Pekná bodka za účinkovaním na MSJ: slovenský rekord štafety dievčat na 4 x 400 m

Slovenská štafeta dievčat na 4 x 400 metrov v zložení Emma Zapletalová (ŠK ŠOG Nitra, tréner Peter Žňava), Mária Šimlovičová (AK Spartak Dubnica, tréner Jaroslav Vlček), Sophia Zápotočná (AK Spartak Dubnica, tréneri Jana a Milan Florekovci), Miriam Cidoríková (Slávia STU Bratislava, tréner Adrián Pavelka) zlepšila v rozbehoch na XVII. juniorských majstrovstvách sveta v Tampere slovenský rekord o 41 stotín časom 3:44,05 min a dalo peknú bodku za účinkovaním slovenskej výpravy na tomto šampionáte. Doterajšie slovenské juniorské maximum patrilo štvorici Zapletalová, Gajanová, Takácsová, Šimlovičová, ktorá vlani vo finále na MEJ v talianskom Grossete dosiahlo čas 3:44,46 min.

Slovenky finišovali v III. rozbehu na 6. mieste pred Juhoafrickou republikou, celkovo obsadili 16. miesto spomedzi 19 štafiet. Získali aj skalp silnej Ukrajiny. Pôvodne mala bežať v slovenskom tíme aj štvrtá z osemstovky Gabriela Gajanová, ale vzhľadom na to, že už svoju individuálnu súťaž absolvovala zdravotne hendikepovaná (prechladnutie), neriskovala a štart v štafete odriekla.

„Dievčatá zabojovali, všetky predviedli výborný a najmä obetavý výkon. Pochvalu si zaslúžia všetky, Emma Zapletalová navyše aj za to, že sa po troch náročných prekážkarských štvorstovkách obetovala pre tím. Zo slovenského rekordu máme všetci radosť, 16. miesto v takejto konkurencii a skalp Ukrajiniek je cenný výsledok, navyše, nepostavili sme najsilnejšiu zostavu. Štafetový výkon dievčat bol pekný záver nášho účinkovania v Tampere. Z deviatich pretekárov si len dvaja nevezú domov nový osobný či dokonca slovenský rekord. To som na veľkom podujatí nezažil už dávno. Štvrté miesto Gabiky Gajanovej na 800 m, piate Emmy Zapletalovej na 400 m prekážok a 9 bodov v hodnotení krajín sú pre našu malú výpravu dobrá vizitka,“ skonštatoval šéftréner mládeže Slovenského atletického zväzu Martin Illéš.

Osobný kouč prekážkarskej rekordérky Zapletalovej Peter Žňava ešte na margo vystúpenia štafety na 4 x 400 m dodal: „Myslím si, že dievčatá zvládli preteky veľmi dobre. Emmka už cítila únavu, štvrtá štvorstovka naplno za štyri dni je niečo, čo ešte predtým nikdy neokúsila. Tešíme sa z rekordu, to bol hlavný cieľ, pre ktorý štafeta do Tampere cestovala.“

Najrýchlejšie v rozbehoch boli Američanky (3:33,11), ako posledné sa do 8-členného finále kvalifikovali Nemky (3:36,50), jedno z dvoch európskych kvartet medzi osmičkou najlepších. Okrem nich sa do boja o medaily pretlačili už len Talianky vďaka národnému rekordu 3:35,86 min.

GABRIEL BOGDÁNYI

Výsledky Slovákov – sobota:

JUNIORKY

4 x 400 m – rozbehy (19 štartujúcich): 16. Slovensko (Zapletalová, Šimlovičová, Zápotočná, Cidoríková) 3:44,05 – slovenský juniorský rekord (6. v III. rozbehu).

Text k foto:

Rekordné slovenské kvarteto (zľava): Emma Zapletalová, Miriam Cidoríková, Mária Šimlovičová, Sophia Zápotočná.

FOTO MARTIN ILLÉŠ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk