Na jubilejnú BBL príde halový majster Európy Bednarek aj ukrajinský talent Mahučichová

Štartovú listinu jubilejného 25. ročníka Banskobystrickej latky, ktorý sa uskutoční v sobotu 9. februára o 16.30 v športovej hale banskobystrickej Dukly na Štiavničkách, obohatili ďalší špičkoví výškari.

Do mužskej súťaže pribudol úradujúci halový majster Európy z Belehradu 2017 Poliak Sylwester Bednarek, ktorý je aj víťaz BBL z rovnakého roku. Vtedy triumfoval spoločne s olympijským víťazom Kanaďanom Drouinom, keď si utvoril doteraz platný absolútny osobný rekord 233 cm. Vlani skončil na Štiavničkách štvrtý. Dvadsaťdeväťročný Poliak skončil vlani piaty na halových MS v Birminghame a siedmy na ME v Berlíne. Jeho prvý veľký úspech bol bronz na MS 2009 v Berlíne.

Premiéru v Banskej Bystrici bude mať majster USA 2018 a severoamerický šampión z Toronta Američan Jeron Robinson. Osobný rekord 27-ročného Texasana je 231 cm.

Organizátori už dávnejšie ohlásili štart Taliana Tamberiho, Thomas z Bahám, Bielorusa Nedosekova, Tobeho z Japonska, Mexičana Riveru a Slovákov Matúša BubeníkaLukáša Beera.

V súťaži žien potvrdila štart na jubilejnej BBL Talianka Elena Vallortigarová, ktorá sa senzačne vlani zlepšila na 202 cm a veľmi sa teší na premiéru pod Urpínom. Dvadsaťsedemročná Talianka má medaily z MS 2007 do 18 rokov a juniorských MS 2010. Do Banskej Bystrice sa chystá i najväčší súčasný talent ženskej výšky, iba 17-ročná Ukrajinka Jaroslava Mahučichová, majsterka sveta 2017 a majsterka Európy 2018 do 18 rokov a tiež víťazka lanských olympijských hier mládeže v Buenos Aires. Koncom decembra sa v Minsku zlepšila na 196 cm, čo znamenalo najlepší halový výkon histórie v kategórii do 18 rokov.

Mahučichová bude v tomto roku súťažiť už v kategórii junioriek (do 20 rokov), ale jej ambície môžu siahať aj na juniorské rekordy – svetový (199 cm) a európsky (196 cm).

Organizátori už predtým avizovali štart Trostovej z Talianska, Bulharky Demirevovej, Tarandovej z Bieloruska, Češky Hrubej a Švédky Skoogovej.

Na prípadný útok na európsky juniorský halový rekord spomenutej Mahučichovej sa bude môcť pozrieť osobne aj prezident Európskej atletiky (EA) Svein Arne Hansen, ktorý prisľúbil účasť na jubilejnom ročníku BBL. Ďalší čestný hosť bude bývalý úspešný britský výškar Dalton Grant, ktorý vyhral 2. ročník pretekov v roku 1994 a v rovnakom roku sa stal aj halovým majstrom Európy. Už predtým ako hostia potvrdili účasť štvornásobný víťaz BBL Švéd Stefan Holm a víťazka 1. ročníka ženskej súťaže Šárka Kašpárková.

V doterajšej 25-ročnej histórii Banskobystrickej latky sa zrodilo 68 mužských výkonov 230 cm a lepších, v súťaži žien videli diváci 11 výkonov 200 cm a viac. RTVS pripravuje z podujatia priamy prenos na Dvojke a tradične bude k dispozícii aj internetový stream z celého diania v hale vrátane predpoludňajšieho finále slovenského skokanského seriálu Jumperia.

(AJ, GB)

Text foto:

Takto skákal Poliak Sylwester Bednarek na BBL v roku 2017.

FOTO SITA/JAKUB JULÉNY

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk