Ján Volko: Mojim trénerom stopercentne verím, že ma na ME v Berlíne dobre pripravia

Do cieľovej rovinky sa vrútil s obrovským náskokom, potom zvoľnil a druhú stovku akoby už len klusal. Napriek tomu vyhral s náskokom 67 stotín. Čas? Rovných 22 sekúnd. Ján Volko už v rozbehu na 200 m na slovenskom šampionáte naznačil, že vo finále sa môžu udiať veľké veci. A aj sa udiali!

Európsky šampión na tejto trati do 23 rokov šprintoval ako víchor a časomer sa zastavil na priam neuveriteľných 20,24 sekundy. Deväťstotinové zlepšenie slovenského rekordu, dvanásťstotinový posun sezónneho maxima. Jednoducho – paráda!

„Bežalo sa mi dobre, ale naozaj som nemal pocit, že to bude až 20,24. Stále tomu nemôžem úplne uveriť,“ krútil Volko v cieli dvojstovky neveriacky hlavou. Hoci víkendové majstrovstvá Slovenska v Trnave mali byť jeho prvý vrchol letnej sezóny, také obrovské zlepšenie neočakával.

„S trénerkou sme debatovali, že by bolo dobré zistiť, či mi forma stúpa. Finálový čas mal byť kľúčový ukazovateľ. Vraveli sme si, že ak to bude okolo 20,50, bude to fajn a dobrý signál pred ďalšou časťou prípravy na majstrovstvá Európy. Bežal som omnoho rýchlejšie, som naozaj maximálne spokojný. Dúfam, že aj trénerka,“ podotkol s úsmevom slovenský šprintérsky „zázrak“.

Volko bežal vo finále v tretej dráhe. Trénerke sa to nepozdávalo, no v rozbehoch dosiahol až tretí najlepší výkon, preto mu pripadla trojka. Smernica pre nasadzovanie – nie veľmi šťastná – nepustila.

„V tretej dráhe to bolo trochu ťažšie, ale pokazil som si to sám. V rozbehu som asi príliš taktizoval, šetril som si energiu na finále. Tretia dráha je ešte stále pomerne dosť ostrá, musíte sa v nej dosť nakláňať, beh nie je taký plynulý. Už štvorke je oveľa lepšia. Nič sa však nedeje aspoň som si otestoval i tretiu dráhu, veď ju môžem dostať aj v Berlíne,“ vravel s nadhľadom Ján Volko.

Pripustil však, že ak by finále bežal v štvorke alebo päťke, mohlo to byť ešte o kúštik rýchlejšie.

„Ťažko predpovedať, možno by som dal dolu stotinku či dve, no mnohé by záviselo aj od toho, v ktorej dráhe by bežal Šimon Bujna – či predo mnou alebo za mnou. Ja osobne mám rád, ak sú kvalitní súperi predo mnou a tí najlepší tesne za mnou. Teším sa, že si Šimon tiež zlepšil osobák a má aj limit na ME, sám si to odmakal. Aj jeho čas je dôkaz, že bez kvalitnej konkurencie pobežíte rýchlo len ťažko. Je úžasné, že nám to takto vyšlo.“

Trénerské duo Naďa Bendová – Róbert Kresťanko čiastočne kopíruje vlaňajšiu úspešnú dvojvrcholovú sezónu s prvým vrcholom na ME do 23 rokov v Bydgoszczi a druhým na MS v Londýne. Teraz nastavili Volkovu formu prvý raz na maximum na domácom trnavskom šampionáte, druhý vrchol by mal prísť na európskom v Berlíne.

„Vlani sa nám to podarilo, aj teraz, zdá sa, že ideme správnou cestou. Svojim trénerom stopercentne verím, som presvedčený, že ma na ME dobre pripravia. Obaja určite vedia, čo robia, a ako ma pripraviť, aby forma teraz trochu ustúpila a kulminovala znova až v Berlíne,“ zdôraznil 21-ročný šprintérsky rekordér.

Trnavský čas 20,24 posunul Volka na piatu priečku v Európe v tomto roku a stavia ho, ak už nie do pozície jedného z favoritov dvojstovky v Berlíne, minimálne bude vážny adept na finále.

„Podľa mňa 20,24 ešte stále nie je medailový výkon, preto si nič také, že idem bojovať o medailu, ani len nepripúšťam. Stať sa však môže čokoľvek: aj v minulosti veľa favoritov vypadlo už v semifinále, hoci mali na konte lepšie časy ako tí, postúpili do záverečného súboja o medaily,“ vysvetľoval slovenský Atlét roka 2017. „Na časy spred ME by som sa nespoliehal, kľúčové bude, kto a čo predvedie na berlínskom šampionáte. Ja chcem predviesť to, na čo mám netrénované. S mojím realizačným tímom sme si už dávnejšie povedali, že jedna účasť vo finále bude splnený sen. Reálnejšie to vidím na dvojstovke, stovka je poriadne našliapaná. Ale človek nikdy nevie…“

Ján Volko hneď na druhý deň po skvelom rekorde zamieril do českého Nymburku na týždňové sústredenie (sparingpartenra mu bude robiť 18-ročný trénerkin syn Jakub, ktorý na M-SR získal v diaľke bronz v osobnom rekorde 710 cm), z ktorého pôjde rovno na Veľkú cenu Tábora (18. júla) a o tri dni neskôr absolvuje generálku na ME na Veľkej cene Nového Města nad Metují.

„To budú už len také kontrolné preteky,“ poznamenal s úsmevom bratislavský mladík. „Potom budú až do majstrovstiev Európy nasledovať už len ľahšie tréningy a oddych.“

GABRIEL BOGDÁNYI

AKO VIDELA REKORDÚ DVOJSTOVKU TRÉNERKA NAĎA BENDOVÁ?

„Janko sa ma pred finále pýtal, ako má bežať. Povedala som: Janík, ja potrebujem vedieť, čo v tebe momentálne je. Preto choď naplno, nech sa buď potvrdí, že ideme dobrou cestou, alebo sa ukáže, že moja trénerská robota tentoraz nestála za nič. Podľa toho, čo sa udeje, by sme potom pokračovali v príprave. Keby bežal vo finále voľne, nikdy by som sa nedozvedela, či sme to predtým robili dobre alebo nie. Trochu ma mrzí, že dostal tretiu dráhu, veľmi ho to v nej vynášalo, ale som neskutočne vďačná aj za 20,24. V piatej by asi bežal ešte rýchlejšie. Na druhej strane – čo by nám to teraz pomohlo? Potvrdilo sa, že to robíme zatiaľ dobre a som rada, že všetko ide podľa plánu.“

VOLKO NA 200 METROV V ROKU 2018

20,63 (+0,3 m/s) Praha (1. kolo extraligy ČR) 19. 5. – 1. miesto

21,01 (+0,4 m/s) Banská Bystrica (1. kolo ligy SR) – 1. miesto

20,36 (-0,9 m/s) Ostrava (Zlatá tretra) – 5. Miesto

20,57 (+0,5 m/s) Ostrava (2. kolo extraligy ČR) – 1. miesto

22,00 (+4,5 m/s) Trnava (M-SR – rozbeh) – 1. miesto

20,24 (+1,6 m/s) Trnava (M-SR – finále) – 1. miesto

VOLKOVE REGULÁRNE TOP ČASY NA 200 METROV V KARIÉRE

20,24 Trnava 2018 (M-SR – finále)

20,33 Bydgoszcz 2017 (ME „23“ – finále)

20,36 Ostrava 2018 (Zlatá tretra)

20,52 Londýn 2017 (MS – rozbehy)

20,54 Bydgoszcz 2017 (ME „23“ – semifinále)

20,57 Ostrava 2018 (extraliga ČR)

20,61 Tel Aviv 2017 (II. liga ME tímov)

20,61 Londýn 2017 (MS – semifinále)

20,63 Praha 2018 (extraliga ČR)

20,66 Praha 2017 (extraliga ČR)

20,66 Nové Město nad Metují 2017 (Veľká cena)

Texty k foto:

Ján Volko upaľuje za slovebským rekordom 20,24.

FOTO PAVOL UHRIN

Krátko po štarte v rozbehu.

FOTO PAVOL UHRIN

Najlepší vo finále na 200 m (zľava): Miroslav Marček (4.), Máté Kišš (3.), Šimon Bujna (2.) a Ján Volko (1.).

FOTO PAVOL UHRIN

Koľkože to bolo? – naznačujú pohľady Jána Volka a Šimona Bujnu.

FOTO PAVOL UHRIN

Facebook
Twitter

Máte zaujímavý tip na článok?

Uspeli ste na pretekoch a chcete svoj výsledok spropagovat? Napíšte nám na nám na media@atletika.sk

Zdieľajte túto stránku na

Atletika.sk