Jerotichová chce atakovať 2:24, Kerio osobák 2:08:12, pre Sahajdu (ak pobeží) bude kľúčový čas

Kenské hviezdy 95. ročníka MMM sú už v Košiciach. V piatok ráno si už zatrénovali na trati nedeľných pretekov a popoludní absolvovali tradičnú tlačovku. Sedmička etiópskych bola v tom čase ešte len na ceste do Košíc, lebo zmeškala v Istanbule prípoj do Viedne a musela letieť cez Prahu.

„Som pripravený znova vyhrať a verím, že si zlepším aj osobný rekord 2:08:12. Keď budú vhodné podmienky, pokúsim sa atakovať i traťový rekord 2:07:01, no ten je už mimoriadne kvalitný,“ uviedol 24-ročný obhajca prvenstva Reuben Kerio, ktorý v apríli skončil na špičkovo obsadenom maratóne juhokórejskom Dägu ôsmy za 2:11:02 h.

S jednotkou bežiacemu Keriovi bude v košických uliciach pomáhať so splnením cieľa trojica vodičov – a nie hocijakých. Dvaja z nich, Douglas Chebii a Ezekiel Omullo, majú na konte „osobáky pod 2:09 h! Omullo je dokonca trojnásobný víťaz maratónu vo Varšave – dvakrát jesenného (2015, 2016) a raz jarného (2018). Úloha vodiča na košickom MMM je preňho súčasť prípravy na maratón v libanskom Bejrúte 11. novembra.

S odvážnym cieľom nastúpi v nedeľu na štart o 9.00 h obhajkyňa Sheila Jerotichová. Spolu so špeciálnym vodičom Cyrusom Kiplagatom chce rozbehnúť preteky na výsledný čas 2:24:00 h, čo je o 3:34 min lepší ako jej traťový rekord. „Zostavila som si vlastný plán medzičasov a verím, že sa mi ho v spolupráci s Cyrusom podarí splniť,“ nádejala sa 29-ročná Keňanka pochádzajúca z Itenu, kde si vlani zatrénovala aj s naším najlepším vytrvalcom Tiborom Sahajdom.

Toho, bohužiaľ, trápi od stredy drobné prechladnutie. Preto definitíva, či sa napokon postaví na štart MMM, padne až v sobotu. „V príprave na košický maratón som absolvoval výborné tréningy, dokonca ešte o čosi lepšie ako pred rokom. Od stredy sa borím s nádchou a bolesťami hlavy. Ak budem do nedele OK, pobežím na čas – to je to, čo ma zaujíma. Jedine, ak by som sa necítil ideálne, len potom by som sa sústredil na boj o slovenský titul,“ vyhlásil 27-ročný Sahajda, ktorý vlani v Košiciach prekvapil časom 2:18:44 h a ziskom miestenky na ME v Berlíne. Na trati by mu mal s tempom pomáhať Poliak Arkadius Gardzielewski s osobným maximom 2:11:34. Osemnásty z berlínskych ME nahradil svojho zraneného krajana Blažeja Brzezinského.

O tempo Sahajdovho najvážnejšieho domáceho konkurenta, trojnásobného majstra Slovenska Jozefa Urbana, sa zasa postará jedna zo špičkových štafiet. „Na nedeľu sa už teším, uvidíme, čo preteky prinesú,“ skonštatoval stroho 32-ročný maratónec košického TJ Obal servis.

Hosťom 95. ročníka MMM je jeho posledný slovenský víťaz (1999) a košický rodák Róbert Štefko, slovenský maratónsky rekordér skvelým časom 2:09:53 h z Londýnskeho maratónu 1998. Akú radu by dal dvojici Sahajda – Urban pred nedeľným štartom?

„Myslím si, že obaja sú už dosť skúsení na to, aby som im čokoľvek radil. Želám im, aby boli trpezliví, aby sa nemuseli boriť so zraneniami a vydržali na ceste, ktorou sa vybrali. Dôležitá je takisto vízia: ak si ju zafixujú v hlave, nohy potom už vykonajú, čo je potrebné,“ zdôraznil v Prahe žijúci Štefko, ktorý je časom 2:14:10 h aj držiteľom najlepšieho času slovenského bežca na MMM.

GABRIEL BOGDÁNYI

Tibor Sahajda a obhajca prvenstva Reuben Kerio.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Kenské a slovenské hviezdy MMM 2018 takto pózovali na piatkovej tlačovej besede, druhý zľava je slovenský rekordér v maratóne (2:09:53) Róbert Štefko.

FOTO GABRIEL BOGDÁNYI

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk