Banská Bystrica má zrekonštruovaný atletický štadión, Matej Tóth novým riaditeľom VŠC Dukla

V utorok predpoludním sa v Banskej Bystrici udiali dve významné udalosti. Minister obrany SR Jaroslav Naď slávnostne otvoril zrekonštruovaný štadión VŠC Dukla v Banskej Bystrici a do funkcie riaditeľa Vojenského športového centra Dukla vymenoval s nástupom od 1. novembra 2021 Mateja Tótha.

Slovenská atletika má teda konečne dôstojný stánok, ktorý svojimi parametrami spĺňa kritériá Svetovej atletiky (World Athletics) na organizovanie významných medzinárodných i domácich podujatí. V minulosti sa na Štiavničkách uskutočnila šesťkrát niektorá z líg ME družstiev, resp. Európskeho pohára družstiev (I. liga – 2002, II. liga – 2000, 2006, 2008, 2009, III. liga – 2013), míting Atletický most (v kooperácii s Dubnicou) a desiatky slovenských šampionátov. Už na budúci rok v júli sa na banskobystrickom štadióne uskutočnia atletické súboje na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF), ktorý pre športovcov do 17 rokov organizuje Banská Bystrica.

Komplexnú rekonštrukciu Štadióna SNP na Štiavničkách, ktorý je majetkom Ministerstva obrany SR, schválila vláda uznesením 584/2018 v polovici decembra 2018, bolo na ňu vyčlenených takmer 13 miliónov eur. Zrekonštruoval sa hlavný i tréningový štadión, ktorý je štvordráhový, pribudla na ňom dokonca i špeciálna naklonená bežecká rovinka s obojstranným sklonom určená na rozvoj sily bežcov a zdokonaľovanie techniky behu.

Na otvorení sa zúčastnil i prezident SAZ Peter Korčok a aj ďalší slovenskí atletickí olympionici na čele víťazom chodeckej päťdesiatky z Ria 2016 Matejom Tóthom, takisto prezident SOŠV Anton Siekel, banskobystrický primátor Ján Nosko, šéf BBSK Ján Lunter a riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík.

„Zrekonštruovanie štadióna na Štiavničkách je naplnenie našej túžby mať národný atletický štadión s certifikátom Svetovej atletiky. Máme takto možnosť organizovať aj významné medzinárodné podujatia. Dôležité, najmä z pohľadu Dukly je, že sa teraz otvára možnosť centralizovať športovú prípravu atlétov a vytvoriť predpoklady, aby boli ešte úspešnejší. V Dukle majú teraz opäť komplexné zabezpečenie a verím, že Maťo Tóth ako nový riaditeľ prinesie aj ďalšie nové impulzy,“ komentoval prezident SAZ Peter Korčok slávnostné otvorenie vynoveného Štadióna SNP v Banskej Bystrici. „Dukla a SAZ tok čo rok podpisovali zmluvu o spolupráci a využívaní atletického štadióna. Nevidím dôvod, aby to bolo teraz inak. Po rozhovore s ministrom obrany i vedením Dukly som nadobudol presvedčenie, že šport má v tomto rezorte zelenú a mohol by byť nielen partnerom pri organizovaní EYOF, ale prípadne aj atletických ME 2024 do 18 rokov, o ktoré sa uchádzame.“

Týždeň po oficiálnej rozlúčke s kariérou je už známe aj to, kam povedú ďalšie kroky Mateja Tótha. Od 1. novembra 2021 vystrieda na poste riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica Romana Benčíka. Zmenu vo vedení Dukly oznámil dnes minister obrany SR Jaroslav Naď po slávnostnom otvorení zrekonštruovaného Štadióna SNP v Banskej Bystrici. Olympijský šampión v chôdzi Matej Tóth, ktorý bude mať od 1. 11. podplukovnícku hodnosť, prevezme Duklu ako jej 14. veliteľ alebo riaditeľ v histórii.

„Mateja Tótha určite netreba špeciálne predstavovať. Dôležité však je, že vo vojenskom športovom centre pôsobí už 18 rokov a dôkladne pozná nielen prostredie, ale tiež problémy a možnosti ďalšieho napredovania z pohľadu športovca aj manažmentu. Som presvedčený, že do VŠC Dukla prinesie nový pohľad,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď.

„Ďakujem Romanovi Benčíkovi za všetko, čo v prospech Dukly odrobil. Myslím si, že táto výmena na riaditeľskom poste sa do histórie – minimálne tej nedávnej – zapíše ako jedna z najmenej dramatických. K prevzatiu najvyššej pozície dochádza plynule, bez napätia,“ zdôraznil 38-ročný Matej Tóth, ktorý svoju mimoriadne úspešnú chodeckú kariéru zavŕšil 6. augusta 14. miestom na 50 km v náročných podmienkach v Sappore v rámci súťaží tokijských OH 2020.

„Je príjemné prichádzať na post riaditeľa v atmosfére, akú Roman v Dukle vytvoril. Teším sa na spoluprácu so všetkými. Všetci ma dobre poznáte a viete, že idem vždy na maximum. Aj Dukle sa budem snažiť dať maximum z toho, čo bude v mojich silách a možnostiach. Budem sa snažiť uplatniť svoje znalosti, skúsenosti a pomáhať vytvárať špičkovým športovcom čo najlepšie podmienky. To je moja hlavná úloha i cieľ. Budem sa snažiť k jeho naplneniu motivovať i všetkých zamestnancov. My sme tu totiž pre športovcov, nie je to naopak. Samozrejme, dôležitá bude aj korektná spolupráca so všetkými relevantnými inštitúciami a športovými zväzmi,“ pripomenul Matej Tóth v príhovore po svojom vymenovaní.

Minister obrany Jaroslav Naď sa doterajšiemu šéfovi Dukly Romanovi Benčíkovi, ktorý je aj chodeckým šéftrénerom SAZ, poďakoval za odvedenú prácu (aj pri rekonštrukcii Štiavničiek) a udelil mu pamätnú medailu ministra obrany SR III. stupňa za rozvoj vojenského športu. Doterajší šéf, ktorý na najvyšší post v armádnom športovom stredisku nastúpil 1. apríla 2017, ostáva pracovať vo VŠC Dukla ako tréner.

„Za viac ako štyri roky sa pod vedením Romana Benčíka centrum posunulo vpred, o čom svedčia aj početné úspechy našich športovcov. Za odvedenú prácu mu ďakujem a teším sa na ďalšiu spoluprácu v štruktúrach Dukly,“ ocenil minister už bývalého riaditeľa a prezradil, že vedenie rezortu obrany počíta s v manažmente VŠC s ďalšími posilami z radov špičkových športovcov – vo vedení Dukly bude pôsobiť napríklad bývalá vodná slalomárka Elena Kaliská.

VELITELIA/RIADITELIA DUKLY (1968 – 2021)

Imrich Gibala (1968 – 1972)

Karel Černý (1972 – 1976)

Jozef Nagy (1976 – 1982)

Vladimír Kovačič (1982 – 1986)

Ondrej Zeleňanský (1986 – 1990)

Ivan Čierny (1990 – 2001)

Ľubomír Roško (2001 – 2009)

Peter Korčok (2009 – 2011)

Róbert Leitl (2011 – 2012)

Dušan Poláček ml. (2012)

Róbert Kurčík (2012 – 2015)

Richard Galovič (2015 – 2017)

Roman Benčík (2017 – 2021)

Matej Tóth (2021 – ?)

FOTO SITA/PETER RUSKO, IVAN KELEMENT

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk