Šampión Volko začne halovú misiu 2021 v sobotu vo Viedni, nechce na seba vytvárať zbytočný tlak

V piatok predpoludním posledný slnečný tréning na Tenerife, potom o 17.00 h odlet do Prahy, noc v hoteli a ráno približne štvorhodinová cesta autom do Viedne. V tamojšej hale Ferryho Dusiku potom o štvrť na štyri prvý raz v tomto roku zakľakne do súťažných blokov v úvodnej sérii behu na 60 m. Halový majster Európy na 60 m Ján Volko začne halovú sezónu na mítingu Indoor Track & Field Vienna, kde potom ešte o 18.25 h pobeží aj dvojstovku. Vstupuje do nej s novým partnerom, zdravotnou poisťovňou Dôvera.

Volko so svojím tímom a sparingpartnermi strávil takmer celé posledné dva mesiace s výnimkou zopár vianočných dní na Tenerife na Kanárskych ostrovoch. Pred neistou situáciou na Slovensku, ktorá výrazne negatívne vplýva na prípravu špičkových športovcov sa uchýlil do výhodných klimatických i tréningových podmienok na španielskych ostrovoch v Atlantickom oceáne.

„Odchod v novembri zo Slovenska a dlhodobý pobyt na Tenerife bolo v súčasnej situácii to najlepšie, čo sme mohli urobiť,“ pochvaľovala si trénerka Naďa Bendová. „Pri rozhodovaní sa, ako nastaviť prípravu, sme zvolili stratégiu čo najdlhšie sa chrániť – a najmä Janka – pred nákazou. Preto sme ostali na sústredení čo najdlhšie. Teraz bude veľmi náročné zvyknúť si na zmeny, ktoré nás po návrate domov čakajú. Kým u nás sú všade ešte prísne opatrenia, tu sa už postupne uvoľňujú a život sa vracia do normálu. Otvorili sa posilňovne a dokonca už aj reštaurácie.“

Dvojmesačný pobyt mimo domova si pochvaľoval aj šprintérsky šampión Ján Volko. „Sústredenie splnilo moje očakávania, takúto kvalitnú prípravu pred halovou sezónou sme ešte nikdy doteraz neabsolvovali,“ nadchýnal sa najrýchlejší Slovák v histórii. „Začali sme vysokohorským sústredením vo Vysokých Tatrách, potom sme odleteli na Tenerife, kam sme sa po vianočnej pauze vrátili. Počas prvého pobytu na Kanárskych ostrovoch – kým sme sa zorientovali, čo a ako funguje – to bolo trochu náročnejšie, ale postupne sme si zvykli. Teraz sa však už teším na preteky. Som plný očakávaní. Viem, kde sa asi nachádzam, aké časy behám na tréningoch. Rozhodne sa chcem pokúsiť o kvalitné výkony hneď od začiatku sezóny a verím, že postupne to bude gradovať.“

Už sme spomenuli, že Volko začne svoju tohtoročnú halovú misiu s vrcholom na európskom šampionáte v Toruni v sobotu vo Viedni, kde ho čakajú zaujímaví súperi. Na 60 m si zmeria sily s Rakúšanom Fuchsom, Kijanovičom zo Srbska, Chorvátom Ivaškovičom i Musahom z Dánska. „Prvé preteky absolvuje Janko z plného tréningu bez špeciálneho vylaďovania. Očakávam, že to bude dobrý rozbeh do sezóny,“ podotkla Naďa Bendová. Slovenský rekordér začal vlaňajšiu sezónu na mítingu Elán v Bratislave. V prvej sérii behov na 60 m zvíťazil (6,68), v druhej ho o dve tisíciny zdola Fuchs (6,666 – 6,668).

Volko však v hale Ferryho Dusiku pobeží aj dvojstovku, ktorou v minulosti už otváral svoju halovú sezónu. Aj v tejto disciplíne ho čakajú zdatní súperi – Íri Reid a Lawler, Holanďania Bonevacia, Adigida a víťaz štvorstovky na P-T-S 2020 v Šamoríne Dobber plus najrýchlejší domáci šprintér Fuchs.

„Čas z kontrolného testu na Tenerife 20,88 už čosi naznačuje, ale bežal som to vonku a nie v hale, a preto to môže byť trochu skresľujúce. Navyše, nie som typ na halovú dvojstovku, v posledných rokoch sa do zákruty akosi neviem vpratať,“ vravel Volko s úsmevom. „O konkrétnom výkone nechcem hovoriť, ale verím, že som pripravený na dobrý výkon. Netvrdím, že to bude hneď pod 21 sekúnd, ale blízko k tejto méte by som sa mohol dopracovať. Nižšie méty už nemôžem mať.“ Apropo: Volkov slovenský rekord z 28. januára 2017 má hodnotu 21,11.

 

Zverenec trénerov Nade BendovejRóberta Kresťanka by mal byť na halovú sezónu 2021 pripravený na podobnej výkonnostnej úrovni ako v predošlom roku, keď na konci sezóny zlepšil vlastný slovenský rekord na mítingu v Madride na 6,55.

„Keďže sme na sústredení na Tenerife mali k dispozícii aj fotobunky, vedeli sme si veľmi presne odmerať rôzne tréningové úseky, a preto presne viem, kde sa asi nachádzame. Keď to porovnám s predošlými rokmi, sme minimálne na rovnakej úrovni. Urobili sme všetko pre to, aby sme konkurovali najlepším a behali najmenej také časy ako vlani,“ zdôraznila Naďa Bendová. „Na fyzických parametroch sme pracovali veľa už v minulosti, teraz sme sa ich snažili najmä udržať, keďže niektoré sa v prípade šprintéra  Jankovej výkonnostnej úrovne posúvajú už len veľmi ťažko. Stále však vidíme obrovský priestor na zlepšenie v mentálnej oblasti, ktorá –  podľa mňa – zohrá v sezóne dôležitú úlohu. Práve tejto oblasti sme venovali viac času i väčší dôraz. Janko je totiž už v situácii, keď nejde prekvapiť sám seba či fanúšikov, ale ide obhajovať titul majstra Európy, a preto je mentálna príprava veľmi dôležitá. Bude to mať omnoho náročnejšie, ako keď nepatril k hlavným favoritom. Tlak naňho bude nepochybne väčší ako po minulé roky.“

Dvadsaťštyriročný člen klubu Naša atletika Bratislava a Športového centra polície Bratislava je pred vstupom do halovej sezóny zdravotne v poriadku. S výnimkou drobných patálií s chrbtom ho ani na sústredení na Tenerife nič netrápilo.

„Som v poriadku, nič vážne sa v príprave, našťastie, nevyskytlo. Problémy s chrbtom spôsobila moja zlá predpispozícia: keď sa zakloním, v určitých momentoch ma potom bolia kríže. Snažím sa tento hendikep eliminovať. S fyzioterapeutom robím množstvo kompenzačných cvičení aj v posilňovni si na to dávam veľký pozor,“ vysvetľoval Ján Volko.

To, ako vyjde slovenskému šprintérskemu rekordérovi halová sezóna, závisí výraznou mierou práve od jeho zdravotného stavu. Vzhľadom na pretrvávajúcu pandémiu ochorenia COVID-19 však nestačí len nezraniť sa, ale dôležité bude nenakaziť sa vírusom, čo by mohlo totálne zruinovať plány Volkovho tímu.

„Svedomito dodržiavam opatrenia, nosím rúško a budem aj nďalej. Nerád by som sa dostal do situácie, že sa týždeň pred halovými ME v Toruni nakazím koronavírusom. Bude to náročné, ale verím, že to spoločne zvládneme,“ nádejal sa 24-ročný študent informatiky na STU v Bratislave.

Hrozbu nákazy si veľmi dobre uvedomuje aj Volkova trénerka. „Musíme zvládnuť cestovanie na mítingy tak, aby sme nedostali COVID. Doteraz sme boli na Tenerife úplne izolovaní a robili sme všetko, aby sme sa vyhli nákaze. Teraz sa však už riziku nevyhneme: ideme medzi ľudí, do vlakov, do lietadiel, do hál. Bude potrebné mať aj trochu šťastia, lebo niektoré faktory nedokážeme nijako ovplyvniť. A to ma trochu znervózňuje,“ priznala Naďa Bendová.

Po sobotných viedenských pretekoch čaká Volka celkom solídna súťažná „zaberačka“. Už v stredu 3. februára pobeží na Czech Indoor Gala 60 m proti Britovi Oliverov Brombymu a českým „rýchlikom“ Velebovi a Stromšíkovi. Na druhý deň sa letecky presunie do Francúzska na mítingy v Metz (6. 2.), kde budú jeho súperi na 60 a 200 m napríklad výborný Francúz Lemaitre a americké trio Rodgers, Kemp, C. Burrell, a Lievine (9. 2.). Návrat domov má napánovaný na 11. február. Ďalší štart absolvuje o tri dni neskôr v Bratislave na mítingu Elán, potom má v pláne halové majstrovstvá Slovenska (20. – 21. 2.) a generálkou na marcové halové ME v Toruni bude preňho šesťdesiatka na mítingu v Madride (24. 2.).

„Na domácom šampionáte v Bratislave a madridskom mítingu by sa Janko už mal blížiť k svojmu výkonnostnému vrcholu, ktorý by mal prísť v Toruni,“ poznamenala trénerka Bendová.

No a s akými očakávaniami vstupuje Ján Volko do sezóny, v ktorej bude na halových ME obhajovať glasgowské zlato spred dvoch rokov? „Čaká nás zrejme čosi celkom iné, ako sme zažili doteraz. Bude málo možností súťažiť, a preto bude dôležité využiť každú šancu naplno. Verím, že sa mi to podarí. Nechcem hovoriť o konkrétnych časoch, nechcem na seba vytvárať v súvislosti s obhajobou žiadny tlak. Viem, na akej úrovni sa približne nachádzam. Nechám sa prekvapiť, či sa to podarí alebo nie. Nastavil som sa tak, že chcem predviesť v Toruni dobrý výkon. Dám do toho maximum a ak to bude stačiť, poteší ma to. Ak nie, poviem si – urobil som maximum a jednoducho to bolo málo na lepší výsledok. Svet sa nezrúti. Ale ako som už povedal, nechcem vytvárať na seba zbytočný tlak,“ zdupľoval úradujúci európsky šampión.

GABRIEL BOGDÁNYI

VOLKOVE TOP ČASY NA 60 METROV

6, 55 Madrid 2020 (World Athletics Indoor Tour – finále)

6,57 Toruň 2018 (IAAF World Indoor Tour – finále)

6,57 Düsseldorf 2020 (World Athletics Indoor Tour – finále)

6, 57 Liévin 2020 (World Athletics Indoor Tour – finále)

6, 57 Madrid 2020 (World Athletics Indoor Tour – rozbehy)

6,58 Belehrad 2017 (HME – finále)

6,58 Birmingham 2018 (HMS – semifinále)

6,58 Madrid 2019 (IAAF World Indoor Tour – finále)

6,58 Toruň 2020 (IAAF World Indoor Tour – finále)

6,59 Birmingham 2018 (HMS – finále)

VOLKOVE SENIORSKÉ HALOVÉ REKORDY SR NA 60 METROV

6,62 Belehrad 2017 (HME – semifinále)

6,58 Belehrad 2017 (HME – finále)

6,57 Toruň 2018 (IAAF World Indoor Tour – finále)

6,57 Düsseldorf 2020 (World Athletics Indoor Tour – finále)/vyrovnaný

6, 57 Liévin 2020 (World Athletics Indoor Tour – finále)/vyrovnaný

6, 57 Madrid 2020 (World Athletics Indoor Tour – rozbehy)/vyrovnaný

6, 55 Madrid 2020 (World Athletics Indoor Tour – finále)

Texty k foto:

Takto vyhral Ján Volko dvojstovku vo Viedni pred dvoma rokmi pred Šimonom Bujnom.

FOTO PAVOL UHRIN

Volko s trénerkou Naďou Bendovou počas on-line debaty z Tenerife so slovenskými médiami.

FOTO SAZ (gb)

Volkov štart v behu na 200 m vo Viedni 2019.

FOTO PAVOL UHRIN

Vlani vyhral Volko šesťdesiatku na mítingu v Toruni, dejisku tohtoročných halových ME.

FOTO MAREK BICZYK

Posledné decimetre Volkovej víťaznej šesťdesiatky na halových ME 2019 v Glasgowe.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk