Kladivár Marcel Lomnický: “EP v Leirii je len malý test, kde sa nachádzam. O nič nejde”

Kladivárovi Marcelovi Lomnickému minulý rok nevyšiel podľa predstáv: po 8. miestach v Moskve a Pekingu ostal na MS v Londýne  tesne pred bránami finále – skončil trinásty. Na augustových ME v Berlíne mieni zložiť reparát. Či sa vybral správnou cestou, naznačí už jeho sobotné vystúpenie na 18. ročníku zimného Európskeho pohára vo vrhoch v portugalskej Leirii.

Tridsaťročný Lomnický bude mať na podujatí, ktoré mnohí vrhači vnímajú ako dobré spestrenie náročnej zimnej prípravy, premiéru.

„Na zimnom Európskom pohári som chcel štartovať aj v minulosti, no z rôznych dôvodov to nevyšlo. Keď som študoval v USA, nemohol som len tak počas semestra odísť, lebo som mal povinnosti v našom univerzitnom tíme. Potom som mal zasa naplánované v čase EP sústredenia. Vlani to už vyzeralo tak, že s Pawlom Fajdekom na toto podujatie na Kanárske ostrovy pôjdeme, ale pre zložitú logistiku dopravy sme uprednostnili sústredenie v USA. V tomto roku sme však dátumy i sústredenia zosúladili, takže na zimnom Európskom pohári budem reprezentovať Slovensko prvý raz,“ vysvetľoval Marcel Lomnický.

Na súťaž v Leirii sa prihlásilo 25 kladivárov. Štartujú šiesti finalisti z lanských MS v Londýne – svetový šampión a Lomnického sparingpartner Fajdek z Poľska, Francúz Bigot (4.), Rus Sokyrskij (5.), Marghiev z Moldavska (8.), Bielorus Barejša (9.) a Baltaci z Turecka (12.). Lomnický má piaty najlepší osobák – 79,14 m. V akej forme sa momentálne uprostred prípravy cíti, na aký výkon si trúfa?

„Fyzicky aj technicky som na tom výborne. Na aký výkon som nachystaný, o tom si netrúfam hovoriť. Sám som zvedavý, ako mi to pôjde,“ vravel tajnostkársky náš najlepší kladivár. „Leira je len taký malý test, kde sa nachádzam. O nič nejde.“

Lomnický v príprave naďalej spolupracuje s tréningovou skupinou Jolanty Kumorovej, ktorej líder je Pawel Fajdek, jasná svetová jednotka. Dali sa dokopy na jeseň po olympiáde v Riu de Janeiro a po prvom roku sa dohodli, že to spolu potiahnu až do olympiády 2020 v Tokiu. Po každej sezóne však budú spoluprácu prehodnocovať.

„V príprave sa mi darí skvele, nevyskytli sa nijaké komplikácie či obmedzenia v tréningu. Absolvoval som už štyri sústredenia – v novembri v Poľsku, v decembri v Portugalsku, v januári sme boli na Tenerife a teraz sa pripravujeme na juhu Portugalska v Monte Gordo, odkiaľ pôjdeme aj na EP do Leirie.  Všetko ide podľa plánu, som veľmi zvedavý, čo prinesie nová sezóna.“

Keď Lomnický začal na jeseň 2016 spolupracovať s Fajdekom a spol., zmenil tréningové plány. Nie všetko vyšlo, preto sa odhodlal k ďalšej zmene. „Máme špeciálneho trénera, ktorý mne i Pawlovi pomáha v posilňovni. Či to bol správny krok, uvidíme v auguste na ME v Berlíne,“ poznamenal piaty kladivár OH 2016 v Riu. „Zlepšil som sa v silových parametroch, a čo je najdôležitejšie zmeny sa začínajú pozitívne prejavovať v mojej technike.“

Marcel má nielen poľskú trénerku a poľských sparingpartnerov, ale po novom aj poľského manažéra Czeslawa Zapalu, ktorého klientmi sú všetky poľské vrhačské hviezdy okrem Anity Wlodarczykovej. „Vo všetkých smeroch som si touto zmenou polepšil,“ zdôraznil Lomnický, ktorý ešte nepozná svoj presný letný súťažný itinenrár, ale vie, že v prvý aprílový víkend bude hádzať na pretekoch v americkom Miami na menších pretekoch.

Okrem Lomnického figurujú v nominácii na víkendový 18. ročník zimného EP vo vrhoch v Leirii ešte Patrik Žeňúch (oštep – muži), Adrián Baran (guľa – muži do 23 rokov), Nikolas Broš (disk – muži do 23 rokov), Maximilián Slezák (oštep – muži do 23 rokov) a Patrícia Slošárová (guľa – ženy do 23 rokov). Náhradník je oštepár Jakub Kubinec pre mužskú súťaž do 23 rokov, keďže môže štartovať len jeden pretekár z krajiny.

„Útok na popredné miestamôžeme očakávať najmä od Marcela Lomnického, veď je piaty z olympijských hier 2016, takže jeho ambície môžu byť vysoké,“ vravel o ambíciách našej výpravy jej šéf a šéftréner SAZ v jednej osobe Martin Pupiš. „Marcela by som rád videl na stupňoch víťazov. Ostatní nie sú takí skúsení, ale verím, že sa nám podarí vybojovať aj ďalšie miesto v prvej osmičke. Ide prevažne o mladý tím a v prípade Patrika Žeňúcha verím, že práve toto podujatie bude znamenať  úspešný reštart jeho kariéry.“

Slovensko získalo v histórii zimného EP vo vrhoch doteraz dve bronzové medaily: v Pule 2002 zásluhou oštepára Mariána Bokora a kladivára Miloslava Konopku. Vlani skončil oštepár Žeňúch siedmy a v roku 2015 dokonca šiesty.

Okrem Martina Pupiša budú v oficiálnej slovenskej výprave tréneri Jozef Párička a Jozef Hanušovský, plus za prípravný výbor zimného EP 2019 vo vrhoch, ktorý by sa mal uskutočniť na Slovensku, leteli do Portugalska na inšpekčnú cestu Ján Garaj a Tomáš Benko.

GABRIEL BOGDÁNYI

NOMINÁCIA SAZ NA 18. ZIMNÝ EP VO VRHOCH (10. – 11. 3. 2018 Leiria/Portug.)

MUŽI: Marcel Lomnický (kladivo, sobota – 17.00 h SEČ), Patrik Žeňúch (oštep, nedeľa – 17.00 h SEČ)

MUŽI DO 23 ROKOV: Adrián Baran (guľa, nedeľa – 11.30 h SEČ), Nikolas Broš (disk, sobota – 10.00 alebo 11.30 h SEČ), Maximilián Slezák (oštep, nedeľa 12.15 alebo 13.45 h SEČ), náhradník Jakub Kubinec (oštep)

ŽENY DO 23 ROKOV: Patrícia Slošárová (guľa, sobota – 12.00 h SEČ)

REALIZAČNÝ TÍM – VEDÚCI VÝPRAVY: Martin Pupiš. TRÉNERI: Jozef Parička, Jozef Hanušovský

Texty k foto:

Marcel Lomnický na tréningu v portugalskom Monte Gordo.

Lomnický a trojnásobný majster sveta Fajdek sa spoločne pripravujú na letnú atletickú sezónu.

FOTO INSTAGRAM (ml)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk