BBL ohlásila ďalšie hviezdy: exmajster sveta, vicemajster Európy a strieborná z olympiády

K talianskym víťazom predošlých ročníkov Tamberimu a Trostovej pribudli do zoznamu účastníkov jubilejnej Banskobystrickej latky ďalšie. Na 25. ročníku v sobotu 9. februára 2019 od 16.30 h bude skákať aj exmajster sveta Donald Thomas z Bahám, ktorého diváci v hale na Štiavničkách videli už päťkrát. Muž s osobným rekordom 237 cm skončil vlani (231 cm) aj predvlani (233 cm) tretí. Thomas v roku 2018 vyhral súťaž výškarov na Kontinentálnom pohári v Ostrave, bol tretí na mítingoch Diamantovej ligy IAAF v Dauhe a v Osle.

Len 20-ročný Bielorus Maxim Nedosekov si atmosféru na BBL vyskúšal premiérovo v tomto roku (piaty), v lete vyhral míting P –  T – S v Šamoríne a na vrchole roka, berlínskych ME, si vybojoval striebro. Mladý Bielorus už dvakrát v živote prekonal  233 cm.

V zozname skokanov s maximami nad 230 cm sú aj exotické krajiny. Z Japonska pricestuje Naoto Tobe, bronzový z tohtoročných Ázijských hier, ktorý sa v lete zlepšil na 232 cm. Do Banskej Bystrice sa vráti po štyroch rokoch, v roku 2015 skončil jedenásty s 225 cm. Skúsenosti z BBL má aj mexický rekordér (230 cm) a štvrtý z MS 2017 v Londýne Edgar Rivera, po 6. (2017) a 10. mieste (2018) to bude jeho tretí štart pod Urpínom.

“V súťaži mužov očakávame hodnotný výkon od Taliana Tamberiho. Skočil v Banskej Bystrici už 235 cm a chce sa vrátiť k úrovni 239 cm. Ak bude zdravý, môže skočiť naozaj vysoko. Rokujeme aj s vlaňajším víťazom Číňanom Wangom, nemal by chýbať ani najlepší Slovák Matúš Bubeník,” uviedol na stredajšej tlačovej konferencii manažér Banskobystrickej latky Alfons Juck.

V ženskej súťaži pribudla k Talianke Trostovej, ktorá vyhrala BBL 2015, najlepšia bulharská atlétka posledných rokov Mirela Demirevová, strieborná na OH 2016, ME 2016 a 2018. Neoficiálna svetová dvojka sa v tohtoročnej letnej sezóne konečne dočkala pokorenia hranice dva metre. Najprv jej to vyšlo v júni na mítingu Diamantovej ligy v Štokholme, a potom aj v auguste na ME v Berlíne. Aj ona už má za sebou banskobystrický debut, v roku 2018 skončila piata. Premiéra na BBL však čaká tohtoročnú juniorskú majsterku sveta zo šampionátu v Tampere, 19-ročnú Bielorusku Karinu Tarandovú s osobným rekordom 192 cm.

Nebude chýbať ani česká jednotka Michaela Hrubá, šiesta v lete na ME v Berlíne. Juniorská majsterka sveta i Európy, tiež dorastenecká majsterka sveta s osobným maximom 195 cm štartovala na Štiavničkách už štyrikrát (2015 – 2018). Najvyššie skončila dvakrát tretia v rokoch 2016 a 2018.

Pri príležitosti jubilea BBL potvrdila účasť aj prvá historická víťazka ženskej časti pretekov, populárna česká atlétka Šarka Kašpárková, majsterka sveta 1997 v trojskoku. Už dávnejšie je známe, že na Štiavničky príde ako hosť i miláčik publika, štvornásobný víťaz BBL Švéd Stefan Holm.

Organizátori stále rokujú o účasti ďalších špičkových skokanov súčasnosti a vyvíjajú i úsilie pozvať pri príležitosti 25. ročníka i ďalšie legendy späté s týmto podujatím. V 25-ročnej histórii BBL sa zrodilo v mužskej súťaži 68 výkonov 230 cm a lepších, ženských výkonov nad dva metre bolo jedenásť.

“Ceny vstupeniek nemeníme, rozpočet jubilejného ročníka sa pohybuje na úrovni 60 až 80-tisíc eur. Za prekonanie svetového rekordu bude osobné auto, samozrejme, výškari dostanú prémie za umiestnenia i prekonanie rekordov mítingu,“ ozrejmil riaditeľ pretekov Ľubomír Roško.

Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok: “Dvadsaťpäť rokov je významné jubileum. Som rád, že Banská Bystrica má svoje atletické podujatie tak ako majú napríklad Košice svoj maratón. Výškarský míting si pod Urpínom našiel množstvo priaznivcov. Chodia k nám najväčšie hviezdy, čo je zásluha organizátorov a patrí im za to uznanie. Aj preto môžeme tak ako vlani garantovať finančnú podporu tomuto podujatiu na úrovni zhruba dvadsaťtisíc eur.”

(GB, AJ, SITA)

Texty k foto:

Majster sveta 2007 Donald Thomas z Bahám bude na BBL skákať už šiesty raz.

FOTO SITA/JAKUB JULÉNY

Takto sa Bulharka Demirevová tešila zo striebra na ME 2018, vo februári 2019 bude skákať na Štiavničkách.

FOTO SITA/AP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk