Šéftréner o tíme v ME družstiev: „Je to ako s reťazou – je taká silná ako jej najslabšie očko“

Slovenskú atletickú reprezentáciu čaká v závere týždňa, od piatka 9. do nedele 11. augusta, v nórskom Sandnese neľahká nováčikovská úloha – pokúsi sa udržať v I. lige ME družstiev. Z 11 tímov, ktoré sa v druhej najvyššej kontinentálnej súťaži predstavia, zostúpia do II. ligy vzhľadom na reorganizáciu tímového šampionátu až štyri družstvá. Okrem nich ešte aj Rusko, ktoré napokon neštartuje.

Podľa expertov patrí slovenská reprezentácia k jedným z adeptov na zostup, lenže tímové súťaže majú svoje špecifiká. Neraz sa poradie zamieša úplne v protiklade s „papierovými“ predpokladmi. Napríklad pred dvoma rokmi v II. lige v Tel Avive, kde Slovensko štartovalo tiež ako nováčik, malo bojovať o záchranu, no napokon postúpilo do I. ligy z druhej priečky spoločne s víťazným Maďarskom a treťou Litvou.

„Šanca na záchranu existuje,“ tvrdil vždy optimisticky naladený šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš. „V ME družstiev je to ako s reťazou – je taká silná, aké pevné je jej najslabšie očko. Preto bude dôležité – okrem iného – ako uspejeme v našich najslabších disciplínach. Zo 40 mám slabých osem až dvanásť, čo je pomerne dosť, ale na druhej strane to vyvažujeme približne desiatkou silných disciplín.“

Šéftréner si už urobil prvé prepočty podľa predbežných prihlášok a s úsmevom zvestoval: „Na postup to tentoraz, podobne ako pred dvoma rokmi, nevyzerá…“ Potom už realisticky dodal, že ak družstvo predvedie 130-percentný výkon ako v II. lige v Tel Avive 2017, môže pomýšľať na udržanie sa. „To nám však musí naozaj vyjsť všetko,“ prízvukoval Pupiš. „Ak predvedieme len štandardné výkony, záchrana bude problematická. Výkony pod štandardnou úrovňou budú znamenať len umiestenie na poslednom, nanajvýš predposlednom mieste. Verím však, že tomuto sa vyhneme.“

Kvalitná konkurencia v Sandnese je pre absolútni slovenskú špičku šanca zabojovať o limity – na MS 2019 v Dauhe i olympijské hry v Tokiu 2020.

„Ak nebude extrémne nepriaznivé počasie, útok na tokijský limit sa v súčasnej forme dá očakávať od trojskokana Tomáša Veszelku. Ak Martine Hrašnovej, ktorá bude štartovať z takmer plného tréningu, vyjde pokus, môže kladivo pokojne zaletieť na métu olympijského limitu 72,50. To isté platí v mužskom kladive o Marcelovi Lomnickom,“  poznamenal šéftréner SAZ.

O MS v Dauhe sa usiluje šprintérsky šampión Ján Volko. Na stovke je limit 10,10 o tri stotiny lepší ako jeho slovenský rekord, na dvojstovke však čas 20,40 nie je méta, ktorú by halový európsky šampión na šesťdesiatke nemohol prekonať. Zatiaľ má na konte 20,66 z finále Svetovej univerziády v Neapole. Posledný postupový výkon do Dauhy je momentálne 20,49 sekundy.

„ME družstiev beriem ako dobrú šancu dosiahnuť v kvalitnej konkurencii dobrý výkon a tomu sme prispôsobili prípravu. Minulý týždeň som ešte zaberal naplno, v tomto týždni sme už vylaďovali formu,“ prezradil 22-ročný šprintérsky rekordér.

Na 100 m bude mať Volko v Sandnese šancu vrátiť Portugalčanovi Carlosovi Nascimentovi prehru zo stovky na júnových Európskych hrách v Minsku, štartuje aj Turek jamajského pôvodu Emre Zafer Barnes, ktorého o stotinku zdolal vo finále na HME 2019 v Glasgowe či jeho veľký súper z ME 2017 do 23 rokov Nór Jonathan Quarcoo. Na 200 m sa zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko môže tešiť na odvetu s Írom Marcusom Lawlerom, ktorý ho na Svetovej univerziáde v Neapole predstihol o 11 stotín a získal bronz (20,66 – 20,55), pobeží aj jamajský Turek Jak Ali Harvey s osobnými rekordmi 9,92 na 100 a 20,38 na 200 m.

„Súperov dobre poznám a som len rád, že sa zíde kvalitná konkurencia. Je to síce tímová súťaž, v ktorej ide o body pre družstvo, ale bude priestor aj na kvalitné individuálne výkony. Verím, že to využijem,“ nádejal sa Volko a priznal, že si viac verí na dvojstovke.

Keďže v Sandnese štartuje 11 tímov, v šprintoch a prekážkových behoch do 400 m sa uskutočnia už v piatok rozbehy. Organizátori však medzi nimi nechali nepochopiteľne len 35-minútovú pauzu. Stovka je o 16.35, dvojstovka o 17.05 h.

Kladivár Marcel Lomnický, s 32 rokmi doyen slovenskej výpravy, dúfa, že sa mu vráti jarná forma, keď na Mt. SAC Relays v americkom Torrance hodil svoje sezónne maximum 77,15 m.

„Na  majstrovstvá Slovenska v Dubnici som formu nevylaďoval, no teraz áno. Uvidíme, čo to spraví s výkonom,“ podotkol piaty kladivár z OH 2016 v Riu. „ME družstiev nebude len povinná jazda – čakajú ma traja kvalitní súperi, Maďar Halász, Nór Henriksen a Baltaci z Turecka. Zdolať dvoch z tejto trojice by bolo super. Henriksen je vo výbornej forme, na nórskom šampionáte hodil minulý víkend 76,86 m, o Halászovi však viem, že rieši problém s technikou, no a Baltaciho tohtoročný výkon 77,50 beriem, diplomaticky povedané, s rezervou. Potešímá  výkon nad 76 metrov a neskutočne by som sa tešil, keby padol limit 77,50 na tokijskú olympiádu.“

Prvoligové zápolenie bude mať špeciálnu príchuť pre sestry DanuJanu Velďákové. Skokanské dvojičky sa zrejme definitívne rozlúčia s reprezentačnou kariérou. Po vyše dvoch desaťročiach! Danka, dvojnásobná bronzová medailistka z halových ME, sa predstaví vo svojej špecialite trojskoku, Janka je náhradníčka na diaľku a možno pobeží štafetu na 4 x 100 m.

„Veľmi som sa chcela dostať na ME družstiev. Vyšlo to, teším sa. Teraz môžem pokojne ukončiť kariéru. Síce sa hovorí ´nikdy nehovor nikdy´, ale v septembri sa rozlúčime. Možno sa ešte objavíme na malých pretekoch, ale už bez ozajstnej vrcholovej prípravy,“ vravela nedávno Dana Velďáková krátko po zisku svojho 17. titulu majsterky Slovenska pod holým nebom v Dubnici. Od septembra čaká úspešné skokanské dvojičky zmena: z vrcholovej atletiky vhupnú do trénersko-pedagogickej sféry.

Súboje v I. lige ME družstiev v Sandnese sa začnú v piatok 9. augusta popoludní. Okrem rozbehov v šprintoch a prekážkových behoch do 400 m sú na programe aj dve finálové disciplíny – o 16.00 h kladivo mužov a o 17.30 disk žien. Víkendový program odvysiela RTVS na Dvojke, v sobotu je priamy prenos naplánovaný od 14.55 do 17.55 h, v nedeľu od 13.10 do 15.00 h. Favoritmi na jedno postupové miesto do superligy sú domáci Nóri a Holanďania.

GABRIEL BOGDÁNYI

ZLOŽENIE LÍG ME DRUŽSTIEV 2019

SUPERLIGA (Bydgoszcz): Česko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, V. Británia, grécko, Taliansko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko, Ukrajina

I. LIGA (Sandnes): Bielorusko, Belgicko, Maďarsko, Írsko, Litva, Holandsko, Nórsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Turecko, Rusko (neštartuje)

II. LIGA (Varaždín): Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Cyprus, Dánsko, Estónsko, Gruzínsko, Izrael, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Slovisko

III. LIGA (Skopje): AASSE (Atletická asociácia malých štátov Európy), Albánsko, Andorra, Arménsko, Azerbajdžan, Bosna a Hercegovina, Island, Kosovo, Severné Macedónsko, Moldavsko, Čierna Hora, Srbsko

Texty k foto:

Danka a Janka Velďákové absolvujú v Sandnese rozlúčku s reprezentačným tímom.

FOTO PAVOL UHRIN

Optimisticky naladený šéftréner SAZ Martin Pupiš verí, že 130-percentný výkon pomôže udržať tím v I. lige.

FOTO JÁN LUKY

K oporám slovenského tímu by mal patriť šprintérsky rekordér Ján Volko.

FOTO PAVOL UHRIN

Najstarší a najskúsenejší člen mužskej časti slovenskej výpravy je kladivár Marcel Lomnický.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk