Chodecká tréningová miniskupina Mateja Spišiaka sa na dva týždne uchýlila na Sicíliu

V plnej príprave na atletický rok s augustovým vrcholom v Budapešti sú i chodci z tréningovej skupiny Mateja Spišiaka. Mária Katerinka CzakováMichal Morvay sú na dvojtýždňovom sústredení v meste Marina di Ragusa  na juhu Sicílie.

„Toto miesto sme si vybrali preto, lebo Sicíliu a tunajšie tréningové možnosti dobre poznáme. Vyhovuje nám príjemné počasie, kvalitné podmienky na prípravu a nemuseli sme sem ani dlho letieť,“ objasňuje kouč Matej Spišiak.

Trojnásobná olympionička (Londýn 2012, Rio 2016, Sapporo/Tokio 2021) Katerinka Czaková a siedmy z ME 2022 na 35 km Morvay využívajú na tréningy na samom juhu Talianska krásne rovinaté cyklotrasy a náročnú prípravu im spríjemňuje i počasie s teplotami okolo 15°C.

„Zdravotne sú v Marika i Mišo v poriadku, obaja trénujú presne podľa plánov,“ pripomína kouč Spišiak. Okrem neho sa o dvojicu chodcov banskobystrickej Dukly stará aj lekár MUDr. Pavol Hajmássy.

Pre štvrtú päťdesiatkárku z ME 2018 v Berlíne Máriu Katerinka Czakovú je tréningový kem v Marina di Ragusa prvý zahraničný odkedy sa po narodení synčeka Alexa (vlani 12. mája) vrátila do tréningového procesu s cieľom vybojovať si účasť na svojej štvrtej olympiáde v kariére. „Marika už zaberá v normálnych obrátkach a z týždňa na týždeň jej tréningy naberajú na kvalite,“ vraví Matej Spišiak.

Tridsaťštyriročná chodkyňa, ktorá začala znova s prípravou len dva mesiace po pôrode, už má dokonca za sebou dve súťaže. Pätnásteho októbra vyhrala preteky na 3000 m (14:41,08) v rámci slovenského šampionátu na 20 000 m na ovále v Banskej Bystrici a tesne pred Vianocami obsadila vo svojej premiérovej tridsaťpäťke na otvorených majstrovstvách Írska v Dubline 3. miesto časom 3:17:55 h, pričom súťažila z plnej prípravy.

Dvadsaťšesťročný Morvay má za sebou životnú sezónu. Na ME v Mníchove skončil v chôdzi na 35 km siedmy a v tejto novej šampionátovej disciplíne si vlani posunul osobný rekord na 2:34:56 h.

„Na Sicílii sa budeme pripravovať do 20. januára. Marika potom zrejme absolvuje slovenský halový šampionát na 5000 m 29. januára v Bratislave, Mišo nie. Do prvého štartu v jarnej sezóne 25. Marca v Dudinciach na 35 km máme v pláne ešte vysokohorské sústredenia v Kolumbii a Melagu. Naša priorita v tomto roku sú majstrovstvá sveta v Budapešti, na ne smerujú naše ciele. S Marikou i Mišom sa sústredíme v prvom rade na kvalitný tréning. Verím, že odvedieme špičkovú robotu. Súťažiť budú na 20 i 35-kilometrovej trati, bez ohľadu na to, aký je program OH 2024 v Paríži,“ vraví tréner Spišiak.

(GB)

FOTO SAZ (ms)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk