Šéf Svetovej atletiky vyzval MOV, aby odložil olympijské hry v Tokiu 2020

Svetová atletika (SA/World Athletics) vyzvala Medzinárodný olympijský výbor (MOV), aby pre pandémiu koronavírusu odložil olympijské hry v Tokiu naplánované na 24. júl až 9. august 2020. Dospela k tomu po rokovaniach prezidentov kontinentálnych atletických federácií s vedením Svetovej atletiky.

V liste adresovanom prezidentovi MOV Thomasovi Bachovi, ktorého kópiu dostal aj Slovenská atletický zväz, prezident SA Sebastian Coe napísal, že v súčasnej situácii pri rozširujúcej sa nákaze nie sú hry uskutočniteľné ani žiaduce a požiadal ho o odloženie hier.

Uviedol tri základné dôvody – po prvé: vzhľadom na aktuálnu situáciu nie je zabezpečená férovosť a spravodlivosť v kvalifikačnom procese na OH („Ak nebudú existovať rovnaké podmienky pre všetkých, náš šport príde o svoju integritu“), po druhé: športovci nemôžu v dôsledku prepuknutia pandémie adekvátne trénovať, čo môže priniesť neskôr zvýšené riziko zranení, ktoré budú mať vplyv na ich ďalšiu kariéru, po tretie: na všetkých kontinentoch sme svedkami každodenného boja o prežitie, pričom tréning športovcov – ak vôbec majú kde trénovať – prináša riziko pre ich zdravie a zdravie ich rodín.

„Neistota ohľadne usporiadania či neusporiadania olympijských hier, prirodzená túžba a motivácia vyniknúť, ktorá je zakorenená vo všetkých športovcoch, spôsobuje skutočné mentálne utrpenie, ktoré môžeme spoločne zastaviť,“ napísal Sebastian Coe, dvojnásobný olympijský šampión v behu na 1500 m. „Nikto nie je za odloženie či zrušenie olympijských hier, určite nie športovci a fanúšikovia. Ale ani toto podujatie nemôžeme usporiadať za každú cenu, určite nie za cenu ohrozenia bezpečnosti športovcov. Preto rozhodnutie o osude OH 2020 musí byť veľmi rýchle a jasné.“

Svetová atletika je prvá veľká medzinárodná športová federácia, ktorá sa jednoznačne vyjadrila k zmene termínu hier a požiadala o to aj MOV. Vedenie SA je zároveň pripravené úzko kooperovať s MOV pri stanovení nového termínu tokijskej olympiády.

(GB)

FOTO JÁN LUKY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk