Pozoruhodný čin Riška Mráza: Vyhral Čokoládovú tretru, ale namiesto oslavných gest utešoval súpera, ktorý spadol

Má nielen rýchle nohy, ale aj dobré, veľké srdce a čistú detskú dušu. Hoci Riško Mráz z Malaciek má len deväť rokov, princípy fair play, ktoré sa zo športu, žiaľ, v naháňaní sa za úspechom za každú cenu čoraz viac vytrácajú, nie sú preňho ani v tomto veku cudzie.

Na Riškovo pekné a najmä nesmierne „človečenské“ gesto nás upozornil jeden z rodičov, ktorý si bol pozrieť medzinárodné finále Čokoládovej tretry 2021 v Ostrave. Čo sa stalo?

Zaznel štartový výstrel. Osmička malých šprintérov, chlapcov narodených v rokoch 2012/2013, sa rozbehla do cieľa dvojstovky. Šprintovali, čo im nohy stačili. Už pri vbiehaní do cieľovej rovinky mali dvaja malí šarvanci – Vojtěch Kazda z moravského Vyškova a Richard Mráz z Malaciek – jasný náskok.

Približne tridsať metrov pred cieľom, keď Vojtík viedol s vari dvojmetrovým náskokom pred Riškom, líder snažiaci sa ešte zrýchliť – zakopol… Namiesto cieľa sa ocitol na zemi. Veľký detský sen o medaile, či dokonca víťazstve na populárnej Čokoládovej tretre, sa v okamihu rozplynul.

Víťazstvo takto spadlo do lona malému Riškovi. Ten sa však po dobehnutí do cieľa namiesto výbuchu radosti  a oslavných gest otočil a očami hľadal svojho veľkého súpera. Vojtík Kazda napriek pádu preteky dokončil, skončil posledný ôsmy, s 12-sekundovou stratou za Riškom, ktorého v AC Malacky trénuje Petr Filip. Len čo dobehol do cieľa, prišiel za ním Riško, zatlieskal mu a utešoval ho. Krásne gesto fair play! A o to cennejšie, že v podaní deväťročného chlapca.

„Keď sme sa Riška po pretekoch na túto situáciu pýtali, povedal, že mu bolo ľúto, že chlapec, s ktorým súperil o prvenstvo, spadol. Chcel ho povzbudiť a spýtal sa ho, či je v poriadku,“ vysvetľovala konanie malého atléta jeho mamina Andrea Mrázová.

Riško Mráz má zrejme hodnoty fair play a spravodlivosť v krvi. Jeho mamina vraví, že aj v škole pomáha slabším a zastáva sa ich. „Sme na Riška naozaj hrdí….“ podotkla pani Mrázová, ktorú informácia, že chceme vyzdvihnúť Riškov čin vo finále Čokoládovej tretry v Ostrave, nesmierne dojal.

„Pri výchove mladých pretekárov v AC Malacky dávame dôraz na to, aby uprednostňovali radosť z pohybu, športovania a atletiky pred výsledkami. Aby boli pokorní a empatickí k svojim súperom, svojmu okoliu a správali sa v duchu fair play. Toto všetko môže fungovať iba na základe vzájomnej spolupráce a dôvery na linke deti – rodičia – škola – klub. V AC Malacky sme hrdí na to, ako sa Richard Mráz a následne aj ďalší náš člen Viliam Straský, ktorý Riška nasledoval, na Čokoládovej tretre zachovali,“ zdôraznil tréner Petr Filip.

Mimochodom, doposiaľ sa nikomu z prípravky AC Malacky v medzinárodnom finále Čokoládovej tretry nepodarilo prebojovať sa až na stupne víťazov – až v tomto roku, keď Riško Mráz vyhral a Vilko Straský skončil tretí. Doteraz bol najväčší klubový úspech tri štvrté priečky: Juraj Hlaváč (2018: 200 m/4. miesto), Richard Mráz (2019: 100 m/4. miesto), Jakub Pauko (2020: 100 m/4. miesto).

Text k foto:

Riško Mráz pri predstavovačke vo finále Čokoládovej tretry 2021, s trénerom Petrom Filipom, v rozcvičke pred ostravským finále a Viliam Straský pri predsatvovačke.

FOTO COKOLADOVTRETRA.SK a ARCHÍV (am)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk
Atletika.sk