Gajanová a Paulíny trénujú na pobreží Atlantiku, tréner Pavel Slouka: “Všetko ide hladko”

Líderka tohtoročných európskych tabuliek v behu na 800 m v kategórii do 23 rokov Gabika Gajanová sa v závere roka tiež vybrala za teplom. Nezamierila do Turecka ako Ján Volko, ani do Juhoafrickej republiky ako Iveta Putalová, ale vybrala sa na juh Portugalska. V mestečku Monte Gordo na pobreží Atlantiku trénuje od 18. novembra pod dohľadom kouča Pavla Slouku a má aj troch sparingpartnerov. Okrem tradičného martinského „parťáka“ Andreja Paulínyho sa s 20-ročnou Bobrovčankou pripravuje i štvrtý osemstovkár z tohtoročného EYOF v Baku, ešte len 17-ročný Filip Revaj a slovenská ženská stípliarská jednotka Katarína Beľová.

„V Monte Gorde a dva kilometre vzdialenom portugalskom olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo António sme našli skvelé podmienky. Máme k dispozícii všetko, čo potrebujeme – štadión, naklonenú bežeckú rovinku, chodníčky v borovicovom lese, halu, posilňovňu, bazén, pieskovú pláž, more. Ubytovanie je výborné, v rámci možností aj strava. Je mimo sezóny, máme pokoj, ideálne prostredie na vyčistenie hlavy. K tomu všetkému nám vyšlo perfektne ešte aj počasie. Väčšinou nám svieti slniečko, vonku je od 16 do 22 stupňov,“ pochvaľoval si kouč Pavel Slouka.

Gabika Gajanová si po MS v Dauhe, kde zažila premiéru na globálnom seniorskom podujatí, tri týždne oddýchla. No v závere októbra už začala s prípravou na ďalšiu sezónu s vrcholmi na júlových OH v Tokiu a augustových ME v Paríži. Najskôr sa venovala najmä objemom a kondičke, no v Portugalsku už „zarezáva“ naplno.

„Zatiaľ ide všetko hladko, s tréningami som spokojný,“ tvrdil Pavel Slouka. Na rovnakom mieste ako jeho zverenci trénuje momentálne aj víťaz Svetovej univerziády 2013 a finalista ME 2016 na 400 m prekážok Martin Kučera. Dvadsaťdeväťročný Bratislavčan je najnovšie členom tréningovej skupiny kouča Radoslava Ivana, do ktorej prešiel od pražského trénera Dalibora Kupku. Kučera sa na juhu Portugalska pripravuje už aj v spoločnosti najlepšieho slovenského štvorstovkára Šimona Bujnu.

V Monte Gorde sa pripravovala donedávna aj Gabikina súperka, dvojnásobná halová majsterka Európy (2015 a 2017) na 800 m Selina Büchelová zo Švajčiarska, ktorú naša osemstovkárska nádej zdolala vo svojej júlovej premiére v Diamantovej lige v Lausanne.

Gajanová a spol. ostanú na juhu Európy do 7. decembra. Nádejnú olympioničku čaká krátko po návrate z Portugalska povinné testovanie, potom tréningy v Martine a po koncoročných sviatkoch sa v januári vyberie znova do tepla, tentoraz na Kanárske ostrovy. Nie je však vylúčené, že sa vráti aj do Monte Gorda. „Na sústredení sme tu prvý raz, ale sme veľmi spokojní. Uvažujeme, že by sme sa sem vrátili na jarný tréningový kemp,“ podotkol Pavel Slouka.

GABRIEL BOGDÁNYI

ČO DOSIAHLI SLOUKOVE TALENTY V ROKU 2019

GABRIELA GAJANOVÁ

na júnovom Odložilovom memoriáli v Prahe si zlepšila osobný rekord na 800 m na 2:00,58

na ME do 23 rokov v Gävle skončila na 800 m štvrtá

v drese Európy v interkontinentálnom súboji s USA v Minsku obsadila 4. miesto

v premiére v prestížnej Diamantovej lige IAAF finišovala v Lausanne na 800 m tretia

– kvalifikovala sa na MS v Dauhe

– je líderka európskych tabuliek na 800 m (2:00,58) a 1000 m (2:41,58) v kategórii do 23 rokov, na 1000 m je medzi ženami štvrtá v Európe i na svete

ANDREJ PAULÍNY

– vyhral 1500 m v medzištátnom juniorskom stretnutí CZE – HUN – POL – SLO – SVK v Györi

– na juniorských ME v Borase obsadil na 1500 m celkovo 16. miesto

– na Memoriáli Josefa Sečkářa v Brne utvoril slovenský juniorský rekord na 1000 m časom 2:24,83 min, o 37 stotín zlepšil čas Jozefa Plachého z 1. 5. 1968 v Starej Boleslavi

– zlepšil si osobné rekordy na 400 m (50,80), 800 m (1:51,68), 1000 m (2:24,83) a 1500 m (3:48,95)

Texty k foto:

Gabika Gajanová ukrajuje tréningové kilometre v borovicovom lesíku v Monte Gorde.

FOTO SAZ (ps)

Gajanová (vpravo) na tréningu na štadióne v portugalskom olympijskom tréningovom centre vo Vila Real de Santo António s Andrejom Paulínym (vľavo) a Filipom Revajom.

FOTO SAZ (ps)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk