Po rozcvičke s Dankou a Jankou a Jankom Volkom bojovali deti v slovenskom finále Čokoládovej tretry

Tretí ročník  slovenskej časti populárnej Čokoládovej tretry vyvrcholil finálovým kolom v Košiciach za účasti 144 najšikovnejších 6 až 11-ročných detí z celého Slovenska (62 škôl a klubov), ktoré prešli dvoma kvalifikačnými „sitami“ v Bratislave a Košiciach. Šesťdesiat z nich si vybojovalo postup do medzinárodného semifinále 19. júna v Ostrave, kde budú s rovesníkmi z Poľska a Česka súťažiť v 6 kategóriách o 48 miesteniek do veľkého finále 20. júna priamo počas mítingu Zlatá tretra.

V krásnom letnom počasí na slávnostne vyzdobenom štadióne si deti užívali aj prítomnosť ambasádorov podujatia Jána Volka i Danky a Janky Velďákových, s ktorými si nacvakali stovky spoločných fotografií a získali od nich podpisy na všetky možné predmety.

Finále slovenskej časti Čokoládovej tretry sa začalo tradične spoločnou rozcvičkou a štafetami Bratislava verzus Košice na 3 x 50 m pre každú zo šiestich kategórií. Vďaka nim z detí spadla nervozita a na individuálne preteky nastúpili už správne naladené.

Takisto ako v predchádzajúcich dvoch ročníkoch sa talenty objavili už medzi sedemročnými deťmi, pre ktoré je „Čokotretra“ zväčša prvé zoznámenie sa s atletikou. V predošlých dvoch ostravských finále vyhrali slovenské dievčatá Nelka KucákováPaťka Bieliková a aj tento rok bude mať veľkú šancu na úspech Sofia Devečková, ktorej čas 17,21 na 100 m je porovnateľný s výkonmi predchádzajúcich víťaziek. Na ďalších dvoch priečkach skončili Michaela Palášthyová (17,62) a Nikola Nováčková (17,69). Medzi chlapcami triumfoval Riško Mráz (16,84), pričom a ďalší dvaja chlapci (Jakub Sebastiáb Bednár/16,98 a Maxim Pavlík/16,99) prekonali hranicu 17 sekúnd.

Nelka Kucáková a Paťka Bieliková už súťažili tentoraz na 200 m, Nelka zvíťazila časom 31,11  vedie suverénne priebežné medzinárodné tabuľky (je lepšia aj ako chlapci!) a Paťka  „kopíruje“ Nelku z minulého roku, keď ako jediná, v porovnaní s ostatnými o rok mladšia, si vybojovala striebro. Tretia skončila Hana Šturdíková (33,55).

Zaujímavým víťazom na 200 m chlapcov sa stal syn známeho televízneho moderátora Patrika Švajdu, v kategórii 8 a 9-ročných triumfoval Leo Švajda časom 31,66 pred Matúšom Kvasničkom (32,01) a Alexandrom Kiníkom (32,02).

Desať a jedenásťročné deti súťažili v behu na 300 m. Víťazstvom a uvážlivým behom zaujala Kiarka Červenáková (49,13), za ňou sa umiestnili Dominika Klučka (49,27) a Ivana Baricová (49,32). Až piati chlapci sa dostali pod 48 sekúnd, čo im dáva šancu zabojovať v Ostrave o postup do absolútneho finále. Zvíťazil Peter Képes (47,10) pred Teodorom Volekom (47,37) a Matúšom Mikulom (47,42).

V tretej edícii Čokoládovej tretry súťažilo celkovo 1900 detí, čo je viac ako tretinový nárast v porovnaní s minulým rokom. Najúspešnejšia základná škola vo finále „Čokotretry 2019“  bola ZŠ Moussona (s jazykovou špecializáciou) z Michaloviec s dvoma zlatými medailami. Najúspešnejšie atletické mesto sa stalo Michalovce, odkiaľ sú traja víťazi celoslovenského finále.

(SN, GB)

Text k foto:

Najprv spoločná rozcvička s Jánom Volkom a dvojičkami Dankou a Jankou Velďákovými a potom hor sa súťažiť.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk