Kráľovná Emma prezradila, že má radšej úspechy na dráhe ako v anketách, ale ak uspeje tam i tam, teší sa ešte viac

Slovenská atletika bilancovala uplynulú sezónu na štvrtkovom slávnostnom vyhlásení výsledkov ankety Atlét roka 2021 v Bratislave. Novou kráľovnou kráľovnej športov je Emma Zapletalová, ktorej sa podarilo za seba odsunúť dve výrazné osobnosti slovenskej atletiky – šprintéra Jána Volka a chodca Mateja Tótha.

„Ocenenie ma určite teší, hoci pre mňa je dôležitejší úspech na dráhe ako v ankete. Keď sa však skĺbi jedno s druhým, tak z toho mám najväčšiu radosť. Keď som sa dozvedela, že som zvíťazila, veľmi som sa potešila. Navyše, po rokoch pauzy sa mi podarilo presadiť v ankete ženskú silu,“ úsmevom poznamenala Emma na tradičnej tlačovej konferencii laureátov ankety.

Dvadsaťjedenročná Zapletalová sa v júli v estónskom Tallinne stala v behu na 400 m prekážok majsterkou Európy do 23 rokov v rekorde šampionátu i slovenskom historickom maxime 54,28. Potom vo svojom olympijskom debute postúpila v Tokiu do semifinále a obsadila konečné 15. miesto.

“Na ME som vďaka víťazstvu prežívala neopísateľné pocity, na ktoré vždy rada spomínam. Na OH som zasa okúsila atmosféru, po akej túži každý športovec,” porovnávala Emma.

Zverenka Petra Žňavu nespí na vavrínoch, má pred sebou ďalšie méty. „V roku 2022 ma čakajú MS i ME, kde sa budem chcieť čo najlepšie umiestniť. Väčšie šance vidím na kontinentálnom šampionáte. Opäť by som sa rada výkonnostne posunula. Dúfam, že to pôjde s prekážkami hladko.“

Zapletalovej tréner Peter Žňava označil svoju zverenku za 24-hodinového športovca. “Nie je atlétka len vtedy, keď príde na štadión, a kým z neho neodíde. Viem, že sa na ňu môžem spoľahnúť aj mimo tréningov. Som si istý, že vždy spraví to, na čom sme sa dohodli,” uviedol Žňava, ktorý si aj s odstupom času myslí, že na OH v Tokiu mohla dosiahnuť viac. „Určite sa dalo bežať lepšie. V semifinále to však bola súhra viacerých okolností, ktoré práve v tom momente zahrali v jej neprospech.“

Žňava, ktorý zvíťazil v ankete v kategórii Tréner roka dospelých i mládeže, priblížil, že prípravu budú smerovať na obe budúcoročné vrcholné podujatia. „Sám neviem, ktoré bude dôležitejšie. Ladiť formu by však malo byť jednoduchšie ako v roku 2021. Je tam totiž opačná aklimatizácia na časový posun a odstup medzi podujatiami je štvortýždňový. Tento rok to boli len tri, čo bolo dosť nešťastné. Na predchádzajúcich ME by výkon, ktorý má Emma zabehnutý, stačil na medailu. Doba je taká, že súperky sa rýchlo zlepšujú. Emma tiež urobila kroky vpred a dúfame, že za pár rokov bude tiež medzi najlepšími.“

Prekvapením roka je šprintérka Viktória Forster, ktorá na juniorských MS v kenskom Nairobi skončila v behu na 100 m šiesta a prebojovala sa aj vo finále na 100 m prekážok, kde ju po kolízii diskvalifikovali. Počas sezóny utvorila štyri slovenské juniorské rekordy n 100 m a jeden na 100 m prekážok.

„Celá sezóna bola pre mňa veľký krok dopredu, ktorý ma veľmi motivuje. Ocenenie je len čerešnička na torte na záver úspešného roka. Je to pre mňa niečo nové a veľmi si to vážim. Verím, že sa mi podarí moju výkonnosť ešte vyšperkovať a budúca sezóna bude ešte lepšia. Pokúsim sa v nej vylepšiť rekordné časy v kategórii do 23 rokov. Mám pláne absolvovať aj halovú sezónu. Uvidím, čo mi prinesie. Nechcem predbiehať, ale bola by som rada, keby bola aspoň taká ako uplynulá,“ povedala 19-ročná zverenka Kataríny Adlerovej, ktorá vidí svoju budúcnosť v prekážkach. „Mám v nich ešte veľké rezervy, je tam pri nich ešte aj strach. Keď sa ho zbavím, to by mohla byť moja cesta, hoci prekážky sú dosť zradná disciplína, o čom som sa presvedčila na MSJ.“

Zapletalová zosadila z trónu Mateja Tótha, ktorý tentoraz obsadil v ankete 3. miesto. „Som vďačný, že som sa na sklonku kariéry ocitol medzi smotánkou slovenských atlétov. Teším sa, že tu môžem byť ešte ako atlét. Sezóna bola určite pekná a som rád, že ma prehovorili, aby som vydržal až do OH v Tokiu. Mojich nasledovníkov budem podporovať a držať im palce, aby dosiahli ešte viac,“ skonštatoval M. Tóth, ktorý od novembra zastáva funkciu riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica.

Olympijský šampión sa na slávnosti dostal k slovu dvakrát, keďže ho zároveň uviedli do Siene slávy slovenskej atletiky. „Toto si ešte neuvedomujem. Neviem, či som dostatočne vyzretý, aby som v nej bol. Teším sa na tie emócie, keď budem medzi velikánmi slovenskej atletiky.“ Matej prezradil aj svoje najbližšie ciele, ktoré sa už nespájajú s aktívnym športovaním: „Chcem pomáhať športovcom, ako len budem vedieť. Duklu chcem viesť tak, aby sme vytvárali športovcom čo najlepšie podmienky.“

Viceprezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Ladislav Asványi k Tóthovmu zaradeniu do siene slávy dodal: „Sme radi, že sme boli pri jeho úspešnej športovej kariére. Dostal sa tam aj na základe svojich ľudských vlastností.“

Spokojnosť s olympijskou sezónou vyjadril aj prezident SAZ Peter Korčok: „Napriek všetkým ťažkostiam sme sezónu zvládli dôstojne a zároveň úspešne, čoho dôkazom sú aj výsledky atlétov v tejto ankete. Z Emmy Zapletalovej nám rastie veľká hviezda. Dosiahla fantastické výsledky v disciplíne, ktorá aktuálne zaznamenáva najväčší progres vo svetovej atletike. Maťo Tóth, ako náš najúspešnejší atlét na tokijských OH, skončil v ankete tretí. Som nesmierne rád, že vydržal až do Tokia, bol pilierom reprezentácie a najúspešnejším atlétom v našej histórii. S aktívnou kariérou sa rozlúčil dôstojne. Teší ma, že sa nám darí napĺňať naše ambície a zámery ohľadom rekonštrukcie a výstavby štadiónov.“

(LB)

FOTO JÁN SÚKUP

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk