Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) v stredu v priestoroch zrekonštruovaného a zmodernizovaného Domu športu v Bratislave, kam sa onedlho presťahuje, slávnostne otvoril nové priestory Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM).
Vo výstavnej sieni pomenovanom po prvom slovenskom členovi MOV profesorovi Vladimírovi Černušákovi zároveň – aj za účasti prezidenta SAZ a viceprezidenta SOŠV Petra Korčoka – otvorili stálu expozíciu, v ktorej má svoju vitrínku i slovenská atletika spoločne so strelcami.
Nájdete v nej tretry šprintérky Evy Gleskovej-Lehockej, štvorstovkárky Anny Chmelkovej-Blanárikovej, výškarky Márie Mračnovej-Faithovej, prekážkara Igora Kováča, kladivára Libora Charfreitaga, strednotratiarky Lucie Hrivnák Klocovej z OH 2012 v Londýne, šprintéra Jána Volka či skokanských sestier Dany a Jany Velďákových.

Vystavená je i vrhačská rukavica kladivárky Martiny Hrašnovej, dres nedávno zosnulého chodca na 50 km Pavla Szikoru z OH 1988 v Soule, štartové čísla Mračnovej a Chmelkovej-Blanárikovej z olympiád 1968 a 1972 a takisto medaily výškara Romana Moravca a chodca Jozefa Pribilinca.
Slovenské olympijské a športové múzeum (predtým nieslo názov Múzeum telesnej kultúry) bolo síce založené už 24. októbra 1985, no prvý raz sa dočkalo vlastných výstavných priestorov až teraz. V jeho zbierkach je vyše 28 000 predmetov zbierkovej povahy, pričom najstaršie pochádzajú z konca 19. Storočia. SOŠM disponuje aj jedinečným fotoarchívom viac ako 55-tísc snímok. V knižničnom fonde múzea je vyš 13-tisíc publikácií.

Na slávnostné otvorenie múzea prišli do Domu športu viacerí slovenskí olympijskí medailisti – Anastasia Kuzminová, Miloslav Mečíř, Marianna Némethová-Krajčírová, Jozef Golonka, Pavel Schenk, Igor Liba, Jozef Lohyňa, Juraj Minčík, Juraj Bača, paralympijská víťazka v streľbe Veronika Vadovičová i ďalší bývalí poprední športovci Katarína Ráczová, Anna Chmelková či Alexander Vencel.
„Slovenský olympijský a športový výbor sa nielen vracia do budovy, v ktorej sídlil v minulosti, ale zároveň sa na tomto mieste podarilo naplniť dávny sen – zriadiť vlastnú expozíciu nášho múzea. Vážime si našu históriu a s úctou k nej chceme budovať našu budúcnosť. Priestory Slovenského olympijského a športového múzea sú dôstojné a zároveň atraktívne aj pre mladú generáciu. Ďakujem Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré túto našu iniciatívu veľmi podporilo. Osobitná vďaka však patrí investorovi do Domu športu Ladislavovi Asványimu, bez ktorého veľkej angažovanosti by sme tu dnes neboli,“ povedal v príhovore prezident SOŠV Anton Siekel.

Štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár vysvetlil, prečo ministerstvo finančne podporilo zriadenie stálej expozície SOŠM: „V sekcii sme tento projekt vyhodnotili ako zaujímavý, pretože vďaka interaktivite dokáže zaujať aj mládež. Oslovilo nás aj to, že má priamy presah na školy.“
(SAZ, SOŠV)