Na majstrovstvách sveta v Eugene zabojuje pätica Slovákov

Podľa pôvodného plánu sa mal v poradí 18. svetový šampionát v americkom Eugene uskutočniť v roku 2021. V duchu tradície dva roky po MS 2019 a rok po olympijských hrách. Tokio 2020 bolo nakoniec v ročnom sklze a pandemická rošáda rozhádzala mnohé a na prvý pohľad pevne stanovené termíny. Nuž a v Oregone tak museli prepisovať logo na koncovku 22.

Trojročné čakanie na majstrovstvá sveta skončilo a tí, čo splnili nominačné kritériá odcestovali na severozápad Spojených štátov. V slovenskom drese sa nakoniec predstaví len päť reprezentantov. Pre všetkých to bude veľká „So skutočnosťou, že na majstrovstvá sveta v Eugene pocestuje iba päť atlétov sme sa zmierili. Je to samozrejme jedna z tých menších skupín, aké zvyčajne posielame na takéto podujatia,“ poznamenal šéf slovenskej atletiky Peter Korčok. Na štart v Eugene sa postavia štyria chodci Miroslav Úradník (20 km, 35 km), Dominik Černý (20 km, 35 km), Hana Burzalová (35 km), Ema Hančudnová (35 km). Na dráhe bude jedinou bojovníčkou Daniela Ledecká (400 m prek.). „Všetci sú nováčikovia na majstrovstvách sveta. A to je to pozitívne. Štartovať mohli aj ďalší traja, ktorí si vybojovali účasť. Prekážkarka Emma Zapletalová ako jediná slovenská atlétka splnila ostrý limit. Bohužiaľ kvôli zraneniu uprednostnila prípravu na majstrovstvá Európy v Mníchove,“ pripomenul Peter Korčok. A vďaka dostatočnému bodovému zisku mala právo štartu v chôdzi na 20 kilometrov aj Mária Katerinka Czaková. Ibaže tá má aktuálne materské povinnosti, no postupne sa rozbieha a plánuje návrat do tréningového kolotoča. Nominačné kritériá splnil aj ďalší chodec Michal Morvay. Ten pre zmenu po jarnom zranení uprednostnil prípravu na majstrovstvá Európy v Mníchove, pretože na toto podujatie má aj splnený ostrý limit.

Len na porovnanie. V Dauhá v roku 2019 štartovalo 6 slovenských reprezentantov. (Matej Tóth – Stanislava Škvarková – Gabriela Gajanová – Marcel Lomnický – Mária Katerinka Czaková – Martina Hrašnová). Preto ak zoberieme do úvahy fakt, že nominačné kritériá pre šampionát v roku 2022 splnilo osem atlétov, je to viac. K tomu môžeme pripočítať aj skutočnosť, že doma zostali viaceré stabilné mená, ktoré už majú bohaté reprezentačné skúsenosti. Zranenie v dobre rozbehnutej sezóne pribrzdilo napríklad šprintéra Jána Volka (100 m / 200 m). V najnevhodnejšom čase ho zradil zadný stehenný sval. Ten mu nedovolil štartovať na viacerých dobre bodovaných mítingoch. To spôsobilo jeho prepad v postupovom rankingu, no už naplno trénuje a pripravuje sa na augustový Mníchov. Zo zranenia sa dáva dohromady aj kladivár Marcel Lomnický a smolnú sezónu poznačenú zdravotnými problémami má aj prekážkarka Stanislava Škvarková (100 m prek.). Pri troche šťastia mohla do USA cestovať aj štvorica, ktorá sa v rankigu pohybovala pomerne vysoko. Na postup to však nakoniec nestačilo. „Veľmi blízko k účasti mali štyria atléti. Viktória Forster (100 m / 100 m prek.) Veronika Kaňuchová (kladivo) – Gabriela Gajanová (800 m) a Martin Kučera (400 m prek.), no nepodarilo sa im udržať na postupových bodoch. No verím, že sa všetci štyria predstavia na európskom šampionáte v Mníchove,“ doplnil Peter Korčok.

Do Eugene tak mohlo cestovať 10 až 13 slovenských atlétov. Na „keby“ sa však nehrá. A dobrou správou je, že výrazne početnejšia bude slovenská výprava sa dáva dohromady na augustový európsky šampionát. „Je to naozaj veľmi špecifický rok. Pretože pre posunuté majstrovstvá sveta máme dve vrcholné podujatia. Nebýva to zvykom. Pre nás je navyše ten európsky šampionát väčšou prioritou. Pretože tam vidíme aj väčší potenciál. A viac možností na želaný slovenský úspech,“ pripomenul Peter Korčok.

Postupový kľúč na šampionáty zmenilo zavedenie takzvaného rankingového hodnotenia atlétov. Ostré limity sú neraz na úrovni minimálne semifinálových výkonov. Pre mnohých, a nie len slovenských atlétov, sa dostali do kategórie ťažšie dosiahnuteľných. Ten kto chce štartovať na vrcholnom podujatí, musí absolvovať takzvanú rankningovú turistiku. To znamená, že potrebuje nie len stabilnú formu, ale aj dobrého manažéra. Pretože práve ten dokáže atléta dostať do kvalitne bodovanej súťaže. Pretože dnes nie je jedno, či niekto zabehne výkon tesne pod hranicou limitu na atletickej lige v Košiciach, alebo na Diamantovej lige. „Sú rôzne názory. Je to niečo, čo malo slúžiť na objektívnejšie posudzovanie výkonnosti atlétov. Samozrejme má to aj svoje negatíva, pretože nie každý atlét sa dokáže dostať na tie významné podujatia, kde sa zbierajú dôležité body. Takže to nie je úplne objektívne. Ale zatiaľ nám nezostáva nič iné, ako sa tomu celému prispôsobiť. A snažiť sa, aby sa naši atléti dostávali tam, kde sa rozdáva poriadna porcia bodov,“ pripomenul Peter Korčok. Neobjektívnosť systému sa dá ilustrovať napríklad na dvoch skokanoch do diaľky. Na MS 2022 sa ako posledný nad čiarou dostal brazílsky skokan Samory Fraga, ktorému sa v rebríčku bodovo zhodnotilo týchto 5 najlepších výkonov: 751 / 787 / 788 / 782 / 793. Nuž a chorvátsky skokan Filip Pravdica zostal doma. Hoci jeho séria piatich najlepších výkonov bola lepšia: 791 / 785 / 791 / 779 / 800.

Najpočetnejšou slovenskou partiou sú chodci. Ibaže po dlhých 18 rokoch ide o prvé vrcholné podujatie bez účasti Mateja Tótha. „Maťo nám samozrejme chýba. Ale už je na športovom dôchodku takže som vymenil parťáka za Domika Černého,“ poznamenal tesne pred odchodom z tréningového kempu v Novom Mexiku chodec Miroslav Úradník. Ten už má skúsenosti z viacerých veľkých podujatí, vrátane olympijských hier 2020. Na majstrovstvách sveta však ešte neštartoval. „Dnes je naozaj otázne, ako tento šampionát dopadne. Teda ak sa bavíme o slovenskej účasti. Pretože nemáme žiadneho jasného lídra. Všetci sú nováčikovia a ja som ešte pred odletom avizoval, že ak sa niekomu podarí dostať sa do najlepšej dvadsiatky tak budeme šťastní. A na to aby sa tak stalo, musí každý jeden atakovať minimálne svoj osobný rekord,“ pripomenul šéftréner SAZ Martin Pupiš. A takto je nastavená aj naša jediná atlétka, ktorá sa predstaví na dráhe. „Teším sa, že som na majstrovstvách sveta. Je to pre mňa veľmi motivujúce. Teším sa na tú vysokú úroveň aká tam bude absolútne vo všetkom. A teším sa aj na atmosféru. Verím, že mi pomôže k tomu aby som si vytvorila nový osobný rekord. A prelomila 56 sekundovú hranicu,“ dodala Daniela Ledecká.

(SAZ)

Kto a kedy štartuje za Slovensko

Miroslav Úradník

Chôdza 20 km – 15.7. o 15:10 (16.7. o 0:10 SEČ)

Chôdza na 35 km – 24.7. o 6:15 (15:15 SEČ)

Dominik Černý

Chôdza 20 km – 15.7. o 15:10 (16.7. o 0:10 SEČ)

Chôdza na 35 km – 24.7. o 6:15 (15:15 SEČ)

Hana Burzalová

Chôdza 35km – 22.7. o o 6:15 (15:15 SEČ)

Ema Hačundová

Chôdza 35km – 22.7. o o 6:15 (15:15 SEČ)

Daniela Ledecká

400 m prek. – 19.7. o 17:15 (20.7. o 02:15 SEČ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk