O tituly viacbojárskych majstrov SR bude v piatok v Martine bojovať 46 mladších žiakov a až 80 mladších žiačok

Tohtoročných majstrov Slovenska v kategórii starších žiakov vrátane viacbojárskych už poznáme, na rade sú ich mladší kolegovia. Na Atletickom štadióne pri Spojenej škole v Martine sa už v piatok 15. septembra dozvieme mená šampiónov v päťboji mladších žiakov a mladších žiačok.

Na šampionát sa prihlásilo 134 nádejných atlétov, 88 dievčat a 46 chlapcov. Športovo-technický delegát podujatia zaradil do súťaží všetkých chlapcov, ktorí budú súperiť v troch skupinách, a 80 dievčat rozdelených do piatich skupín. Medzi účastníkmi nechýbajú obaja tohtoroční haloví šampióni.

Richard Ambrozy z AK Mostáreň Brezno v bratislavskom Eláne o 184 bodov posunul dovtedajší najlepší slovenský výkon Humenčana Ondreja Vrabeľa z roku 2019 na 2879 bodov a v tomto trende pokračoval aj pod holým nebom.

Na stredoslovenskom šampionáte mladšieho žiactva vo viacboji 11. júna v Martine dosiahol súčet 2962 bodov, teda o 30 viac, ako je najlepší slovenský výkon Miroslava Krchňavého z 11. septembra 2021 v Bratislave. Žiaľ, Ambrozyho výkony v troch disciplínach (60 m 7,96, 60 m prek. 9,68 a diaľka 536) výrazne poznačil prisilný vietor v chrbte (+5,9, +2,1 a +3,1 m/s).

Podobné podmienky budú nanešťastie zrejme panovať v Martine aj na celoslovenskom šampionáte. „Každý deň sledujem predpoveď počasia a stále hlásia na piatok pomerne silný severný vietor,“ vyrukoval s prognózou riaditeľ pretekov Ján Gigac z organizujúceho AK ZTS Martin a ďalšiu pridal aj k možným víťazom: „Richard Ambrozy by mohol uspieť, u dievčat je to viac otvorené.“

Ambrozy, ktorého v Brezne pripravujú Michal Martiník a Jany Chrenová a Štulajterová, je v tejto sezóne tabuľkovo najlepší nielen v päťboji, ale aj v dvoch individuálnych disciplínach – na 600 m a v hode kriketovou loptičkou. Štvrtému z vlaňajšieho šampionátu by mali najviac šliapať na päty halový vicemajster SR Šimon Nehyba (AC Malacky), tabuľková trojka Flávio Lendvorský (AK Krupina) či Oliver Paľuv (ŠŠK J. A. Komenského Bardejov 1), ktorý tento rok dominuje v tejto vekovej kategórii na 60 m prekážok aj v diaľke.

Úradujúcej halovej majsterke SR Lucii Kubinyiovej (ŠK UMB Banská Bystrica) nepatrí najlepší tohtoročný výkon pod holým nebom. Ten dosiahla 10. júna v Piešťanoch so súčtom 3043 bodov Alexandra Krupová (AK Slávia Trenčín o. z.), na HM-SR až trinásta. V Eláne chýbala Bardejovčanka Amanda Nyongoni, ktorá na vlaňajšom šampionáte v Martine skončila najlepšie z ročníka 2010 (9.) a 2. septembra vyhrala východoslovenský šampionát v Košiciach výkonom 2967 bodov.

Tabuľkovo tretia Kubinyiová má v sezóne na konte zápis 2953 bodov. Zo svojich kvalitných disciplín by mohla vyťažiť tiež jej klubová kolegyňa Alexandra Gregušová. Ani jedna z favoritiek by však nemala ohroziť historicky najlepší slovenský výkon 3149 bodov z vlaňajšieho šampionátu v podaní Alexandry Segéňovej (Naša atletika Bratislava).

V piatok v Martine sú prvé súťaže na programe o 11.00 h, posledných 600 m dievčat má štart naplánovaný na 16.40 h.

(jm)

Na snímkach medailisti halových majstrovstiev SR 2023 v päťboji mladších žiakov a mladších žiačok.

FOTO SAZ

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk