Dvojstovkár Bujna aj Bezeková s Putalovou na 400 m ostali pred semifinálovými bránami

Slovenskí atléti vyšli v stredajších predpoludňajších kvalifikačných súťažiach na ME v Berlíne, žiaľ, naprázdno. Semifinálové brány ostali zakliate pre Šimona Bujnu na 200 m i štvorstovkárky Alexandru Bezekovú a Ivetu Putalovú.

Debutant na kontinentálnom šampionáte Šimon Bujna skončil v III. rozbehu siedmy za 21,26, ďaleko od postupových pozícií. Za „osobákom“ z majstrovstiev Slovenska v Trnave zaostal o takmer pol sekundy. Do semifinále sa kvalifikovali z každého zo štyroch rozbehov prví traja plus dvaja s najlepšími časmi. Posledný, komu sa to podarilo, bol Nór Quarcoo (20,77).

V stredu večer od 20.15 h sa uskutočnia tri semifinálové behy už s Jánom Volkom, ktorý bol do nich nasadený priamo na základe tohtoročného výkonu 20,24 sekundy.

„Je to výrazne horšie, ako som čakal. Túžil som zabehnúť čas pod 21 sekúnd, no neviem, prečo to nevyšlo, lebo som sa cítil v pohode. Musím si svoj beh ešte pozrieť a zistiť, kde som urobil chyby,“ skonštatoval bývalý futbalista, ktorý sa atletike venuje ani nie 16 mesiacov. „Po stovke som bol nespokojný a veril som, že na dvojstovke dopadnem lepšie, no napokon som dopadol lepšie v kratšom šprinte. Účasť na ME je pre mňa obrovská skúsenosť, na väčšom podujatí som ešte nikdy neštartoval. Na vlastné oči som videl, kde je šprintérska Európa a zistil som, že na sebe musím ešte veľa a tvrdo pracovať.“

Alexandra Bezeková dobehla v úvodnom rozbehu na 400 m piata (52,88), Iveta Putalová v treťom šiesta (53,21).  Už po jej behu (pred záverečným štvrtým) bolo jasné, že slovenské atlétky v semifinále nepobežia. Postupový kľúč bol prvé dve z každého zo štyroch rozbehov a šestica s najlepšími výkonmi. Ako posledná išla ďalej Ukrajinka Melnyková časom 52,44. Bezeková dosiahla v rozbehoch, kde štartovalo 30 štvrťkárok, celkovo 20. najlepší výkon, Putalová 23.

„Ôsma dráhe je na štvorstovke dobrá dráhe, ale keďže ja mám málo štvorstovkárskych skúseností, pre mňa až taká výhodná nebola. Nemala som po štarte so súperkami kontakt, musela som sa spoľahnúť iba na seba, nedokázala som si optimálne rozvrhnúť sily. Pred štartom som si verila, dala som do toho všetko, ale veľmi pomaly som rozbehla prvú dvojstovku. Keď som videla na tabuli svoj čas, už som – poznajúc kvalitu súperiek v ostatných behoch – tušila, že 52,88 na deväťdesiat percent nebude stačiť,“ prezradila zverenka Rastislava Miška.

Bezeková bude mať šancu na reparát už v piatok predpoludní a to hneď dvakrát – v rozbehoch na 200 m i v štafete na 4 x 400 m. „V oboch disciplínach sa vynasnažím bežať čo najlepšie. Verím, že po štafete budem odchádzať z Olympijského štadióna šťastnejšia ako dnes,“ vyhlásila Alexandra, no podrobnosti tajného plánu štvrťkárok neprezradila.

Iveta Putalová na prelome júna a júla naznačila stúpajúcu formu dvoma štvorstovkami za 52,89 a 52,41 avšak v Berlíne ju nepotvrdila: „Bežalo sa mi dobre, ale len prvých 250 – 300 metrov. Tréner Marcel Lopuchovský mi poradil, aby som to rozbehla svižnejšie, no na moje pomery to bolo asi príliš rýchle, lebo v závere mi chýbali sily. Dúfala som v postup s časom, ale v súčasnosti už behá veľmi veľa dievčat medzi 51 a 52 sekúnd. Žiaľ, mne sa to ešte nepodarilo. Ani teraz v Berlíne…“

GABRIEL BOGDÁNYI

Kvalifikačné výsledky – streda:

MUŽI

200 m – rozbehy, III. (+0,2 m/s): 1.  Desalu (Tal.) 20,39,… 7. Šimon Bujna (SR) 21,26 – nepostúpil do semifinále (celkovo 24. čas)

ŽENY

400 m – rozbehy, I.: 1. L. Nielsenová (V. Brit.) 51,67,… 5. Alexandra Bezeková (SR) 52,88 – nepostúpila do semifinále (celkovo 20. čas), III.:  1. Chigboluová (Tal.) 51,76,… 6. Iveta Putalová (SR) 53,21 – nepostúpila do semifinále (celkovo 23. čas)

Texty k foto:

Alexandra Bezeková vyrazila v ústrety 400 metrom na ME v Berlíne.

FOTO PAVOL UHRIN

Čo som urobil zle? – akoby premýšľal šprintér Šimon Bujna.

FOTO PAVOL UHRIN

Posledné metre Bezekovej v berlínskom rozbehu.

FOTO PAVOL UHRIN

Stopercentná koncentrácia tesne pred štartom v podaní Ivety Putalovej.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk