Šéftréner SAZ Martin Pupiš hodnotí vystúpenie slovenskej sedmičky na halových ME 2021

HALOVÉ ME V TORUNI OČAMI ŠÉFTRÉNERA SAZ

„Pre mňa to bol zvláštny pocit: po desiatich rokoch som sledovať šampionát iba na televíznej obrazovke. Pre minimalizovanie počtu členov realizačných tímov vo výpravách – uprednostnili sme logicky osobných koučov – som  tentoraz v centre diania chýbal. Myslím si, že európska atletika má za sebou jeden z najkvalitnejších šampionátov, aj keď v atmosfére, ktorá je na míle vzdialená od toho, na čo sme zvyknutí. Očakávania slovenskej atletiky boli primerané okolnostiam. V celej halovej sezóne mohli ako-tak trénovať len profesionáli, druhý sled sa ocitol mimo…. Navyše, slovenské halová atletická sezóna trvala de facto len dva víkendy, čo v kombinácii s fatálne žalostnými podmienkami na halovú atletiku, nás už na štartovej čiare posúva o dva metre za ostatných. Preto sme si pred HME stanovili ako hlavný cieľ – pre niekoho možno málo ambiciózny – jedno finálové umiestnenie s ambíciou zabojovať o medailu. To sa, našťastie, podarilo. Otvorene sme hovorili, že na hrane absolútnej spokojnosti by sme boli v prípade ďalšieho finálového umiestnia, avšak reálne sme poukazovali, že očakávame skôr útok na semifinále, čo sa podarilo vďaka Monike Weigertovej a Stanislave Škvarkovej. Obe dostali od SAZ v minulosti dôveru, cestovali na predchádzajúce HME bez limitu na voľnú kartu a teraz ukázali, že táto dôvera v ich schopnosti bola oprávnená. Sú z nich semifinalistky halových ME… Samozrejme, mohli by sme špekulovať, že keby boli fit trojskokan Tomáš Veszelka a osemstovkárka Gabriela Gajanová, mohli bojovať zrejme o medaily. Na „keby“ sa však v športe nehrá. A preto môžeme byť spokojní, že máme Volka, ktorý v Toruni skompletizoval svoju skvelú medailovú zbierku z HME.“

SLOVENSKÁ SEDMIČKA OČAMI ŠÉFTRÉNERA SAZ

Ján Volko (3. miesto /zo 64/, 60 m, tréneri Naďa Bendová a Róbert Kresťanko, Naša atletika Bratislava): Predviedol fantastický výkon a dokázal aj v tomto neľahkom období vyladiť formu so svojím tímom presne na šampionát. Jediné, čo sa dá ešte dodať je, že môžeme byť šťastní, že na Slovensku vyrástol takýto atlét. Ešte raz veľká vďaka všetkým, ktorí sa podieľali na tomto úspechu. Volkov bronz má pre nás všetkých cenu zlata.

Tomáš Matuščák (45. miesto /zo 64/, 60 m, tréner Marek Lučka, 1. AK Humenné): Len o dve stotinky zaostal za osobákom a má za sebou v 19 rokoch viac ako dôstojnú premiéru na HME. Myslím si, že ak bude mať lepšie tréningové podmienky a vydrží mu zdravie, mohol by sa zaradiť do skupiny atlétov, na ktorých by sme mohli stavať v budúcnosti.“

Šimon Bujna (38. miesto /zo 49/, 400 m, tréner Radslav Ivan, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica): Predviedol štandardný výkon, hoci asi s trénerom Ivanom čakali viac. Keď budeme prihliadať na zaužívané pravidlo teórie športu, že na dosiahnutie majstrovstva je potrebných 10 000 hodín, alebo 10 rokov, stále ho možno považovať za atletického nováčika a ešte stále sa len učí. Výkonom síce neoslnil, ale ukazuje, že má potenciál a aj možnosti ďalej sa zlepšovať.

Martin Kučera (45. miesto /zo 49/, 400 m, tréner Radoslav Ivan, BK HNTN Bratislava): Zrejme aj on čakal viac, ale v jeho prípade berieme účasť v Toruni stále skôr ako súčasť prípravy na OH na 400 m prekážok, a nie ako absolútny vrchol sezóny. Myslím si, že pre neho je dobrý signál, že sa ako prekážkarsky špecialista prvýkrát dostal na halové ME.

Monika Weigertová (22. miesto /zo 40/, 60 m, tréner Eugen Laczo, Slávia UK Bratislava): Pre niekoho možno trochu nadplán sa dostala do semifinále. V rozbehu podala výborný výkon, so semifinále nebola (podľa našej komunikácie) spokojná, avšak treba si uvedomiť, že semifinálový výkon bol ešte pred tromi týždňami jej osobný rekord… Verím, že bude ďalej napredovať, s čím sme jej vo zväze pripravení pomôcť.

Iveta Putalová (34. miesto /z 39/, 400 m, tréner Marcel Lopuchovský, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica): Priamo na šampionáte dosiahla výkon lepší ako limit, teda jednoznačne potvrdila, že na halové ME patrí, hoci na ne cestovala bez limitu. Z toho hľadiska jej nie je čo vyčítať. Teraz ju však čaká asi dilema, či sa vrhnúť do prípravy na 800 metrov, alebo ostať na štvorstovke, kde však môže výrazne pomôcť ženskej aj miešanej štafete v boji o miestenku na OH v Tokiu.

Stanislava Škvarková (22. miesto /zo 44/, 60 m prekážok, tréner Michal Škvarka, ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica): Pred HME sa trápila so zosúladením dobrej rýchlosti  s prekážkarskou technikou, čo sa čiastočne podarilo doladiť, ale nie k úplnej spokojnosti jej i trénera. Celkovo to však vyzerá, že smerom k olympiáde ide správnou cestou, pričom je zjavné, že pri vyriešení spomenutého problému (rýchlosť verzus technika) môže v budúcnosti na halových ME pomýšľať na oveľa vyššie méty.

MEDAILOVÁ BILANCIA: 1. Holandsko 4 – 1 – 2, 2. Portugalsko 3 – 0 – 0, 3. Veľká Británia 2 – 4 – 6, 4. Belgicko 2 – 2 – , 5. Francúzsko 2 – 2 – 0, 6. Ukrajina 2 – 1 – 0, 7. Nórsko a Švajčiarsko 2 – 0 – 0, 9. Poľsko 1 – 5 – 4, 10. Španielsko 1 – 2 – 2,… 20. SLOVENSKO 0 – 0 – 1

BODOVANIE KRAJÍN (1. – 8. miesto): 1. Veľká Británia 112,5, 2. Poľsko 90, 3. Holandsko 75,5, 4. Nemecko 68, 5. Španielsko 63, 6. Taliansko 51, 7. Francúzsko 50, 8. Švédsko 46, 9. Belgicko 42,5, 10. Ukrajina 42,… 23. SLOVENSKO 6

FOTO SITA/AP, JÁN LUKY a PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk