SAZ a BSK podpísali memorandum o spolupráci, výsledkom by mal byť atletický štadión v Petržalke

Prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok s generálnym sekretárom Vladimírom Gubrickým podpísali v utorok s predsedom Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Jurajom Drobom „Memorandum o vzájomnej spolupráci pri výstavbe atletického štadióna národného významu“ v Bratislave v mestskej časti Petržalka.

Osemdráhový ovál so sektormi pre technické disciplíny by mal stáť v multifunkčnom športovom kempuse pre viaceré športy na konci bratislavskej mestskej časti Petržalka východne od Dolnozemskej cesty pri križovatke ulíc Dolnozemská – Betliarska na pozemkoch BSK. 

„V memorande sa bratislavský kraj zaviazal poskytnúť pozemok na výstavbu, my budeme zháňať financie na výstavbu štadióna,“ načrtol v skratke obsah memoranda prezident SAZ Peter Korčok. „Podpis je vyústenie našich dlhoročných spoločných snáh. Trvalo štyri roky, kým sme dostali všetky povolenia, kým sa postupne vyformoval celý proces. Verím, že sme sa teraz dostali aspoň do polovice celého projektu.“

Podľa bratislavského župana Juraja Drobu by mal byť celý multifunkčný športový areál v Petržalke hotový do štyroch rokov. Nejde však len o atletický štadión, ale aj o ďalšie objekty vrátane haly pre loptové hry – basketbal, volejbal, hádzanú – a hokejovej haly či plaveckého bazéna. Takisto by sa mala do tohto areálu presťahovať Stredná športová škola z Ostredkovej ulice v Bratislave. Zámer BSK je vybudovať komplexný športovo-oddychový areál nielen pre športovcov, ale aj pre verejnosť.

„Budovať modernú športovú infraštruktúru je nevyhnutnosť. Verím, že po dobudovaní areálu bude centrom športového života v Bratislave,“ nádejal sa Juraj Droba.

„SAZ sa dlhodobo snaží vyriešiť problém s biednou atletickou infraštruktúrou v hlavnom meste, aktívne sme vstupovali do rokovaní o všetkých črtajúcich sa projektov. Napokon sa ukázalo, že tento petržalský je najreálnejší. Našli sme vo VÚC partnera, ktorý má podobné záujmy ako my. Certifikovaný štadión by mal slúžiť najmä na prípravu atlétov v Bratislave s možnosťou zorganizovať podujatia na úrovni majstrovstiev Slovenska,“ doplnil Peter Korčok.

Za SAZ odviedol veľký kus práce pri rokovaniach o výstavbe štadióna v Petržalke viceprezident zväzu Ladislav Asványi. Krstnou mamou celého projektu bude bývalá predsedníčka SAZ, podpredsedníčka Slovenského olympijského výboru, úspešná výškarka Mária Mračnová. „Teším sa, keď tento štadión ožije športom. Podobné športoviská by mali stáť v každej časti nášho hlavného mesta,“ podotkla.

Bratislava, kde sa do konca minulého storočia konal na štadióne Interu najlepší atletický míting v celej strednej a východnej Európe Pravda – Televízia – Slovnaft, moderný štadión s medzinárodnými parametrami nevyhnutne potrebuje. V meste pôsobí takmer 30 klubov, no s výrazne obmedzenými tréningovými možnosťami. Jediný štadión, kde sa dajú organizovať aspoň celoslovenské súťaže, je v Centre akademického športu na Mladej Garde, ktorý je však na atletické tréningy kapacitne úplne nedostačujúci. Väčšina klubov preto využíva na prípravu školské areály s malými oválmi, ale zväčša bez potrebných sektorov pre technické disciplíny.

Bratislava, kedysi korunovačné mesto uhorských kráľov, je už viac ako desaťročie jediné hlavné mesto v Európskej únii bez dôstojného stánku pre kráľovnú športov – atletiku. Dúfajme, že tento nelichotivý fakt sa čoskoro aj vďaka spolupráci SAZ a BSK zmení…

FOTO SAZ a BSK/MONIKA KOVÁČOVÁ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk