Halové ME: Štuková aj Putalová pred semifinálovými bránami

Osemstovkárke Alexandre Štukovej (AK Run for Fun Bratislava) sa nepodarilo zopakovať senzačný postup do semifinále na halových ME, z ktorého sa tešila pred dvoma rokmi v Belehrade. V glasgowskom III. rozbehu finišovala šiesta za 2:06,58 min a tento čas nestačil ani na postup s časom. Štuková bola prvá z deviatky Slovákov, ktorá zasiahla do bojov v Emirates aréne.

Do semifinále postúpili priamo prvé dve – Lotyška Liga Velvereová (2:05,37) a Rumunka Bianca Razorová (2:05,55), ďalšie už nemali nárok ani s časmi, keď to bol najpomalší rozbeh. Z 21 štartujúcich postúpili medzi 12 najlepších prvé dve z každého zo štyroch rozbehov plus ďalšie štyri s časmi.

Na postup s časom bolo napokon potrebných 2:04,22 min, čo je o 24 stotín lepší čas ako halový „osobák“ zverenky Štefana Mereša. Štuková skončila v konečnom účtovaní na 20. mieste. Najrýchlejšia v rozbehoch bola víťazka posledných dvoch HME Švajčiarka Selina Büchelová (2:02,02).

Štuková v treťom štarte na HME nastupovala na rozbehy ako outsiderka, jej sezónne maximum 2:05,15 min bolo druhé najslabšie spomedzi všetkých účastníčok. V ôsmej osemstovke v sezóne sa však držala statočne, od začiatku až do konca držala stále kontakt so súperkami (medzičas na 400 m: 1:01,04), no na záverečný finiš jej už neostalo síl, hoci záblesk zrýchlenia sa na okamih objavil.

„Predošlé rozbehy som nesledovala, sústredila som sa iba na svoj beh. Zaradila som sa na koniec, aby som sa vyhla kolíziám a dúfala som, že v poslednom kole po zrýchlení niektorú súperku predstihnem,“ prezradila Alexandra Štuková svoju stratégiu. „Žiaľ, už sa mi to nepodarilo a dobehla som do cieľa tak, ako som začala – šiesta. Nezdalo sa mi, že je to pomalé, bežalo sa mi príjemne. Škoda však, že som nemala na konci ešte viac síl, aby som sa dostala dopredu. Zrýchľovala som totiž nielen ja, ale aj ostatné súperky.“

Štvorstovkárka Iveta Putalová ukončila svoje účinkovania v Glasgowe, žiaľ, tiež už v rozbehoch. V piatom skončila piata časom 54,19 sekundy, za sezónnym maximom (53,85) z januárového mítingu vo Viedni zaostala o 34 stotín. Priamo postupovali do semifinále prvé dve plus ďalšie štyri s najlepšími časmi. Zverenku Marcela Lopuchovského klasifikovali celkovo až na 35. mieste z 37 štvrťkárok.

Po štvrtej priečke vo finále v Prahe 2015 a deviatej v Belehrade 2017 (dostala sa do semifinále) sa Bratislavčanka, ktorá v aktuálnej zimnej sezóne vážne koketovala s osemstovkou, tentoraz nedostala do elitnej európskej desiatky.

Putalovej beh bol veľmi rýchly: víťazná Švajčiarka Sprungerová dosiahla najlepší čas v rozbehoch 52,46, Lotyška Vaičulé, ktorá zlepšila národný rekord (52,66), bola celkovo piata a Buenová zo Španielska v osobnom rekorde 52,67 šiesta. Osobák si zlepšila i štvrtá v tomto rozbehu Švédka Hellqvistová (53,93).

Už po prvých dvoch  zo siedmich rozbehov na 400 m bolo jasné, že na postup medzi semifinálovú osemnástku aspoň s časom bude musieť Putalová zlepšiť svoje sezónne maximum, keďže v tom čase bol posledný postupový výkon 53,73 (napokon bolo potrebných až 53,13).

Tridsaťročná  bežala od začiatku piata, po dvojstovke sa chcela pretlačiť pred Hellqvistovú, no došlo ku kolízii, čo ju vyviedlo z rytmu a musela sa akoby znova rozbiehať.

„Jediná možnosť, ako postúpiť, bola bežať od začiatku naplno. Nebolo čo riešiť. Bežať a vydať zo seba maximum, to bola cesta,“ vravela otvorene Iveta Putalová po rozbehu. „Myslím si, že to bolo rozbehnuté dobre, trochu ma vyhodili z rytmu kolízie so Švédkou, ktoré ma stáli sily a pribrzdili ma.“

Naša elitná štvorstovkárka skonštatovala, že s časom nad 54 sekúnd nemôže byť vôbec spokojná: „Bez kolízií by to bolo určite lepšie. Určite by to nebolo za 52, to netvrdím, ale okolo 53,50 by som asi dala.“

Iveta nemala v Glasgowe prehnané očakávania aj vzhľadom na to, že sa pôvodne chytala na osemstovku, a keď sa jej nepodarilo splniť limit, na poslednú chvíľu musela popracovať na rýchlosti.

„Môj tajný sen bol postúpiť do semifinále, no vyzerá to tak, že toto bola moja definitívna rozlúčka so štvorstovkou. Už keď som sa raz vydala na osemstovkársku cestu, treba v nej vytrvať. Za sezónu zo mňa svetová osemstovkárka nebude, musím sa na postupne prichystať postupne. Myslím si, že by to mohlo byť dobré,“ želala si Ivteta Putalová.

GABRIEL BOGDÁNYI, FOTO PAVOL UHRIN

FAKTY Z GLASGOWA

ŽENY

400 m – rozbehy (najlepšie časy): Sprungerová (Švajč.) 52,46, L. de Witteová (Hol.) 52,56, Bolingová-Mbongová (Belg.) 52,60,… 35. Iveta Putalová (SR) 54,19 – nepostúpila do semifinále

800 m – rozbehy (najlepšie časy): Büchelová (Švajč.) 2:02,02, Traceyová (V. Brit.) 2:02,51, Guerrerová (Šp.) 2:02,95,… 20. Alexandra Štuková (SR) 2:06,58 – nepostúpila do semifinále.

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk