Trénovala v bazéne a atletiku sledovať nemohla, teraz sa Zapletalová chystá na Mníchov

Keď Emma Zapletalová dobiehala 31. augusta 2021 na tokijskej olympiáde do cieľa svojho tretieho rozbehu na 400 m prekážok sotva verila, že sa dostane z rozbehu. Napriek viacerým chybám totiž finišovala až na šiestom mieste. Ibaže čas 55,00 s bol a stále je druhým najlepším v jej veľmi dobre rozbehnutej atletickej kariére. A tento čas bol v rozbehoch nakoniec dvanásty najlepší. A dostal ju do olympijského semifinále. No nie iba tam. V tom momente mala splnený aj limit na majstrovstvá sveta v Oregone, ktoré sa mali v americkom Eugene pôvodne uskutočniť v lete 2021. Pandemická olympijská rošáda spôsobila, že sa všetko posúvalo a atletický svet sa stretne v Eugene 15. júla 2022. A jediná slovenská atlétka, ktorá dokázala splniť ostrý limit (55,40 s) zostala nakoniec doma. Pretože marcové zranenie členka ju odstavilo od atletiky na dlhšie, ako sa čakalo.

Emma však svoje súperky nebude sledovať ani v priamom televíznom prenose. Deväťhodinový časový posun je totiž v jej prípade limitujúci. „Určite dám prednosť tomu, aby som sa dobre vyspala a pripravila sa na tréning. Navyše sledovať preteky na ktorých neštartujem, hoci by som mala a mohla je aj tak zvláštne. Na internete sa navyše výsledkom a videám ujsť nedá. Takže ma to na sociálnych sieťach zaručene niekde dobehne,“ povedala Emma Zapletalová, ktorá sa na radosť všetkých fanúšikov konečne naplno rozbieha. Aktuálne si rozložila tréningový kemp v maďarskom olympijskom tréningovom centre v mestečku Tata. „Na každý tréning chodíme tak, že mám nachystaných niekoľko verzii. A musím zareagovať podľa toho, ako sa cíti Emma a ako to vidím ja,“ poznamenal vlaňajší tréner roka Peter Žňava. Ako rýchlo sa Emma dostane do formy je otázne. „Zatiaľ sme absolvovali iba jeden náročnejší tréning. A dopadol presne tak, ako som aj očakával,“ povedal trochu tajomne Žňava. Svoje precízne nachystané plány na sezónu 2022 niekoľko krát prepisoval. V krízových situáciách siahne každý úspešný tréner do svojho archívu a nový model prípravy sa snaží zostaviť podľa vyskúšaných a overených postupov z minulosti. V tomto prípade to nebolo možné. „To, čo som momentálne nastavil v rámci tréningového plánu sa nedá k ničomu prirovnať. Ak by sme boli v poriadku, tak ladíme formu a sme na šampionáte. Teraz sa rozbiehame po šiestich týždňoch plávania a máme štyri týždne na to, aby sme sa pripravili na európsky šampionát. Musíme stihnúť aj špeciálnu vytrvalosť, popracovať na rýchlosti. Čakajú nás aj špeciálne prekážkové tréningy a prekážkový rytmus,“ prezradil Peter Žňava. Napriek značnej miere improvizácie však presne vie, čo Emma vo svojej skrátenej sezóne potrebuje. „Najdôležitejšie bude to, aby sa dostala do takzvaného špeciálneho tempa. Aby zvládla odtiahnuť celú štvorstovku. A čo sa týka prekážok a techniky tak tu je fajn, že má z predchádzajúcich sezón nejaké tie návyky a skúsenosti. Preto verím, že do toho nabehne relatívne rýchlo,“ vysvetlil Žňava.

Dnes už niet času na lamentovanie. To, čo sa stalo koncom marca, ešte pred odchodom na jarné sústredenie v Portugalsku zostane snáď iba malou nepeknou škvrnkou. V danej chvíli to navyše nikoho zásadne neznepokojilo. „V tom Portugalsku som ani na sekundu nezapochybovala o tom, že by som nemala stihnúť začiatok sezóny. Času bolo dosť, takže nebol dôvod odpisovať sezónu,“ zaspomínala Emma Zapletalová. Kameňom úrazu sa stal vytknutý členok, ktorý znepríjemnil odchod na juhozápad Európy. „Veril som, že sa ten členok dolieči tam. Nepredpokladali sme, že by nás to malo výraznejšie zabrzdiť. Ibaže to nešlo podľa želaného scenára. Členok pobolieval, aj keď niektoré tréningy sa absolvovať dali. Ibaže reakcia nohy bola taká, že ďalšie dva dni Emma trénovať nemohla, alebo len tak na pol plynu,“ opísal náročné dni v Portugalsku tréner Žňava. No ani vtedy ešte neprichádzali žiadne pochybnosti a debaty o stratenej sezóne. „Všetci nás upokojovali a vraveli, že takéto zranenie je v tréningu bolestivé aj niekoľko týždňov. Nastavili sme sa tak, že tá bolesť asi ešte chvíľu bude. A časom sa to stiahne. A práve vtedy sme si naozaj pochvaľovali, že máme splnené nominačné limity na majstrovstvá sveta a aj Európy. A že sa nemusíme nikam a za ničím naháňať,“ priznal Peter Žňava.

Po návrate na Slovensko padlo rozhodnutie, že nohu treba dôkladne skontrolovať. V čase, keď sa už mala Emma chystať na prvé májové štarty odložila tretry a absolvovala magnetickú rezonanciu. „A vyšetrenie potvrdilo, že v je chodidle problém. A rada ortopéda bolo nekompromisná. Nebehať! A nohu odľahčovať minimálne štyri týždne. Už vtedy som si to narýchlo spočítal a vedel, že sa tie majstrovstvá sveta stihnúť nedajú,“ prezradil Peter Žňava. Emma Zapletalová tak mala pred sebou najnáročnejšie obdobie. „Musela som to nejako prijať. A snažila som sa pracovať tak, ako to len išlo. Dráhu som vymenila za bazén a hlavným cieľom bolo, aby som nestratila kondičku. Takže namiesto behania som plávala,“ prezradila Emma. Vodné prostredie a bazén nie je pre zranených atlétov neznáme miesto. Mnohí práve v bazénoch imitujú pohyby, ktoré vďaka vode zranené miesta nezaťažujú. Ibaže Emma takúto možnosť nemala. „Problém bol ten, že sme ten členok museli nechať absolútne oddychovať. Nemali sme dovolená ani žiadne imitačné bežecké cvičenia. Preto sa najmä plávalo a posilňovalo. Stred tela a vršok. Nohy len obmedzene. Museli sme improvizovať, no ja som sa snažil koncipovať tie tréningy tak, ako keby sme boli vonku. A teda tak, že v pondelok sme mali v pláne tempovú vytrvalosť a tak sa robila, no v plaveckej podobe,“ zaspomínal si na ťažké chvíle tréner Žňava.

Atletika sa v tom čase naplno rozbehla. Po dvoch pandemických rokoch sa konečne zaplnili tribúny a rozbehli sa všetky prestížne série. O štartoch na Diamantovej lige, prípade mítingoch zlatej série Emma nemohla ani len uvažovať. Na milovanú atletiku v tom čase na krátko akoby zanevrela. „Keď to bolo čerstvé, tak som atletiku nedokázala ani len sledovať. Nevidela som žiadne behy, nesledovala som výsledky. Proste to nešlo. Až keď som to celé nejako prijala a postupne sa blížil návrat na dráhu, tak až potom som si pozrela aj nejaké tie súboje,“ prezradila Emma, ktorá po tomto a na šťastie iba krátkom období sledovala z tribúny svoju kamarátku Danielu Ledeckú ako v jej disciplíne 400 m prekážok triumfuje v Šamoríne na mítingu P-T-S. „To ma veľmi potešilo, že sme na Slovensku už dve. Teraz dokonca už tri, pretože tu máme aj Rebeccu Slezákovú. A teším sa, že budeme môcť medzi sebou súperiť,“ skonštatovala Emma Zapletalová, ktorá je odhodlaná zabojovať a nachystať sa na augustové majstrovstvá Európy v Mníchove. Progres v disciplíne teší aj trénera Žňavu. „Som rád, že práve naša disciplína (400 m prek.) sa na Slovensku dostáva k tým lepším a že rastie konkurencia. A to nie len u žien, ale aj u mužov. Vyzerá to tak, že na 400 m prekážok nastúpia na majstrovstvách Európy až traja muži a dve ženy. No a päť účastníkov v jednej disciplíny na veľkom podujatí, to je skôr rarita,“ pripomenul Žňava.

Keď už bola Emma zmierená zo všetkým, čo jej sezónu 2022 zmenilo, trpezlivo čakala na dobré správy. Pretože bez lekárskeho povolenia to nešlo. „Dohoda bola taká, že po prvej magnetickej rezonancii dostane noha poctivé štyri týždne voľna. Následne prišla kontrolná magnetická rezonancia a ukázala, že sa noha naozaj zlepšuje. No ešte potrebovala nejaký ten čas. Tak sme zostali v tom bazéne aj ďalšie dva týždne,“ skonštatoval atletický tréner, ktorý strávil posledné týždne paradoxne najmä vedľa bazéna. Radostný okamih nakoniec prišiel a Emma Zapletalová sa vrátila na dráhu. „Ten prvý týždeň, to ešte nebolo veľmi bežecké. Rozbiehala som sa opatrnejšie. Po takom čase je vždy dôležité dostať sa najskôr do tempa,“ poznamenala Emma. Augustové majstrovstvá Európy začínajú presne o mesiac a Emma by mala okrem tréningu absolvovať aj nejaký ten súťažný štart. „Niečo už máme dohodnuté, uvidíme čo sa podarí. Ale určite jeden, alebo dva štarty by sme pred Mníchovom chceli a mali absolvovať,“ prezradil Žňava. Emma tak podriadila všetko svojmu návratu. No jedným očkom bude samozrejme sledovať aj svoju kamarátku Danielu Ledeckú, ktorú čaká v Eugene veľká premiéra na svetovom šampionáte. „Danku samozrejme podporím a určite jej pošlem nejakú povzbudivú správu. Nech dobre reprezentuje Slovensko a slovenské prekážky,“ dodala Emma Zapletalová.

(SAZ)

Foto: (PZ)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk