Slovenské účinkovanie v Budapešti otvorí chodec Dominik Černý na 20 km: Lepšiu formu som ešte nikdy nemal

Chodecká dvadsiatka mužov je jediná disciplína, v ktorej slovenská atletika získala na MS dve medaily a ďalšie tri umiestenia v prvej osmičky. Druhý bol Jozef Pribilinec v premiérových MS 1983 v Helsinkách i o štyri roky neskôr v Ríme. V Budapešti 2023 však hrozilo, že v tejto disciplín nebude mať slovenská chôdza zastúpenie. Napokon hrozba pominula, medzi 50 štartujúcich dvadsiatkárov sa dostal aspoň Dominik Černý.

Zverenec trénerov Romana Benčíka a Ľuboša Machníka trochu riskoval. Na 35 km mal účasť na MS už dlhšie istú, no na dvadsiatke tŕpol do poslednej chvíle. Do Budapešti sa dostal až dodatočne z 52. miesta v kvalifikačnom rebríčku, keďže niekoľkí jeho súperi odriekli štart.

„Pripravoval som sa prioritne na 20-kilometrovú trať. Veril som, že na MS sa cez renking dostanem. Už v závere júna som si bol takmer istý. V jednom okamihu som síce z prvej päťdesiatky vypadol, ale ostával som pokojný. Vedel som totiž o pretekároch, ktorí síce figurovali v rebríčku predo mnou, ale mal som informáciu, že stopercentne v Budapešti dvadsiatku nepôjdu.,“ objasňoval Dominik Černý. „Dvadsiatku ako prioritu som si vybral pre budúcoročné olympijské hry, kde bude jedinou individuálnou disciplínou. A ak by mi v Budapešti preteky nevyšli, verím, že aj z rýchlostnej prípravy dokážem zašliapať kvalitných 35 km.“

Pre odchovanca atletiky v Novom Meste nad Váhom boli generálka na MS preteky na 20 km na Svetovej univerziáde v čínskom Čcheng-tu na začiatku augusta. V náročných podmienkach v nich skončil siedmy.

„Dominikova forma je v poriadku. Vystúpenie na univerziáde ukázalo, že je na vrchol roka, MS v Budapešti, pripravený veľmi dobre. Do cieľa došiel s rezervou, rýchlo sa zregeneroval. Zatiaľ ide všetko podľa našich plánov,“ konštatoval Černého kouč v banskobystrickej Dukle Roman Benčík.

Pozitívne naladený je aj 25-ročný vyštudovaný tréner atletiky: Myslím si, že lepšiu formu som ešte nikdy nemal. V tréningoch ma neobmedzilo žiadne zranenie a ani choroba. Na univerziáde to bolo v náročnom ázijskom podnebí najmä o taktike, moja snaha bola vybojovať si čo najlepšie umiestenie. Na MS však pôjde taktika trochu bokom! Verím si na osobný rekord 1:23:51 h. Na budapeštianske preteky sa teším. Hoci ráno v čase štartu dvadsiatky môže byť už dosť teplo, náročnejšie ako v Čccheng-tu to už v tomto roku asi nebude!“

Černého cieľ na MS, hoci v oboch disciplínach sa na šampionát kvalifikoval z konca rebríčka, je pokúsiť sa skončiť v prvej polovici štartového poľa. Prvú šancu bude mať už v sobotu v úvodný deň šampionátu o 8.50 h, keď ako prvý zo slovenskej deviatky zasiahne do budapeštianskych bojov

„Od začiatku sa hodlám chytiť sa nejakej skupinky, vydržať jej nastolené tempo v prvej polovici pretekov. Dôležité, aj vzhľadom na očakávané počasie, bude pravidelne sa  ochladzovať, hydratovať, dopĺňať ionty,“ prízvukuje Dominik Černý. „V druhej polovici a v závere už zo seba vyžmýkam všetky sily. Sám so veľmi zvedavý, kam ma nohy zavedú… No a na budúci štvrtok v pretekoch na 35 km sa už nebudem vôbec šetriť…“

Černý a Miroslav Úradník boli vlani na MS v Eugene prví slovenskí chodci od Pekingu 2015, ktorí sa na svetovom šampionáte predstavili na dvadsiatke. Teraz však bude Dominik jediný.

„Teším sa na preteky v silnej konkurencii, hoci takmer všetci majú na konte lepšie osobné rekordy. Pomýšľať z pozície outsidera na nadviazanie na medailové či umiestenia v prvej osmičke mojich predchodcov by bola veľká trúfalosť, ale určite budem slovenskú chôdzu i Slovensko reprezentovať so stopercentným nasadením a maximálnou bojovnosťou,“ sľúbil štrnásty dvadsiatkár z vlaňajších ME v Mníchove.

DOMINIK ČERNÝ – ZÁKLADNÉ FAKTY

VEK: 25 rokov

KLUB: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica (VŠC Dukla)

TRÉNERI: Roman Benčík a Ľuboš Machník

OSOBNÉ REKORDY: 20 km: 1:23:51 (16. 4. 2023, Banská Bystrica), 35km: 2:35:39 (24. 7. 2022 Eugene)

SEZÓNNE MAXIMÁ: 20 km (1:23:51, 16. 4. Banská Bystrica), 35 km: 2:37:17 (25. 3. Dudince)

NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: 14. na ME 2022 v Mníchove (20 km), 31. na MS 2022 v Eugene (35 km), 7. na Svetovej univerziáde 2023 v Čcheng-tu (20 km), 12. v súťaži juniorov na MS 2016 tímov v Ríme (10 km)

Pripravil GABRIEL BOGDÁNYI

Text k foto:

Dominik Černý na trati dvadsiatky na univerziáde v Čcheng-tu, na rovnakom podujatí na občerstvovačke s koučom Romanom Benčíkom a na MS 2022 v Eugene s Miroslavom Úradníkom.

FOTO ROMAN BENICKÝ a SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk