Pre Martinu Hrašnovú je priorita olympiáda: najskôr sa chce do Tokia kvalifikovať a potom uspieť

Prípravu na Tenerife na Kanárskych ostrovoch už majú za sebou slovenskí kladivári Marcel Lomnický s Veronikou Kaňuchovou. V týchto dňoch ich na španielskom ostrove v Atlantickom oceáne vystriedala Martina Hrašnová, ktorá absolvuje trojtýždňové zimné sústredenie.

„Pricestovala som v sobotu a pobudnem tu do 19. decembra. Pre zahraničné sústredenie v teple som sa rozhodla najmä pre počasie. Potrebujem čo najmenej vypadnúť z tréningu techniky, preto musím hádzať vonku, čo doma nie je možné,“ zdôraznila 37-ročná atlétka ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, ktorá na rozdiel od väčšiny slovenských atlétov nezamierila na juh ostrova, ale na sever do strediska Puerto de la Cruz.

„Pobyt som si riešila individuálne. Nie je tu tak teplo ako na juhu, teplota sa pohybuje okolo 20 stupňov, ale zároveň je to miesto, kde sa dá aj hádzať, čo je pre mňa podstatné. Inde nie je taká možnosť. V hotelovom komplexe Maritim je aj dobre vybavená posilňovňa. Bude to pre mňa taká kondično-objemová príprava, ale mám v pláne venovať sa tiež sile a technike, ktorá je rovnako dôležitá,“ priblížila náplň tréningov niekdajšia dvojnásobná vicemajsterka Európy a bronzová medailistka z majstrovstiev sveta 2009, ktorá bude na Tenerife pripravovať sama.

Spoločnosť jej robiť len 10-ročná dcéra Rebeka: „Je to také zvláštne, že som na sústredení sama, ale myslím si, že už mám dostatok skúseností, aby som vedela, čo obiť, a ako sa pripravovať. Samozrejme, nie je to ideálne. Človeku, keď už napríklad nevládze, dobre padne povzbudenie či nejaká rada. Teraz to však bola pre mňa jediná možnosť a určite je lepšia, ako zostať trénovať doma. Deti majú v škole dištančné vyučovanie, čiže dcérka sa môže učiť aj tu, preto som to využila a zobrala Rebeku so sebou.”

Pre Hrašnovú to však má aj výhodu, o sektor na hádzanie sa nemusí s nikým deliť. “Na tejto strane ostrova som sama z atlétov, mnoho sa ich pripravuje na juhu. Tu totiž nie je klasický atletický štadión, iba plocha so sektorom na hádzanie. Ten mám na tréning plne k dispozícii a zahádzať si ísť môžem kedykoľvek,“ podotkla dlhoročná opora slovenskej atletickej reprezentácie.

Zverenka trénera Rudolfa Lukáča aj počas tohto roka si vyskúšala spoločnú prípravu s najlepším slovenským kladivárom súčasnosti Marcelom Lomnickým. „Pôvodne som rozmýšľala, že aj teraz sa pripojím k Marcelovi a Veronike Kaňuchovej, ktorí tu trénovali pod dohľadom Libora Charfreitaga. Bola by som prijala ich spoločnosť, ale nemohla som prísť skôr, takže sme sa minuli. Trénujem však na rovnakom mieste,“ poznamenala Martina a priblížila protipandemické opatrenia platné v mestečku Puerto de la Cruz. „Rúška sa nosia prakticky všade. V hoteli je rozdelené, kto kedy môže byť v posilňovni. Nemôžu tam cvičiť veľké skupiny, povolených je najviac päť osôb. Aj pri stravovaní je servírovanie obmedzené.“

Vrcholom roka 2021 budú olympijské hry v Tokiu. Pre Hrašnovú by to mal byť štvrtý štart na podujatí pod piatimi kruhmi. „Samozrejme, najdôležitejšia sú aj pre mňa olympijské hry, na ktoré sa najskôr treba naisto kvalifikovať, a potom na nich uspieť. Nič iné nemá pre mňa väčšiu prioritu,“ vyhlásila ôsma najlepšia zo súťaže kladivárok na pekinských hrách v roku 2008, ktorá sa nebála vysloviť konkrétnejší cieľ: „Pre mňa by bolo dobré, keby som sa v Tokiu kvalifikovala do finále. S tým by som bola spokojná.“

Možnosť kvalifikovať sa do Tokia má splnením limitu alebo prostredníctvom svetového renkingu. Olympijský limit má hodnotu 72,50 m. „Dúfam, že sa mi podarí hodiť aj tento výkon, ale uvidíme, ako sa bude vyvíjať poradie vo svetovom rebríčku. V ňom som na tom momentálne veľmi dobre a vyzerá to na takmer istú účasť. Zároveň sa však teraz ťažko odhaduje, čo bude, aké súťaže sa ešte uskutočnia, takže netreba nič predbiehať,“ upozornila Martina Hrašnová.

V roku 2020 dosiahla najlepší výkon koncom augusta na majstrovstvách Slovenska v Trnave, kde hodila 70,71 m. „Uplynulá sezóna bola vinou koronavírusu a zrušených vrcholných podujatí len taká, aby som ju absolvovala. Prakticky ani limit nebolo možné splniť. Ak by to takto nebolo, všetko by sa vyvíjalo inak. Aj ja by som k tomu pristupovala rozdielne a mohla posunúť sezónne maximum ešte ďalej. V mojich možnostiach je určite lepší výkon ako tohtoročný,“ povedala na margo hodu, ktorý ju radí na 20. miesto v tohtoročných  svetových a 16. v európskych tabuľkách.

V súčasnej neistej koronavírusovej dobe je čokoľvek náročné plánovať si dlhodobo. Hrašnová by olympijskú sezónu chcela súťažne začať v marci. „Uvažujem o štart na Európskom pohári vo vrhoch v portugalskej Leirii. Uvidíme, ako sa bude javiť moja forma v tom čase. Podľa toho sa zariadime,“ podotkla.

Martina Hrašnová je momentálne najlepšia zo Sloveniek v historických svetových atletických tabuľkách pod holým nebom v majstrovských disciplínach: v kladive žien jej za národný rekord 76,90 z mája 2009 v Trnave patrí 11. pozícia.

„Je to určite potešujúca správa. Ja som bola rada aj vtedy, keď som sa držala v prvej desiatke, ale tento môj výkon už asi neposuniem vyššie. Aj tak je to však pekné umiestnenie. Na druhej strane treba povedať, že história ženského kladiva nie je taká dlhá ako v iných disciplínach,“ upozornila skromne.

ĽUBOŠ BOGDÁNYI, GB

HRAŠNOVEJ MINIVIZITKA

Disciplína: hod kladivom, dátum narodenia: 21. 3. 1983, klub: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica, tréner: Rudolf Lukáč, bronzová na MS 2009, strieborná na ME 2012 a 2014, ôsma na OH 2008, v roku 2020 vyhrala kladivo na P-T-S v Šamoríne a bola 5. na Gyulaiovom memoriáli v Székesfehérvári, od roku 2006 iba v troch sezónach (2007, 2010/materská pauza, 2017) neprekonala 70 metrov(!), vo svetových tabuľkách 2020je výkonom 70,71 m na 20. mieste, v európskych tabuľkách je 16.

Texty k foto:

Martina Hrašnová na trénngu v Puerto de la Cruz – vo vrhačskom kruhu a v posilňovni s dcérkou Rebekou. Po tréningu príde vhod relax v oceáne.

FOTO ARCHÍV (mh, rh)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk