V stálej expozíci v novučičkých výstavných priestoroch SOŠM v Bratislave má svoju vitrínku aj kráľovná športov – atletika

Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) v stredu v priestoroch zrekonštruovaného a zmodernizovaného Domu športu v Bratislave, kam sa onedlho presťahuje, slávnostne otvoril nové priestory Slovenského olympijského a športového múzea (SOŠM).

Vo výstavnej sieni pomenovanom po prvom slovenskom členovi MOV profesorovi Vladimírovi Černušákovi zároveň – aj za účasti prezidenta SAZ a viceprezidenta SOŠV Petra Korčoka – otvorili stálu expozíciu, v ktorej má svoju vitrínku i slovenská atletika spoločne so strelcami.

Nájdete v nej tretry šprintérky Evy Gleskovej-Lehockej, štvorstovkárky Anny Chmelkovej-Blanárikovej, výškarky Márie Mračnovej-Faithovej, prekážkara Igora Kováča, kladivára Libora Charfreitaga, strednotratiarky Lucie Hrivnák Klocovej z OH 2012 v Londýne, šprintéra Jána Volka či skokanských sestier Dany a Jany Velďákových.

Vystavená je i vrhačská rukavica kladivárky Martiny Hrašnovej, dres nedávno zosnulého chodca na 50 km Pavla Szikoru z OH 1988 v Soule, štartové čísla Mračnovej a Chmelkovej-Blanárikovej z olympiád 1968 a 1972 a takisto medaily výškara Romana Moravca a chodca Jozefa Pribilinca.

Slovenské olympijské a športové múzeum (predtým nieslo názov Múzeum telesnej kultúry) bolo síce založené  už 24. októbra 1985, no prvý raz sa dočkalo vlastných výstavných priestorov až teraz.  V jeho zbierkach je vyše 28 000 predmetov zbierkovej povahy, pričom najstaršie pochádzajú z konca 19. Storočia. SOŠM disponuje aj jedinečným fotoarchívom viac ako 55-tísc snímok. V knižničnom fonde múzea je vyš 13-tisíc publikácií.

Na slávnostné otvorenie múzea prišli do Domu športu viacerí slovenskí olympijskí medailisti – Anastasia Kuzminová, Miloslav Mečíř, Marianna Némethová-Krajčírová, Jozef Golonka, Pavel Schenk, Igor Liba, Jozef Lohyňa, Juraj Minčík, Juraj Bača, paralympijská víťazka v streľbe Veronika Vadovičová i ďalší bývalí poprední športovci Katarína Ráczová, Anna Chmelková či Alexander Vencel.

„Slovenský olympijský a športový výbor sa nielen vracia do budovy, v ktorej sídlil v minulosti, ale zároveň sa na tomto mieste podarilo naplniť dávny sen – zriadiť vlastnú expozíciu nášho múzea. Vážime si našu históriu a s úctou k nej chceme budovať našu budúcnosť. Priestory Slovenského olympijského a športového múzea sú dôstojné a zároveň atraktívne aj pre mladú generáciu. Ďakujem Ministerstvu školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré túto našu iniciatívu veľmi podporilo. Osobitná vďaka však patrí investorovi do Domu športu Ladislavovi Asványimu, bez ktorého veľkej angažovanosti by sme tu dnes neboli,“ povedal v príhovore prezident SOŠV Anton Siekel.

Štátny tajomník MŠVVŠ SR pre šport Ivan Husár vysvetlil, prečo ministerstvo finančne podporilo zriadenie stálej expozície SOŠM: „V sekcii sme tento projekt vyhodnotili ako zaujímavý, pretože vďaka interaktivite dokáže zaujať aj mládež. Oslovilo nás aj to, že má priamy presah na školy.“

(SAZ, SOŠV)

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk