Výkonný výbor SAZ vybral za kandidátku do Rady EA Annu Kirnovú

Výkonný výbor Slovenského atletického zväzu (VV SAZ) na svojom prvom tohtoročnom rokovaní rozhodol o svojom kandidátovi do Rady Európskej atletiky (EA) na aprílovom volebnom kongrese v Prahe. O post v nej sa bude uchádzať medzinárodná sekretárka zväzu a niekdajšia generálna sekretárka Anna Kirnová, ktorú VV SAZ uprednostnil pred manažérom Alfonsom Juckom. Obaja kandidáti na stredajšom rokovaní odprezentovali svoje vízie a predstavy.

„Vyberali sme z dvoch kvalitných kandidátov, ktorí sa v atletike pohybujú vyše štyri desaťročia,“ skonštatoval prezident SAZ Peter Korčok. „Rozhodli sme sa napokon pre takého, ktorý má viac skúseností s dennou bežnou atletickou agendou, dokáže tlmočiť na európskom fóre reálne problémy atletiky v členskej krajine EA. Myslím si, že z tohto pohľadu je pani Kirnová vhodný kandidát. Poznám ju už dlho, mám s ňou dobré skúsenosti ako niekdajší atlét a aj teraz ako športový funkcionár.“

Podľa šéfa zväzu rozhodol v prospech Anny Kirnovej aj fakt, že zo svojich pozícií – či už v minulosti, keď 14 rokov pôsobila na poste generálnej sekretárky SAZ, a v súčasnosti z pozície medzinárodnej sekretárky –  má v EA dobré kontakty. Poznajú ju nielen najvyšší predstavitelia EA a pracovníci sekretariátu v Lausanne, ale  aj činovníci ostatných národných federácií.

„Anka Kirnová je v európskej atletike zapísaná pozitívne, roky zastupovala slovenskú atletiku na medzinárodných kongresoch, mnohí si ju pamätajú ako jednu z dôležitých osôb pri organizovaní MS 1997 v polmaratóne v Košiciach, ME 2017 v krose i viacerých Európskych pohárov družstiev,“ pripomenul Peter Korčok. „Alfons Juck je známy atletický manažér, organizátor podujatí, moderátor i televízny komentátor, ale nám sa na post v Rade EA viac pozdával kandidát, ktorý je aktívny priamo v štruktúrach nášho zväzu. Bez ohľadu na to, či by sme nominovali jedného alebo druhého, uspieť vo voľbách nebude ľahké, lebo o miesta vo vedení EA je obrovský záujem. Vzhľadom na čoraz väčšie uplatňovanie pravidla rodovej rovnosti má Anka Kirnová, myslím si, väčšiu šancu na úspech.“

Výkonný výbor SAZ v stredu v Bratislave prerokoval a schválil aj návrh koncepcie reprezentácie (vrátane nominačných kritérií na vrcholné podujatia) i návrh koncepcie podpory mládežníckej atletiky v roku 2019.

„Mrzí ma, že sme sa k tomu dostali až teraz, ale vzhľadom na to, že EA aj Medzinárodná asociácia atletických federácií zverejnila limity na vrcholné podujatia až v závere novembra a na začiatku decembra, skôr to nebolo možné. Navyše, pri spracovaní koncepcie pre jednotlivé reprezentácie som musel čiastočne improvizovať, keďže doposiaľ nemáme oficiálnu informáciu z ministerstva školstva o tom, kto z našich športovcov bude zaradený do Top tímu,“ vysvetlil šéftréner Martin Pupiš.

V rámci koncepcie reprezentácie na rok 2019 chce SAZ pokračovať v projekte tradičného jesenného spoločného sústredenia reprezentantov, v testovaniach a sústredeniach zameraných na podporu jednotlivých disciplín, mieni dotvoriť a podporovať „Atletický tím Tokio 2020“ či pripraviť podmienky pre tím na EYOF 2021 v Košiciach

„V roku 2019 by sme chceli získať aspoň jednu medailu z niektorého z vrcholných podujatí dospelých (halové ME alebo MS), dve medaily z mládežníckych šampionátov a Svetovej univerziády v Neapole plus ďalšie štyri umiestenia do 8. miesta. Náš ďalší cieľ je záchrana v I. lige  ME družstiev, ale bude to nesmierne náročné, lebo vypadáva až päť tímov a my sme nováčik,“ uviedol Martin Pupiš na margo cieľov v roku 2019.

VV SAZ po odobrení komisiou atlétov vedenou olympijským šampiónom Matejom Tóthom schválil štatút reprezentanta. „Urobili sme tak aj po problémoch v súvislosti s biatlonistkami Fialkovými, aby sme podobnému problému predišli,“ podotkol šéftréner.

Generálny sekretár SAZ Vladimír Gubrický informoval o uzatvorení zmluvy o poskytnutí „Príspevku uznanému športu“ z MŠVVaŠ pre SAZ na rok 2019, o čerpaní rozpočtu v roku 2018 a predstavil aj predbežný návrh rozpočtu na rok 2019.

Na rokovaní vedenia zväzu zazneli aj informácie o príprave halovej sezóny 2019 vrátane mítingu Elán (27. 1.), Pretekov olympijských nádejí krajín V4 (26. 1.) a takisto 19. ročníka Európskeho pohára vo vrhoch v Šamoríne 9. a 10. marca. VV SAZ prijal dva nové kluby, ktoré prejavili záujem o členstvo v SAZ – Detská atletika Ilava a AK mesta Tlmače.

(GB)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk