Elán patril v závere týždňa mládežníckej atletike, Rojka 17,54 na 150 m

Už úvodné podujatia halovej atletickej sezóny 2019/2020 v bratislavskom Eláne, ktoré organizoval buď SAZ alebo AZB, potvrdili, že mládežnícke súťaže tešia veľkej obľube. Na Atletický piatok vo zväzovej réžii, na ktorom štartovali takmer dve stovky detí v kategóriách mladšieho a najmladšieho žiactva, nadviazali dve sobotňajšie súťaže organizované bratislavským oblastným zväzom.

V Zimnom pohári AZB súťažilo v dvojhodinovom programe v piatich disciplínach (150 m, 300 m, 600 m, skok do diaľky znožmo z miesta, hod 1 kg medicinbalom) pre chlapcov i dievčatá narodených v roku 2010 a mladších 200 detí zo 16 oddielov. Najväčší záujem bol o beh na 150 metrov, v ktorom zaznamenali až 165 štartov.

„Záujem o preteky korešponduje s nárastom členskej základne v SAZ,“ tvrdil koordinátor mládežníckych halových súťaží v rámci AZB Imrich Ozorák. „Halu však zaplnili i rodičia, starí rodičia či súrodenci malých atlétov, vizuálne boli plné obe tribúny v Eláne.“

Pozitívne názory na halové súťaže najmladších prezentovali mnohí tréneri. Petr Filip z Malaciek: „Takéto preteky sú výborná príležitosť zasúťažiť si a porovnať sa s ostatnými deťmi z bratislavského regiónu aj v zimnom období. Škoda, že takúto halu máme len jednu, deti na Slovensku by si zaslúžili minimálne dve ďalšie, jednu v stredoslovenskej a ďalšiu východoslovenskej oblasti. Ak chceme deti pri športe a najmä pri atletike udržať, treba sa nad tým veľmi vážne zamyslieť. Záujem detí a rodičov o atletiku je veľký, hala Elán v sobotu predpoludním praskala vo švíkoch.“

Svoj pohľad pridala aj trénerka Simona Blanárová zo Slávie ŠG Trenčín: „Pre najmladšie deti z nášho klubu sú takéto preteky obrovská skúsenosť. Vždy sa do haly Elán tešia, pretože šanca súťažiť v nej sa im nenaskytne často. Získali nové skúsenosti, porovnali sa s rovesníkmi z iných klubov, no najmä zažili skvelý športový deň. Už teraz sa tešíme na ďalšie decembrové preteky.“

Na súťažnú dvojhodinovku pre najmenších v hale Elán potom nadviazal Žiacky halový míting AZB pre staršie, mladšie a najmladšie žiactvo v behoch na 150, 300 a 800 m, skoku do výšky, pričom staršie žiactvo súťažilo aj v skoku do diaľky. Štartovalo 180 pretekárov z 18 klubov a zrodilo sa aj niekoľko výborných výkonov.

V kategórii starších žiakov zaujal Tomáš Rojka z AK Bojničky časom 17,54 na 150 m, čo je tretí najlepší slovenský halový výkon v roku 2019. Lepší boli len Matúš Čery z nitrianskeho Stavbára (17,50) a Filip Federič z našej atletiky Bratislava (17,51). Vo výške prekonal Matúš Klas (AC Malacky) 160 cm, jeho klubová kolegyňa Michaela Salayová bola najlepšia na 300 m (45,30), Sarah Kekeliová z Vitalu Bratislava dominovala na stopäťdesiatke a Andrea Vargová z Bojničiek vyhrala výšku (156).

V kategórii mladšieho žiactva predviedli pekné výkony malacký šprintér Adam Gašpar (150 m: 20,05, 300 m: 47,63), osemstovkár Adam Lelkes z AK Veterán Bratislava (2:21,92) a Zoja Zachrová z Bojničiek, ktorá 150 m zvládla za 20,94. Zahanbiť sa nenechalo ani najmladšie žiactvo, napríklad na 150 m dosiahli Tomáš KmeťNicole Psársky časy 20,94, resp. 22,32, trojstovku vyhrali Juraj Kratochvíl (49,24) a Margaréta Liptajová (49,48), osemstovku Matúš Bachratý (2:34,61) a vo výške prekonala Ivana Baricová 125 cm.

„Preteky boli super, mnohí naši atléti si utvorili osobné rekordy. Tomáš Rojka sa pokúsil prekonať slovenský rekord starších žiakov na 150 m, chýbalo mu napokon len 12 stotín. Činili sa i ďalší: výškarky Lea Čačková, Lýdia Cepková, Eliška Karabová a Andrea Vargová si zlepšili osobáky, svoje maximum dosiahla na 150 m Zoja Zacharová,“ tešil sa tréner Ján Šiška z AK Bojničky.

(GB)

Text k foto:

Tréner Petr Filip s najmenšími adeptmi atletiky z Malaciek.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk