Od štvrtka v slovenských kinách film Zátopek o legendárnom čs. vytrvalcovi, ktorý na OH 1952 vyhral 5000, 10 000 m i maratón

Vo štvrtok 9. septembra sa v slovenských kinách objaví český životopisný film režiséra Davida Ondříčka s názvom Zátopek, ktorý mal v pondelok slovenskú neverejnú premiéru. Vznikol s láskavou osobnou podporou pani Dany Zátopkovej, takisto Českého olympijského výboru, ale aj vďaka partnerstvu so Slovenským atletickým zväzom.

Zátopek je nielen vzrušujúce rozprávanie o mimoriadnych športových úspechoch jedného z najväčších atlétov všetkých čias, štvornásobného olympijského víťaza v dlhých behoch, ale aj príbehom celoživotnej lásky Emila a Dany Zátopkovcov, ktorú nedokázali zlomiť ani športové prehry či extrémne životné situácie.

Film mal svetovú premiéru 20. augusta 2021 na Medzinárodnom filmovom festivale festivale v Karlových Varoch v rámci slávnostného otvorenia 55. ročníka MFF KV a po projekcii si vyslúžila búrlivý potlesk i nadšené recenzie novinárov

„Len málokedy má kritik to šťastie, že môže povedať: Je mi cťou potvrdiť, že sa v Českej republike konečne zrodil film s veľkým F – volá sa Zátopek. Otváral karlovarský festival a má všetky svetové parametre bez toho, že by zároveň zaprel svoj pôvod,“ napísala novinárka a kritička Mirka Spáčilová na portáli idnes.cz v recenzii s titulkom:„Zátopek opäť zvíťazil. Veľký príbeh zdobí čistá nenútenosť.“

Zátopek je príbeh o prerode neduživého chlapca z Baťovej továrne v Zlíne, ktorého na jeho prvé preteky prihlásili vlastne iba náhodou, na muža, ktorý na olympijských hrách v Helsinkách 1952 získal unikátne tri zlaté medaily v behoch na 5000 m, 10 000 m a v maratóne (zakaždým v olympijskom rekorde), čo sa nikdy predtým a ani potom nikomu nepodarilo. Je to tiež príbeh o nezlomnej sile vôle, ktorá dodnes inšpiruje tisíce športovcov na celom svete.

Osobitnou kapitolou filmu je vzťah Emila Zátopka s oštepárkou a olympijskou víťazkou z Helsínk 1952 Danou Zátopkovou. Ich manželstvo bolo založené na silných citoch, nieslo sa však aj v znamení stretu dvoch silných individualít, ich snov, túžob a hodnôt. Emil aj Dana, osudovo narodení v rovnaký deň 19. 9. 1922, boli niekoľkokrát postavení pred nutnosť voľby – v živote i v športe. A akokoľvek boli ich rozhodnutia pre jedného či druhého z nich bolestné, vždy ich nakoniec zomkla láska aj záväzok, ktorý si dali počas svadobného dňa: Aby to nebola nuda!

Emila Zátopka stvárnil dokonale (dikcia reči, gestá) Václav Neužil ml., jeho manželku Danu Martha Issová. Obaja na svoje úlohy roky tvrdo trénovali. Film sa nakrúcal čiastočne aj v slovenských lokalitách s participáciou slovenských hercov i komparzu z radov našich bežcov (napríklad Leonarda Lendvorského).

Václava Neužila pripravoval tréner Jan Pernica, ktorý si vo filme zahral aj úlohu švédskeho maratónca Gustafa Janssona, ktorý so Zátopkom súperil o zlato na OH 1952 a napokon skončil tretí. Pernica, ktorý v minulosti trénoval i 4-násobného majstra SR v krose Petra Ďureca v čase jeho štúdií na lekárskej fakulte Karlovej univerzity v Prahe, bol hlavný atletický konzultant pri natáčaní filmu.

Do menších úloh obsadzoval aktívnych bežcov, využil služby približne stovky športovcov. Václava neužila pripravoval na úlohu Emila Zátopka päť rokov. Zadanie od režiséra Davida Ondříčka bolo jasné: „Toto je herec Václav Neužil, potrebujem, aby si ho naučil behať ako Emil Zátopek.“ Neužil v príprave na svoju úlohu schudol sedem kíl, upravil výrazne svoj stravovací režim a trikrát do týždňa pravidelne behal.

Martha Issová, ktorá stvárnila Danu Zátopkovú, chodila trénovať hod oštepom na pražskú Julisku, kde sa jej venoval napríklad kouč Rudolf Černý, ktorý doviedol k olympijskému zlatu Barboru Špotákovú. Priamo s ňou si Issová aj zatrénovala a podľa českých médií spoločne navštívili Danu Zátopkovú.

???????????????????????????

V Česku je “Zátopek” už dva týždne na čele rebríčka návštevnosti, na Slovensku ho uvidia diváci v kinách – ako sme už spomenuli – prvý raz vo štvrtok 9. septembra. Slávnostnú premiéru však už má film o legendárnom československom vytrvalcovi za sebou.

Na pondelkovej slávnostnej premiére v Bratislave za prítomnosti herca Václava Neužila i režiséra Davida Ondříčka, nechýbali ani slovenskí atléti. Nový český film si prišiel pozrieť olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 km Matej Tóth, halový exmajster Európy na 60 m Ján Volko s trénerkou Naďou Bendovou, bronzový na 800 m na Európskom olympijskom festivale mládeže (EYOF) v Murcii 2001, deviaty na halových ME Birminghame 2007 a v súčasnosti šéftréner behov Jozef Pelikán, viceprezident SAZ Ladislav Asványi, generálny sekretár Vladimír Gubrický i zväzový šéftréner Martin Pupiš. A všetci do jedného si filmový príbeh o Emilovi Zátopkovi pochvaľovali.

Preto: ak máte radi atletiku, inšpiratívne príbehy o slávnych ľuďoch, neváhajte, a choďte sa pozrieť do kina na „Zátopka“. Stojí to za to!

FOTO BONTONFILM/LUCKY MAN FILMS

Trailer k filmu Zátopek si môžete pozrieť tu:

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk