Rajecký maratón nezastavil ani koronavírus, polmaratónci o body do Bežeckého pohára SAZ

Bežecký pohár Slovenského atletického zväzu (BP SAZ) pokračuje v sobotu 8. augusta tretím podujatím – 37. ročníkom Rajeckého maratónu. Do hodnotenia seriálu sa budú tentoraz počítať výsledky polmaratónu, ktorý sa v rámci podujatia beží štrnásty raz. Medzi prihlásenými je aj najlepší slovenský vytrvalec a líder priebežného poradia BP SAZ Tibor Sahajda.

Keď sme v prvú augustovú nedeľu chceli poznať novinky z príprav Rajeckého maratónu, jeho dlhoročný zanietený organizátor Pavol Uhlárik si vypýtal niekoľko hodín času. Čakalo ho ešte posledné veľké zasadnutie organizačného výboru pred akciou, ktorá už takmer štyri desaťročia neodmysliteľne patrí k čarokrásnej Rajeckej doline, k Rajcu a Čičmanom.

Pavol Uhlárik bol optimista.  Aj po trojmesačnej pauze bez športových akcií na celom svete, ktorú spôsobila pandémia COVID-19, veril, že 37. ročník Rajeckého maratónu sa uskutoční. „Aj niekde v Biblii sa píše: verte a vaša viera vás uzdraví. Preto som veril, som večný optimista,“ priznal jeden z troch bratov Uhlárikovcov, ktorí pred 37 rokmi založili krásnu bežeckú tradíciu.

,,Samozrejme, nebolo to vôbec jednoduché, ale išli sme do toho. Opatrne, premyslene. Ani medaily pre účastníkov sme si nedali vyrobiť v Číne ako v minulosti, ale vrátili sme sa ku klasike – k dreveným. Máme kamarátov, šikovných rezbárov, ktorí nám veľmi radi pomohli,“ dodal 61-ročný chlap, ktorý má na konte 113 maratónov a osobný rekord 2:44:07.

Doma v Rajci bežal dokonca prvých desať ročníkov za sebou. V štartovom poli nechýbal dovtedy, kým doň nepribrali polmaratóncov (od 14. ročníka) a korčuliarov (od 16. ročníka). Až dovtedy si vedel Pavol Uhlárik veci zariadiť všetko tak, že bez problémov odbehnúť maratón, ktorý sám vymyslel a organizoval.

„Teraz sa to už nedá. Za našu rodinu bude bežať o štyri roky mladší brat Janko. On má za sebou už tiež 66 maratónov, z toho tridsať ročníkov v Rajci. Pobeží aj v tomto roku, keď na štarte môžeme mať iba tisíc účastníkov,“ dodal.

Pre koronavírus, ktorého sa svet ešte nezbavil, museli v Rajci uzavrieť štartovú listinu už 21. júla. „Musíme rešpektovať všetky epidemiologické nariadenia. Preto sme tento rok uzavreli aj štartovku nezvyčajne skoro. Momentálne máme prihlásených približne 990 bežcov, z toho dvesto maratóncov, 450 polmaratóncov, približne šesťdesiat štafiet pre bežcov 4 x 5 km, sto korčuliarov a okolo sto detí. Viac si dovoliť nemôžeme,“ skonštatoval Pavol Uhlárik na margo 37. ročníka podujatia, ktoré sa uskutoční v netradičnom ,,koronavírusovom“ režime.

“Samozrejme, teraz nám je ľahšie, keď vieme, že podujatie sa uskutoční. Lenže v neistote, v ktorej sme sa ocitli od marca do konca júna, sa nám ťažko hľadali sponzori. Partnerov sme museli obehávať až do posledných chvíľ. Našťastie, v bežeckej komunite sme si za tie roky vybudovali dobré meno, mnohí nám prisľúbili pomoc, za čo im v tomto zložitom čase veľmi ďakujeme. Bez ich podpory a pochopenia by sme Rajecký maratón organizovať nemohli,“ zdôraznil Pavol Uhlárik.

Nezvyčajné okolnosti spôsobené koronavírusovou pandémiou, ktoré vplývali na prípravu podujatia, organizátori pretavili aj do drevenej medaily.

,,V nápise Rajecký maratón je písmeno e urobené ako obrátená trojka a ypsilon ako sedmička. To pre prípad, ak by sa tohoročný 37. ročník nemohol konať. Poistili sme sa pre každý prípad, aby sme medaily mohli využiť aj o rok,“ priznal šéf Rajeckého maratónu.

Rôzne epidemiologické opatrenia skomplikovali organizáciu veľkých bežeckých podujatí, Rajecký maratón nevynímajúc. ,,Na štarte budú musieť mať bežci rúška, ktoré si po absolvovaní sto až stopäťdesiat metrov budú môcť zložiť. To isté po dobehnutí do cieľa. Nemôžeme pokúšať čerta, musíme byť opatrní. Tento rok to bude taký smutný Rajecký maratón: jeho súčasť nebude Rajecký jarmok, ani bohatý kultúrny sprievodný program, ani obľúbená diskotéka. Musíme zabudnúť na časy, keď na námestí od rána až do večera pulzoval športový a spoločenský život. Široká bežecká komunita sa nezabaví ako v minulosti, ba zrušili sme i obľúbenú cestovinovú párty. Prvýkrát máme pre bežcov prichystané balené bagety. Robíme všetko pre to, aby sme v maximálnej možnej miere obmedzili možnosti nakaziť sa koronavírusom práve na maratóne v Rajci. Nič nepodceníme, budeme strážiť každý detail, aby sa aj 37. ročník Rajeckého maratónu vydaril. Sme veľmi radi, že Rajecký maratón vôbec bude. Mnohí organizátori podujatí z prvej polovice tohto roka také šťastie nemali,“ povzdychol si Pavol Uhlárik.

Agilných organizátorov z MK Rajec potešil fakt, že ich ikonické bežecké podujatie bude súčasne slovenský veteránsky šampionát v polmaratóne a maratóne, na ktorý sa chystá približne 60 vytrvalcov starších ako 35 rokov. V štartovom poli sa objavia aj známi ,,zberači maratónov“ – Alexander Simon zo Žiliny, ktorý má na konte už 1054 maratónov, či Eva Seidlová, ktorá úspešne dokončila 457 maratónov. Pozornosti neuniknú ani maratónci – milionári. „Prihlásilo sa ich sedem. Tí nemusia platiť štartovné. Sú to bežci, ktorí majú v nohách minimálne 24 maratónov, čiže absolvovali vyše 1 milión metrov. Boli roky, keď sme ich v Rajci privítali viac, tentoraz pobeží Rajeckou dolinou sedem statočných,“ vysvetlil Pavol Uhlárik.

Na štarte 37. ročníka by nemal chýbať bežec, ktorému Rajecký maratón prirástol k srdcu – František Kupčo  zo Žiliny. Bežec narodený v roku 1952 zbiera sily iba na tento jeden maratón v roku.

„Ohromne nás teší, že tým maratónom je práve ten náš. Je jediný bežec, ktorý nechýbal ani na jednom ročníku. Na prvom 11. augusta 1984 nás bežalo tridsaťtri. On bol medzi nami. Tento rok prvýkrát hrozilo, že obdivuhodnú sériu preruší. Našťastie, nestalo, je medzi prihlásenými,“ potešil sa Pavol Uhlárik.

Ozdobou podujatia bude slovenská vytrvalecká jednotka Tibor Sahajda z BMSC Bratislava, ktorý sa predstaví v polmaratóne. Maratón pobeží niekdajší slovenský šampón v tejto disciplíne Gabriel Švajda z AC Nové Zámky, ktorý bol vlani v Rajci druhý. Domáci budú držať palce Rastislavovi Kalinovi, ktorý už roky atakuje stupeň víťazov vo svojej vekovej kategórii. V polmaratóne žien budú o body do Bežeckého pohára SAZ bojovať popredné bežkyne Petra Fašungová, Petra Pukalovičová, Barbora Brezovská, Radka Roháčová či Katarína Bátovská.

„Všetkých k nám priviedlo 3. kolo Bežeckého pohára SAZ. Veľmi nás potešilo, že sme sa stali súčasť tohto seriálu. Aj to je dôkaz, že v slovenskej bežeckej komunite máme dobrú povesť,“ zdôraznil Pavol Uhlárik.

Maratónska tradícia v Rajci má silné korene. Nezlomila ich ani koronakríza, ani krehké obdobie po svetovej pandémii. Je dobré, že Rajec opäť zažije maratón i polmaratón. Aj keď iba v obmedzenom režime.

Pôvodnú termínovku 16-dielneho Bežeckého pohára SAZ 2020 koronavírusová pandémia poriadne preosiala. SAZ ju preto doplnil, no napokon bude pozostávať len z 15 podujatí, keďže organizátori len nedávno definitívne zrušili košický Night Run naplánovaný na 4. september.

Z 15 podujatí BP SAZ 2020 sa každému pretekárovi registrovanému v SAZ počíta do hodnotenia 6 najlepších bodových výsledkov. Aby sa objavil v záverečnej celkovej klasifikácii, musí sa zúčastniť najmenej na štyrochkolách BP SAZ 2020 aspoň v dvoch regiónoch, musí splniť i podmienku účasti na dvoch majstrovstvách SR. Pretekári na prvých 10 miestach po skončení BP SAZ 2020, ktorí splnenia podmienky, aby boli zaradení do konečného hodnotenia, získajú finančnú odmenu od 100 eur za 10. do 800 eur za 1. miesto. Na jednotlivých podujatiach boduje 30 najlepších mužov i žien v redukovanom poradí pretekárov registrovaných v SAZ, udeľujú sa i bonusy za dosiahnuté časy (na certifikovaných tratiach) i medaily z majstrovstiev SR či seniorské národné rekordy.

Po 2. kole BP SAZ patria prvé tri priečky v súťaži mužov Tiborovi Sahajdovi (76 bodov), Marekovi Hladíkovi (72) a Petrovi Kováčovi (64), v kategórii žien je na čele Silvia Valová (76 bodov) pred Romanou Komarňanskou (70) a Zuzanou Durcovou (66).

Vo vlaňajšom nultom ročníku BP SAZ triumfoval Tibor Sahajda s 247 bodmi pred Jozefom Urbanom (200) a Mariánom Zimmermannom (179), u žien obsadili prvé tri priečky Veronika Zrastáková (237), Jana Genčurová (201) a Mária Danečková (185).

ŠTEFAN ŽILKA a GABRIEL BOGDÁNYI

PODUJATIA BEŽECKÉHO POHÁRA SAZ 2020

MAJSTROVSTVÁ SR:
• 8. 3. M-SR na 10 km na ceste – Majcichov
• 27. 6. M-SR v behu na 10 000 na ovále – Kysucké Nové Mesto
• 29. – 30. 8. M-SR na 5000 m na ovále – Trnava
• 6. 9. M-SR v polmaratóne – Bratislava (v rámci ČSOB Marathon)
• 4. 10. M-SR v maratóne – Košice (v rámci MMM)
• 21. 11. M-SR v krose (súťaž vytrvalcov) – Krupina
ĎALŠIE BEHY:
• 8. 8. Rajecký maratón (disciplína polmaratón)
• 12. 9. Prešovský polmaratón
• 19. 9. Beh v Raji – Dobšiná (10 km)
• 27. 9. Národný beh Devín – Bratislava (11,625 km)
• 10. 10. Telekom Night Run – Bratislava (10 km)
• 11. 10. Beh ulicami Krompách (6 km)
• 24. 10. Banskobystrický maratón (disciplína polmaratón)
• 12.12. medzinárodný cestný beh Hodonín – Holíč – Skalica (12,5 km)
• 26.12. Vianočný beh Mesta Lučenec (20 km)

Texty k foto:

Štart minuloročného Rajeckého maratónu a polmaratónu na námestí v Rajci.

FOTO RAJECKYMARATON.SK

Bežcov povzbudzujú na trati i v cieli stovky divákov, ktorí sa starajú o úžasnú atmosféru

FOTO RAJECKYMARATON.SK

Najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda vyhral Rajecký maratón na náročnej trati v roku 2017 časom 2:23:51 h.

FOTO RAJECKYMARATON.SK

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk