MOV prvý raz pripustil možnosť odloženia OH 2020 v Tokiu, definitíva do štyroch týždňov

Nahlas sa o tom stále nehovorí, ale organizátori olympijských hier v Tokiu sa už v tichosti pripravujú na scenár odloženia najväčšieho sviatku športovcov. Reálne zvažujú možnosť, že olympijské hry sa pre celosvetovú pandémiu koronavírusu neuskutočnia v pôvodnom termíne 24. júla – 9. augusta 2020.  Podľa japonskej tlačovej agentúry Kjódó do úvahy údajne prichádza posun hier o 30 alebo 45 dní, iný variant počíta s jednoročným či dokonca až dvojročným posunom tokijskej olympiády.

„Mali by sme vymyslieť čo najúčinnejší variant odloženia olympijských hier. Pokúsime sa vytvoriť aspoň tri plány –  B, C a D –  podľa dĺžky oddialenia pôvodného termínu. Dôležitá bude aj výška ekonomických dopadov v prípade rôznych alternatív. Čím neskôr sa prijme takéto rozhodnutie, tým viac porastú náklady,“ informoval agentúru Kjódó nemenovaný zdroj z prostredia organizačného výboru OH 2020.

Medzinárodný olympijský výbor (MOV), ktorý v uplynulých dňoch čelil tvrdej kritike športovcov, športových federácií i viacerých národných olympijských výborov za to, že tvrdošijne trval na pôvodnom termíne a neponúkol nijaký plán B, po nedeľnom zasadnutí svojej exekutívy prvý raz oficiálne tiež pripustil možnosť zmeny termínu hier. Podľa zákulisných informácií by sa rozhodnutie, čo s tokijskými hrami, malo zrodiť v nasledujúcich štyroch týždňoch.

Exekutíva MOV oznámila, že zintenzívni plánovanie možných scenárov vývoja pre olympijské hry v Tokiu 2020, avšak s dôrazom ochrany zdravia všetkých účastníkov – športovcov i divákov.

„MOV v úzkej koordinácii s organizačným výborom Tokio 2020, japonskými orgánmi a tokijskou metropolitnou vládou začne podrobné diskusie o osude hier s cieľom dospieť ku konečnému rozhodnutiu aj vzhľadom na rýchly vývoj situácie pandémie koronavírusu na celom svete a jej dopad na olympijské hry, pričom nie je vylúčený ani scenár odkladu OH. MOV je presvedčený, že tieto diskusie uzavrie v priebehu nasledujúcich štyroch týždňov,“ uvádza sa v oficiálnom stanovisku MOV po zasadnutí exekutívy.

Ak by sa prijala možnosť usporiadať OH 2020 v pôvodnom termíne, ale bez divákov, znamenalo by to stratu približne 800 miliónov amerických dolárov. Podľa viacerých zdrojov je dnes veľká väčšina z celkového počtu 7,8 milióna vstupeniek už predaná a organizátori veľmi nerátajú s vrátením peňazí fanúšikom.

Japonci značne investovali do “svojich” olympijských hier. Oficiálne sa objavili informácie o výdavkoch vo výške 12,6 miliardy amerických dolárov, hoci správy z vládneho auditu uvádzajú až dvojnásobné čísla. Len postavenie Nového národného štadióna Japoncov stálo 1,43 miliardy USD. Najväčšie svetové televízie zaplatili za práva z vysielania a exkluzívny reklamný priestor ďalšie miliardy. Toto všetko nechcú v krajine vychádzajúceho slnka zahodiť len tak do koša, hoci už aj americký prezident Donald Trump verejne vyzval organizátorov a predstaviteľov MOV, aby najväčší športový sviatok posunuli o jeden rok.

(GB, SITA)

Text k foto:

Prezident MOV Thomas Bach.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk