený cieľ. Radosť mohla byť ešte väčšia, ak by nám nový osobný rekord neodvial vietor tesne nad povolenou hranicou. Čas 13,52 je pre Rebeccu, hoci aj s vetrom, druhý najlepší na tejto trati vôbec . Škoda malého kontaktu kolena na jednej z prekážok a tiež prvej dráhy, Rebecca sa rada potiahne k ešte lepším výkonom, ak má z oboch strán kvalitné súperky. Teraz bude dôležité čo najrýchlejšie zregenerovať a skoncentrovať sa na rozbehy na 400 m prekážok, ktoré ju čakajú už v utorok ráno.“
Štart Rebeccinho rozbehu na 400 m prekážok je už o 7.42 h SELČ. „Vyskúšala som si to už vlani a dopadlo to celkom fajn, takže verím, že s tým nebudem mať problém.“
Tereza Čorejová, ktorá sa na MEJ dostala až po intervencii SAZ, skončila v I. rozbehu ôsma za 14,49, keď viditeľne limitovaná zraneným ľavým členkom výrazne zaostala za osobákom 13,95. Celkovo skončila na 31. mieste.
Rozbehy na 110 m prekážok boli konečnou pre Petra Dávida. Slovenský juniorský rekordér finišoval v VI. rozbehu až ôsmy časom 14,15 sekundy, ďaleko od postupových pozícií čo i len s časom. Ďalej išli priamo prví traja plus šestica s najlepšími časmi. Vekom stále ešte dorastenec (junior bude aj najbližšie dva roky) neodštartoval dobre, nabral hneď na úvodnej prekážke stratu a už ju nestiahol.
„Z pretekov som mal dobrý pocit, bežal som si svoje, ale viac som nestihol. S ôsmou dráhou som nemal problém. Výsledok nepovažujem za vyslovený neúspech, beriem to ako skúsenosť do budúcna. Patrím tu v Jeruzaleme medzi najmladších, verím, že ma to posunie ďalej,“ komentoval 17-ročný zverenec Michala Škvarku v banskobystrickej Dukle.
Posledný postupový výkon bol napokon 13,78, len o 4 stotinky slabší ako Dávidov juniorský rekord SR z 20. mája 2023 v Martine. Dvojnásobného finalistu EYOF (2022 – nedokončil, 2023 – 6.) klasifikovali celkovo až na 40. mieste zo 43 prekážkarov. V štartovom poli bol druhý najmladší. Ešte o viac ako mesiac mladší Chorvát Janko Kišak, strieborný z EYOF v 2023 v Maribore, postúpil priamo v novom národnom juniorskom rekorde 13,48.
Hoci sa slovenským reprezentantom v predpoludňajších súťažiach úvodného dňa šampionátu nepodarilo prebojovať sa do ďalších fáz jednotlivých súťaží, dvaja zo štvorice si zo štadióna Givat Ram odvezú hodnotné osobné rekordy. Svoje maximum si na vrchole roka posunuli štvorstovkári Tomáš Grajcarík a Lenka Gymerská.
Grajcarík v II. rozbehu na 400 m síce skončil až piaty, ale časom 47,37 sekundy si výrazne zlepšil osobný rekord. Ďalší zverenec tria N. Bendová, A. Benda, R. Kresťanko z doterajšieho svojho maxima z 1. 7. 2023 v Košiciach stiahol až 48 stotín!
Odchovanec atletiky v Novom Meste nad Váhom reprezentujúci bratislavský klub Naša atletika Tomáš Grajcarík bežal od začiatku výborne, škoda len, že v záverečných 50 metroch mu už postupne dochádzali sily. Celkovo skončil na výbornom 12. mieste, pričom v prihláškach mal na konte až 23. najlepší tohtoročný výkon spomedzi 24 štartujúcich. Tomáša napokon delilo od finále iba 19 stotín! Vzhľadom na nižší počet účastníkov sa z rozbehov postupovalo priamo do finále. Istotu malí prví dvaja z každého z troch behov plus ďalší dvaja s najlepšími časmi.
„Osobák na vrcholnom podujatí je skvelá vec. Tomáša musím pochváliť za prístup k tréningovým povinnostiam a najmä za trpezlivosť. Dôveroval nám trénerom a spoločne sme urobili veľmi veľa práce, kým sme ho dostali až sem,“ zdôraznila trénerka Naďa Bendová. „Ďakujem celému nášmu tímu, Tomášovým rodičom i všetkým, ktorí k tomuto výsledku prispeli, za podporu. Veľmi sa tešíme.“
Druhý zo slovenských štvorstovkárov Franklin Henry (tréner Lukáš Kotala) finišoval v I. rozbehu na 7. priečke za 48,90 a celkovo skončil na 21. mieste. Atlét AŠK Slávia Trnava zaostal za osobným maximom o 1,36 sekundy.
Štyridsaťdva minút po Tomášovi Grajcaríkovi si v Jeruzaleme zlepšila osobný rekord na 400 m aj Lenka Gymerská. Strieborná z EYOF 2022 v Banskej Bystrici skončila v III. rozbehu na 5. mieste časom 55,02 sekundy, svoj osobák z finále lanského EYOF (28. 7. 2022) si zlepšila o 21 stotín a sezónne maximum z 28. júna v Ostrave dokonca až o 54 stotín.
Šestnásťročná zverenka Lukáša Kotalu v AŠK Slávia Trnava predviedla svoj klasickú taktiku: po pomalšom začiatku prišiel zdrvujúci finiš a posun zo siedmej na piatu priečku. Gymerskú klasifikovali celkovo na 20. mieste z 27 štvorstovkárok. Výrazne prekonala „papierové“ predpoklady, keďže podľa sezónnych maxím mala z prihlásených až 26. čas.
„Osobné maximum na veľkom šampionáte je vždy výborná vec. V tomto roku sa Lenka výrazne zlepšila rýchlostne v kratších šprintoch, ale vytúžený osobák na 400 metrov jej až doteraz unikal. Teší ma, že ho prekonala práve na juniorských ME. Lenka je len prvý rok v dorasteneckej kategórii, takže na juniorských súťažiach vrátane vrcholných podujatí môže štartovať ešte ďalšie tri roky. Aj preto je pre ňu jeruzalemský štart veľmi cenná skúsenosť,“ pripomenul kouč Kotala.
Hoci Michal Bačík predviedol tri solídne pokusy, na postup do finále diaľky na 27. juniorských ME v izraelskom Jeruzaleme to nestačilo. Osemnásťročný atlét ŠK Juventa Žilina (tréner Roman Coma) skončil v kvalifikácii výkonom 728 cm na 17. mieste z 24 atlétov.
O kvalitnej úrovni súťaže svedčí fakt, že na postup bolo potrebných až 759 cm, čo je o jeden centimetrík lepší výkon ako Bačíkov osobný rekord. Bačíkova jeruzalemská séria: 725 – 728 – 715. Jeho druhý pokus z kvalifikácie bol štvrtý najlepší v jeho kariére, viac skočil len trikrát v tomto roku – 17. 6. v Trnave (758), 8. 5. v Košiciach (745) a 20. 5. v Trnave (739). Kvalifikačný limit 775 cm slnili iba 3 diaľkari (najviac Talian Furlani 807), posledný postupujúci do 12-členného finále bol ďalší Talian Inzoli so 759 cm.
Finále súťaže guliarok bude bez slovenskej účasti. Devätnásťročná Monika Marjová, ktorá si medzinárodnú premiéru odkrútila len nedávno na Európskych hrách v Chorzówe v rámci II. divízie ME družstiev, dosiahla v kvalifikácii výkon 13,56 m, čo stačilo iba na 18. miesto spomedzi 21 guliarok. Zverenka Jaroslava Kolcuna v MŠK Vranov nad Topľou nevyužila reálnu šancu dostať sa do finále, keďže posledný postupový výkon Britky Cleo Agyepongovej bol 14,15 m. Marjová v tomto roku už štyrikrát vrhla viac, ako stačilo na elitnú dvanástku: 14,50, 14,28, 14,23, 14,20. Kvalifikačný limit 15,50 m prekonali len tri guliarky, ďalších 9 doplnilo finálový tucet na základe najlepších výkonov.
SLOVÁCI V JERUZALEME – PONDELOK
JUNIORI
100 m (32 štartujúcich) – semifinále: 6. Filip Federič 10,37/+2,5 m/s (postúpil do finále, 4. v II. semifinále, 3. v I. rozbehu 10,41/+1,3 m/s), 400 m (24 štartujúcich): 12. Tomáš Grajcarík 47,37 – osobný rekord (nepostúpil do finále, 5. v II. rozbehu), 21. Franklin Henry 48,90 (nepostúpil do finále, 7. v I. rozbehu), 110 m prekážok (43 štartujúcich): 40. Peter Dávid 14,15/+2,3 m/s (nepostúpil do semifinále, 8. v VI. rozbehu), diaľka (24 štartujúcich): 17. Michal Bačík 728 (nepostúpil z kvalifikácie)
JUNIORKY
100 m (26 štartujúcich): 16. Delia Farajpour 11,86/+1,2 m/s (nepostúpila do finále, 8. v II. semifinále, 5. v I. rozbehu 11,66/+3,9 m/s), 400 m (27 štartujúcich): 20. Lenka Gymerská 55,02 – osobný rekord (nepostúpila do semifinále, 5. v III. rozbehu), 100 m prekážok (32 štartujúcich) – rozbehy: 15. Rebecca Slezáková 13,52/+2,1 m/s (postúpila do semifinále, 4. v II. rozbehu), 31. Tereza Čorejová 14,49/+1,4 m/s (nepostúpila do semifinále, 8. v I. rozbehu), guľa (21 štartujúcich): 18. Monika Marjová 13,56 (nepostúpila z kvalifikácie)
(GB, JM)
FOTO SAZ (rm, tb) a SOŇA MALÉTEROVÁ