Ťahákmi víkendových M-SR staršieho žiactva v Dubnici budú súboje Krchňavého s Volekom, Okoyeoche s Karhanovou či Švaňovej so Segéňovou

Sezóna domácich atletických šampionátov finišuje a po nadchádzajúcom víkende budú známi aj majstri a majsterky SR v kategórii staršieho žiactva. Atletická mládež narodená v rokoch 2008 – 2011 si zmeria sily v sobotu 9. a v nedeľu 10. septembra na Mestskom štadióne v Dubnici nad Váhom. Komu sa podarilo udržať či ešte vygradovať formu spred prázdnin, to ukážu až samotné súťaže, ale viaceré z nich majú pomerne jasných favoritov. V bohatých štartových listinách figuruje niekoľko mien, ktoré miešali poradím na medailových priečkach už na vlaňajšom šampionáte v Košiciach, tento rok v hale, na viacbojárskych M-SR v júli opäť v Košiciach, a niektoré z nich zarezonovali dokonca už aj na júnových dorasteneckých majstrovstvách v Humennom. Na východe republiky si v konkurencii starších súperov vybojovali tituly dorasteneckých šampiónov starší žiaci Miroslav Krchňavý (žrď a výška) a Šimon Bátovský (5000 m chôdza) a staršie žiačky Viviána Popovičová (3000 m), Radka Rončkevičová (800 m), Eliška Ella Gáliková (1500 m) a Ema Ijeoma Okoyeocha (kladivo). V Dubnici by nemal chýbať nik z nich.

Miroslav Krchňavý (ŠK UMB Banská Bystrica) tento rok obhájil titul majstra SR v žiackom deväťboji a posunul vlastné národné maximum na 5312 bodov. „Je dobrý pretekársky typ, ale na šampionáte mu chýbala väčšia konkurencia, ktorá by ho určite prinútila k ešte lepším výkonom. Svoj potenciál dnes využil na 90-95 percent. Ešte v tejto sezóne sa môže zlepšiť vo viacerých disciplínach, čo dáva predpoklad aj pre zlepšenie výkonu vo viacboji,“ povedal o nádejnom atlétovi jeden z jeho trénerov Ivan Čillík. Všestranný Krchňavý je v Dubnici prihlásený na žrď, 150 m (v oboch disciplínach ako obhajca) a 100 m prekážok, kde si zmeria sily so svojím generačným súperom Teodorom Volekom. Malačan na júnovom mítingu v Trnave zvládol stovku prekážok za 12,99, čo je lepší výkon, ako je slovenský rekord 13,03 Marcela Žilavého z roku 2015, ale vo vloženom behu štartoval sám, a tak doterajšie maximum zrejme zostane v platnosti. Vlani v Košiciach Volek v tejto disciplíne Krchňavého zdolal (13,48:13,81). Zverenec Petra Filipa sa postaví aj na štart hladkých a prekážkových 300 m. Chodec Šimon Bátovský (ŠK BCF Dukla Banská Bystrica) si v Humennom zašiel osobný rekord na 5000 m 24:15,84 min, na 3000 m je jeho tohtoročné maximum na dráhe 15:09,75, ale v hale predviedol aj o minútu lepší výkon.

Zatiaľ čo s obhajobou titulov na 2000 m a 1500 m prekážok dievčat by prioritne triatlonistka Viviána Popovičová (Creo Sport Košice) nemala mať vážnejšie problémy, na 800 m, kde je tiež prihlásená, bude mať zdatné súperky. Na túto disciplínu sa sústredí vlaňajšia víťazka Radka Rončkevičová (Deti v pohybe Šamorín) a do svojho programu ju zaradila aj pred rokom strieborná Eliška Ella Gáliková (Funny athletics Piešťany). Rovnaké poradie na prvých dvoch miestach bolo aj na dorasteneckom šampionáte v Humennom.

Kráľovnou vrhačských disciplín bola vlani Ema Ijeoma Okoyeocha (MŠk Žiar nad Hronom). V Košiciach zvíťazila v disku, kladive aj v guli, ktorú však tento rok vynecháva. V kladive je ako dorastenecká šampiónka favoritkou, zato v disku sa môžeme tešiť na jej súboj s Emmou Karhanovou (AŠK Slávia Trnava). Dcéra bývalého slovenského futbalového reprezentanta Miroslava Karhana sa v auguste na mládežníckom mítingu ZsAZ zlepšila na 39,74, zatiaľ čo čerstvé osobné maximum zverenky Miroslava Rybárskeho z nedeľňajšieho 4. kola M-SsAZ v Nitre je 36,47. Adeptkou na najúspešnejšiu účastníčku šampionátu môže byť Dominika Švaňová. Všestranná atlétka ŠK Juventa Žilina z tréningovej skupiny Petra Tichého je úradujúcou šampiónkou v sedemboji starších žiačok a vo všetkých štyroch individuálnych disciplínach, na ktoré je prihlásená (60 m, 150 m, 100 m prek. a diaľka), je líderkou tohtoročných tabuliek. V oboch hladkých šprintoch však cesta za titulmi vedie cez súboj s nemenej talentovanou Alexandrou Segéňovou (Naša atletika Bratislava).

Atletické nádeje bude hnať za víťazstvom nielen vidina medaily, ale aj nominácie na medzištátne stretnutie Chorvátsko – Česko – Maďarsko – Slovinsko – Slovensko do 16 rokov 23. septembra v Trnave. Majstri a majsterky si zabezpečia miestenku priamo, druhého pretekára v každej disciplíne nominujú na základe návrhu reprezentačného trénera.

Súťažné dianie v Dubnici nad Váhom sa začne v sobotu 9. septembra o 14.00 a víťazi posledných disciplín – štafiet na 4×300 m, budú známi v nedeľu 10. septembra po 13.10.

(mj)

Na snímkach postupne Miroslav Krchňavý, Eliška Ella Gáliková (uprostred) na M-SR dorastu v Humennom a trio najlepších sedembojárok na M-SR v Košiciach s Dominikou Svaňovou (uprostred).

FOTO MICHAELA REKSIOVÁ, SAZ (pt)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk