Úradník s Černým dodržali taktiku a výkonom v Eugene nesklamali

Chodci Miroslav Úradník a Dominik Černý boli prvou slovenskou dvojicou, ktorá sa predstavila na 18. majstrovstvách sveta v americkom Eugene. V náročných klimatických podmienkach sa postavili na štart rýchlej dvadsiatky. A obaja začali veľmi rozumne. Majstrom sveta sa stal Japonec Jamaši Tošikazu, ktorý triumfoval za 1:19,07. Druhý skončil jeho reprezentačný kolega Ikeda Koki a bronz si prevzal švédsky borec Perseus Karlström. Miroslav Úradník obsadil časom 1:25,40 konečné 26. miesto a Dominik Černý zašiel čas 1:29,41 a klasifikovali ho na 37. mieste. V postupovom rankingu, vďaka ktorému sa na 20 kilometrovú trať klasifikovali, patrilo Úradníkovi 53. a Černému 56. miesto.

Dominik Černý

Z tohto pohľadu je ich výsledok a umiestnenie naozaj skvelé. „Do pretekov som šiel s pokorou. A tým, že som nepatril k favoritom, tak som začal zo zadných priečok. Snažil som sa dodržiavať tempo 4:15 na kilometer a to sa mi 15 kilometrov darilo. Následne som len mierne spomalil,“ komentoval svoje vystúpenie debutant Miroslav Úradník. „A v závere najmä Miro perfektne využil situáciu a pozbieral množstvo pretekárov. Vďaka čomu sa dostal na to 26. miesto,“ skonštatoval tréner Miroslava Úradníka Ľuboš Machník. Na počasie sa nikto z výpravy nesťažoval. Pretože všetci dobre vedeli, čo ich v Eugene čaká. „Vzduch bol fajn, nebolo žiadne dusno. Takže sa dalo pekne nadýchnuť. Ale telo sa samozrejme prehrievalo a to som cítil. Bez dôkladného chladenia by to dnes nešlo. Využili sme všetko to, čo sme mali nachystané, a to bol absolútny základ,“ poznamenal Miroslav Úradník.

Miroslav Úradník

Na štart nastupoval s chladiacou vestou a prvé náznaky prehrievania začal pociťovať až po piatich kilometroch. V tejto súvislosti sa ukázalo, že záverečné sústredenie v Novom Mexiku bolo naplánované mimoriadne dobre. A obaja borci dobre zužitkovali tréning v náročných klimatických podmienkach. „S výkonom a konečným 37. miestom som spokojný. Keďže to nie je moja hlavná disciplína je to fajn. No ten čas bol slabší. Takmer hodina a 30 minút. Tu mám určite na viac. No je to môj prvý šampionátový štart toto leto a teraz je dôležité dobre zregenerovať a dobre sa pripraviť na 35 kilometrov,“ zhodnotil svoju premiéru Dominik Černý. „Taktika bola zvolená dobre, pretože ak by som začal rýchlejšie, zrejme by to dopadlo oveľa horšie,“ dodal Dominik Černý.

Pre oboch slovenských chodcov je 20 kilometrová trať v podstate doplnkovou disciplínou. Ich hlavným cieľom je dobrý výsledok na novej 35 kilometrovej vzdialenosti. A vzhľadom k tomu hodnotil šéftréner SAZ ich vystúpenie pozitívne. „Obaja zvládli tieto preteky perfektne najmä po taktickej stránke. Obaja dodržali presne to, čo sme si pred štartom povedali. Z môjho pohľadu bolo výborné, že obaja naviazali na prípravu, ktorú mali v Novom Mexiku. Trošku sme sa báli len toho, ako zvládnu ten prechod z vyššej nadmorskej výšky sem do nížiny. Pretože súťaž mali na tretí deň po presune, ale zvládli to perfektne. Z môjho pohľadu to ich vystúpenie a aj umiestnenia sú mimoriadne cenné. A myslím si, že to je perfektný odrazový mostík aj k 35 kilometrovej trati,“ skonštatoval priamo v Eugene Martin Pupiš. „Ja osobne sa z tohto výsledku teším, pretože ak zvládnu 35-ku tak dobre ako túto dvadsiatku, tak ten výsledok môže byť ešte lepší,“ dodal Pupiš. Miroslav Úradník má už teraz jasno v tom, čo bude na 35 kilometrovej trati rozhodujúce. Tá čaká na slovenských chodcov počas posledného dňa šampionátu. „Najdôležitejšia bude trpezlivosť. Ukázalo sa, že tá úvodná skupina začala naozaj svižne. No viacerí favoriti postupne odpadávali a spomaľovali. Mňa to hnalo vpred, pretože som cítil, že ich môžem zbierať,“ poznamenal Úradník, ktorého atmosféra šampionátu nadchla. „Bol tu samozrejme celý náš tím, ale povzbudzovali naozaj všetci. A mne to veľmi pomáha,“ dodal Úradník.

Chodecké preteky si v Oregone pozrel aj šéf slovenskej atletiky Peter Korčok. „Dnešné súboje boli krásne a dramatické. Naozaj skvelé z pohľadu divákov. A som rád, že naši chlapci Miroslav Úradník a aj Dominik Černý splnili tie naše očakávania a umiestnili sa lepšie, ako mali svoje doterajšie najlepšie tabuľkové umiestnenia na podobných podujatiach a najmä v takejto konkurencii. Navyše sú obaja debutanti, a preto verím, že tento výsledok ich nakopne a ich ďalšie výsledky v sezóne budú ešte o niečo lepšie,“ poznamenal šéf SAZ Peter Korčok.

(SAZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk